Functionare ciudata a trompelor lui Eustache in urma vindecarii otitei seroase...

04-03-2016
sonicblasphemy
Nu este medic/terapeut
sonicblasphemy
Buna ziua,

Ar fi a 2-a oara cand, dupa o raceala (nu foarte grava de data asta), raman cu serul respectiv in urechea medie dreapta. Daca dupa prima otita am scapat cu 4-6 zile de tratament (aerosoli cu acc si dexa, picaturi cu dexa in ureche si diclofenac + aerius pastile), acum a durat in jur de 2 luni. Desi urechea se desfundase repede (relativ - se reglase presiunea), lichidul (ulterior gelifiat) ramas captiv deranja...

Cand am avut certitudinea ca s-a eliberat cutia timpanica (auzul era normal), a aparut alt fenomen: in timpul cascatului si al eructatiei simteam presiune pe timpan, cu o usoara durere pe moment. La scurt timp (1-2 zile), am scapat de aceasta durere insa timpanul a inceput sa faca un zgomot (similar frecatului/umflatului unei pungi subtiri) pe care l-am descoperit cand ma stergeam cu prosopul dupa dus. Chiar si la inghitire se produce un 'pocnet' oarecum nenatural...

La endoscopie am descoperit ca timpanul (desi arata bine) avea o portiune mica (20%) ce semana cu o basica. Medicul ce m-a examinat a spus ca e un segment diferit (textura, grosime), probabil o leziune ramasa in urma otitei, ce se va vindeca...

Concluzia trasa de mine ar fi ca probabil trompele mele functioneaza un pic diferit dupa toate exercitiile 'traumatizante' de decongestionare, mai ales ca simptomele au aparut si la urechea stanga. Dincolo de clasicul 'inghitit cu nasul obstructionat/liber', am mai deprins o 'tehnica' prin care, in timp ce misc maxilarul (circular), reusesc sa ventilez oarecum urechile medii, lucru care nu prea merge prin 'suflatul cu nasul obstructionat', mai ales pe dreapta care nu se clinteste deloc...

- E posibil sa-mi lezez timpanele si sa se 'intinda/fisura' in acest fel anumite portiuni prin presiunea produsa la cascat/eructatie? Sunt lucruri de la care nu cred ca s-ar putea abtine cineva... :)

PS: La aceeasi endoscopie mi s-a aratat deviatia de sept de pe partea dreapta (cauza probabila a acestor otite) pe care nu stiu daca merita sa o operez...
1 comentarii
0
04-03-2016, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Daca otitele seroase se repeta.. se cauta cauza in nas sau rinofaringe
Cauti un medic orl.. in clinica orl...si faci tot ce spune ca sa fii bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.