Frici absurde si persistente.

20-08-2017
Qwertyqwerty
Nu este medic/terapeut
Qwertyqwerty
Mă numesc Cristi am 19 ani, și am o problemă de natură psihică cu care mă confrunt de 2 ani, 10luni și 11 zile caracterizată prin frici absurde precum inspiratul și expiratul înainte de a facere orice acțiune și frica că din cauza mucusului din nas mă pot sufoca și pot muri.Precum și ușoare pierderi de memorie, slăbiciune fizică uneori iar asta mi se întîmplă în ultima vreme (4luni și 9 zile)și îmi face viața un coșmar.Totul a început în felul următor:01.07.2014-01.11.2014(ușoare pierderi de memorie), 01.11.2014-31.05.2015(ușoare pierderi de memorie, amețeli tristețe profundă, 01.05 2015-23.08.2015(halucinați auditive, pierderea contactului cu realitatea, gîndire fără logică și sens), 24.08.2015-31.05.2016(amețeli+ușoare pierderi de memorie+o tristețe profundă), 01.06.2016.-04.02.2017(diagnosticat cu două boli psihiatrice absurde XșiY de doctorul Z), 04.03. 2017-19.08.2017(CONFRUNTAREA CU FRICI ABSURDE PRECUM FRICA CĂ DACĂ NU INSPIR ȘI EXPIR ÎNAINTE DE A FCE ORICE ACȚiUNE NU O SĂ AM DESTUL OXIGN ÎN ORGNISM ȘI O SĂ MI SE ÎNTÎMPLE CEVA RĂU ȘI FRICA CĂ DIN CAUZA MUCUSULUI DIN NAS MĂ POT SUFOCA ȘI POT MURI).
Notă 1:Halucinațiile auditive, pierderea contactului cu realitatea și gîndirea fără logică și sens 01.06.2015-23.08.2015.
Notă 2:După cum se vede acum gîndesc cît se poate de logic și realist.
Vă rog ajutațimă spunândumi și părerea dumneavoastră pt că două păreri sunt mai bune decât una.
3 comentarii
0
20-08-2017, ora 14:52
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Buna ziua,
Cred ca e bine sa consultati un psihiatru, care sa va stabileasca o schema de tratament si, eventual, sa si faceti psihoterapie.
Simptomele pe care le relatati trebuie tratate serios si cu cat le abordati mai repede, cu atat aveti sanse mai mari sa se remita, sa va reveniti. E bine ca incercati sa controlati cumva ceea ce vi se intampla, tinand liste de simptome, organizate pe perioade, dar nu este suficient.
Halucinatiile, ruperea contactului cu realitatea, problemele de logica (pe care le recunoasteti ca absurde, deci, vorbim in momentul asta de ingrijorari sau obsesii, cel mult) si, mai ales problemele intelectuale (cu memoria, din fericire, inca nu si cu ratiunea), toate acestea trebuie tratate si doar pe cont propriu nu se poate.
Dincolo de teama pe care cred ca o aveti, vorbiti cu un medic cu care sa puteti colabora, va veti face un bine.
Va doresc sanatate!
0
20-08-2017, ora 14:54
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Intr-adevar, sint niste frici chiar absurde. Din cate stiu, asa ceva numai la psiholog se trateaza. Adica psihologul trebuie sa te ajute sa descoperi cauza de unde vin fricile astea, ca orice chestie de pe pamantul asta are o cauza. De exemplu poate la un anumit moment din viata ta s-a intamplat un eveniment (te-ai sufocat cu ceva) si a ramas intiparit in subconstientul tau.
1
20-08-2017, ora 16:56
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Mergeți la un psiholog clinician care să vă facă o evaluare psihologică și în funcție de diagnostic continuați cu psihoterapie și cu medicație stabilită de psihiatru. Trebuie determinate cu precizie cauzele care generează aceste simptome.
Orice tulburare nu apare dintr-o dată, sunt semne care o prevestesc. Faptul că țineți minte niște date, mie îmi spune că pot fi niște evenimente care v-au marcat și care au determinat aceste simptome. De multe ori modul de gândire și percepție ne poate crea anumite probleme, putem exagera anumite simptome, multiplicându-le.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul