FSH 26 si ma confrunt cu stari anxioase. Ce pot face? | Forumul Medical ROmedic

FSH 26 si ma confrunt cu stari anxioase. Ce pot face?

04-02-2010
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
Buna ziua
Am FSH 26 iar normal trebuie sa fie 20 - limita laboratorului
dar lh -e bun.ce sa fac am 33 ani si ma confrunt cu stari anxioase oare din cauza asta caci eu eram o persoana extrem de sigura pe mine fara stari de anxietate .ce se poate face? ce tratament pot face pt a regla fsh sa ajunga la normal ce inseamna ca am fsh 26 ca ma apropiu de menopauza la numai 33 ani ? astept raspuns daca se poate lua ceva sa reglez aceasta situatie
6 comentarii
0
04-02-2010, ora 22:38
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Intrebari..Menstriatia este regulata?Ai facut vreun tratament pentru stimulare hormonala??In caz de de tratament pentru stimulare a ovulatiei(clomifen sau pregnyl) analizele hormonale ies modificate..Nu este vorba de menopauza..Starile de anxietate, pot fi si de alta natura, sau poate fi implicata tiroida, atunci cind este pe hiperfunctie...Fa-ti un TSH, iar sfatul meu este sa mergi la un endocrinolog...
0
05-02-2010, ora 09:59
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
am facut tsh am fost la endocrinolog si au iesit f bune de 2 ori am repetat
asta era intrebarea daca la valoarea asta de fsh 26 inseamna ca sunt la premenopauza -si de acolo aceste simptome anxietate...etc.nu am urmat tratament hormonal cand am efectuat tsh
0
05-02-2010, ora 18:50
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Dar menstruatie lunara ai???Daca da, nu ar trebiu sa iti faci asa mari griji cu un FSH putin marit peste valoarea maxima, avind in vedere ca ai fost la endocrinolog, si nu ti-a dat nici un tratament..Valorile mari(ex.80) ale FSH-ului pot duce la menopauza precoce..Pentru linistea ta poti face periodic analiza...Cit despre anxietate, ea poarte avea cauze multipe, ar fi bine sa mergi la un psiholog...
0
05-02-2010, ora 19:12
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
Multumesc pt raspuns d-na doctor, cauza care ma dus la aceasta analiza a fost ca anu trecut aveam ciclu neregulat la 14 zile la 18 la 20 deci total dereglat cam o jumatate de an a fost dereglat, alta luna deloc lucru care nu mi se mai intamplase pana atuncea
acuma de cateva luni bune e reglat adica 24-26 zile ca inainte. dar ma speriat doctoru zicandu-mi ca gata esti la premenopauza am crezut ca innebunesc atuncea aveam si o anemie feriptiva si o lipsa mare de calciu dar de cateva luni analizele anemiiei sunt f bune si calciu la fel in urma tratamentului cu feretab si ulterior calciu asta vroiam sa stiu sunt sau nu la premenopauza mai ales ca starile de anxietate au venit si ele brusc da la glanda asa mi-a spus doctorita ca nu e cazul de tratament tpo a iesit 53 si limita laboratorului era 50 dar a zis ca nu necesita tratament la aceasta val mai ales ca tsh era fff bun
0
05-02-2010, ora 19:15
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
fsh in ce zi a ciclului se face eu l-am facut in a 16-a zi ca asa mi-a spus doctoru acela ca nu conteaza
0
06-02-2010, ora 15:08
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
FSH-ul se face in ziua a14 a(conteaza);LH, prolactina, progesteron in ziua a 21 a.Tulburarile de ciclu menstrual(menstruatie in ziua a14, a18 respectiv ziua a21a), se pot rezolva printr-un tratament cu Duphaston(din ziua a14a -10 zile, iar dupa 2 zile de la terminarea tratamentului ar trebui sa-ti vina menstruatia ), pe care ti-l poate da chiar si un medic ginecolog.Dar inteleg ca s-a rezolvat..Deci mai repeta un FSH, vezi valoarea..Nu este vorba de premenopauza...Anemia si hipocalcemia le-ai facut datorita menstruatiilor dese care ti-au exfoliat corpul de minerale.Cu un tratament adecvat de specialitate poti rezolva toate problemele...Cit este valoarea Ca si a Mg??Nu incurca anxietatea cu raul din hipocalcemie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •