fund de ochi

07-05-2017
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Daca as avea o tumoare cerebrala s ar vedea la fundul de ochi?
10 comentarii
1
07-05-2017, ora 21:15
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, examenul fundului de ochi poate arata o suferinta a nervului optic (edem papilar) data de comprimarea lui, daca acea tumora vine in contact cu nervul optic. Totusi, sunt putine tumori cerebrale care se manifesta asa, astfel ca va recomand un examen neurologic complet. Sanatate multa!
0
07-05-2017, ora 21:58
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Dar daca uneori am probleme de vedere (mancarime, incetosare) si niciun alt simptom neurologic, si am fost la control la oftamolog si mi a iesit fundul de ochi bun si dna dr. mi a spus ca totul e in regula mai exista riscul sa am ceva la cap care sa afecteze vederea? mentionez ca sufar de ipohondrie
0
07-05-2017, ora 22:01
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Ma refer ca nu am dureri de cap ameteala sau alte probleme, doar uneori senzatia de incetosare ochilor dar cand clipesc trece.
1
07-05-2017, ora 22:26
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Din ceea ce relatati pare sa fie un sindrom de ochi uscat (faptul ca vederea incetosata se amelioreaza la clipit). Incercati sa beti mai multa apa, sa clipiti mai des, iar daca nu dispare ceata mergeti la medic pentru prescrierea unor picaturi de lubrefiere a ochilor.
0
07-05-2017, ora 22:28
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Si inca o chestie, uneori, seara (pe langa mancarimi si usturimi cand imi mai pun picaturi din solutia de lentile) 'mai vad si razele de lumina (lumina becului) prelungite. Am si miopie -4 dioptriile si astigmatism
1
08-05-2017, ora 06:33
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Nu este indicat sa folositi solutia de lentile pe post de lacrimi artificiale! Mergeti la doctor sa va prescrie ceva personalizat.
0
08-05-2017, ora 09:39
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
am inteles, medicul oftamolog mi a recomandat lacrysifi.Este normal uneori, seara, sa vad razele de lauminile becurilor mai "prelungite"?
0
08-05-2017, ora 13:09
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Mi-ati recomanda totusi si un consult
neurologic pentru episoadele de ceata? Este de ajuns controlul oftalmologic?
1
08-05-2017, ora 14:23
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Mergeti la controlul oftalmologic si de acolo va va trimite si la neurolog, daca va fi cazul. Multumesc!
0
08-05-2017, ora 15:43
Cristinnne
Nu este medic/terapeut
Cristinnne
Am fost la control oftamologic si nu m a trimis la neurolog in urma examinarii(fund de ochi si masurarea tensiunii intraoculare) dar totusi la mine episoadele de ceata/ lumina puternica persista... Poate sunt pe psihic datorita anxietatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.