fungi copil 10 luni

28-01-2009
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
am un baiat de 10 luni si i au aparut pe pielea capului niste bubite care seamana cu niste cosuri. am fost la dermatolog ia dat tratament dar bubitele tot persista. pentru o perioada trec apoi apar iar dar nu mai apar in acelasi loc. tratamentul care ia fost prescris prima data : Zinat - oral
Nidoflor - crema
Betadina - solutie
acesta este al doilea tratament : Augmentin ES - oral
Diflucan 50 mg - oral
Exoderil - solutie
Pimafucort - crema
mi s-a spus de doctor ca se poate sa fie fungi. astept un raspuns urgent.Va multumesc !
8 comentarii
0
28-01-2009, ora 17:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce specialitate avea medicul care v-a examinat copilul?
0
29-01-2009, ora 19:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Primul tratament mai e cum mai e, dar al doilea este agresiv si exagerat pentru un sugar.Mergi la un simplu pediatru. Caciulitele, fata de perna, spala-le si dezinfecteaza-le separat de ale voastre.Cumpara-i un pieptene des, numai al copilului si, dupa baie, piaptana-l si unge pilea capului cu ulei de masline sau cu o crema cu acid salicilic.Numai bine!
0
30-01-2009, ora 06:06
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
ptr. dr. Mihalache : dr. la care am fost are specialitatea dermatolog se numeste Pistolea Raluca din constanta. imi puteti recomanda alt dr. dermatolog din constanta ? sau poate un alt tratament ? va multumesc ! nu stim ce sa mai facem, cand credem ca scapam de acele bubite ele apar iar ! inca odata va multumim !
0
30-01-2009, ora 08:08
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
ptr. Casa drhouse : am fost la pediatru hainele lui le spalam separat avem si pieptene de lemn des ptr. el ! dr. pediatru ne a trimis la dermatolog si dr dermatolog mi a prescris al doilea tratament. acum ia dat al treilea tratament : Eritromicina
Acid salicilic
Diflucan 50 mg - oral
Exoderil - solutie
Pimafucort - crema
Augmentin ES - oral
Mixtura ptr. uns pe cap (nu am descifrat exact cum se numeste)
va multumesc !
0
30-01-2009, ora 08:09
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
ptr. Dr. Mihalache :
- am fost la pediatru hainele lui le spalam separat avem si pieptene de lemn des ptr. el ! dr. pediatru ne a trimis la dermatolog si dr dermatolog mi a prescris al doilea tratament. acum ia dat al treilea tratament : Eritromicina
Acid salicilic
Diflucan 50 mg - oral
Exoderil - solutie
Pimafucort - crema
Augmentin ES - oral
Mixtura ptr. uns pe cap (nu am descifrat exact cum se numeste)
va multumesc !
0
31-01-2009, ora 09:45
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
ptr. Dr. Mihalache : tot in legatura cu sugarul de 10 luni. Mai am si un baiat de 7 ani diagnosticat cu Stafilococ Auriu.acum este sub tratament. am facut exudatul pt. gat si nas toata familia si doar baiatul cel mare a fost gasit cu stafilococ. este posibil ca bebelusul sa aiba si el acest stafilococ ? daca este posibil ce tratament ne puteti recomanda sau unde sa mergem sa ii facem analizele ? suntem foarte ingrijorati ca nu ii trec aceste bubite ! va multumim mult !
0
31-01-2009, ora 09:46
andonimarian
Nu este medic/terapeut
andonimarian
Ptr. Casa Drhouse : tot in legatura cu sugarul de 10 luni. Mai am si un baiat de 7 ani diagnosticat cu Stafilococ Auriu.acum este sub tratament. am facut exudatul pt. gat si nas toata familia si doar baiatul cel mare a fost gasit cu stafilococ. este posibil ca bebelusul sa aiba si el acest stafilococ ? daca este posibil ce tratament ne puteti recomanda sau unde sa mergem sa ii facem analizele ? suntem foarte ingrijorati ca nu ii trec aceste bubite ! va multumim mult !
0
31-01-2009, ora 18:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In Constante puteti apela la domnul dr. Nocivin Dan, pe care il gasiti la Spitalul Militar, dar stiu ca are si un cabinet privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: