frica de intuneric

27-04-2014
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
buna vreau sa stiu cum safac sa numi mai fie frica de intuneric am 20 de ani si nustiu ce se ntanpla cu mine ca de mic copil an fost speriat cand a murit un bunic deal meu si am aceasta problema nu mie rusine so spun va rog sa ma ajutati cu un sfat cear trebui sa fac sa depasesc aceasta fobie.nustiu cum sa scap de ea si acum recent cateva luni am fost speriat din nou de un unchi deal meu el stie ca am aceasta fobie dar el nebun a bagat aceasta teama in mine va rog ajutatima cu un sfat o zi buna
2 comentarii
0
27-04-2014, ora 11:35
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Teama nu poate fi eliminata din viata noastra si nici nu ar fi benefic pentru noi, pentru ca e sentimentul ce ne fereste de multe aspecte ce ne pot face cu adevarat rau. E insa bine sa stim sa o temperam, sa o utilizam mai bine, pentru ca forma benefica a curajului nu e altceva decat o teama invinsa, tinuta sub control. Utilizand mai bine temerile noastre putem sa progresam, sa ne dezvoltam abilitatile.

Un psihoterapeut te poate ajuta Madalin cu problemele pe care le intampini atat cu fobiile tale cat si cu agitatia si tremuratul despre care ai mentionat in alte postari. Consulta un psihoterapeut si incepe drumul catre vindecare.
0
19-05-2014, ora 14:06
Nicu024
Nu este medic/terapeut
Nicu024
si eu am aceasta problema de cand sunt mic, inainte era mai accentuata crescand insa am inceput sa o mai temperez, consider raspunsul domnului Rares foarte la obiect nemaiavand altceva de adaugat. eu am 24 si tot ma mai confrunt cu aceasta problema, singura solutie si cea mai potrivita e un pshioterapeut!sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •