Furnicaturi pe fata posterioara a labei piciorului

02-04-2011
qbass
Nu este medic/terapeut
qbass
La intinderea labei piciorului sting, cu virful spre in jos, in pozitie verticala a corpului - apar furnicaturi pe o linie dreapta, pe partea posterioara a labei piciorului, catre haluce.
Acum 2 luni o portiune laterla a halucelui era amortita. Senzatia a cedat dupa mai multe sedintre de fizioterapie.
Este posibil ca si cauza o lombosciatica mai veche ?
Este posibila o tendinita ?
(am avut o tendinita la tendonul ahilian stg. care a cedat dupa fizio si chinetoterapie;exista insa din cind in cind o "amprenta" a jenei la tendon; sporadic la rotatii sau diverse miscari ale gleznei, aud "pocnituri")).
Precizez ca am avut o ruptura de tendon (la piciorul drept, acum 1 an).
Multumesc.
4 comentarii
0
02-04-2011, ora 16:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In functie de localizarea anatomica precisa, de originea si tipologia durerii, dar si de sex, varsta, greutate, profesie si sporturi practicate, antecedente de diverse genuri, putem raspunde cu precizie. Poate fi o problema beurochirurgicala (lombara), poate fi compresiunea nervului sciatic, tibial posterior, poate fi o problema vasculara, si multe, multe altele...
Ce tendon ati avut rupt si care a fost tratamentul??
Doar un examen clinic direct poate solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-04-2011, ora 20:25
qbass
Nu este medic/terapeut
qbass
Multumesc pentru raspuns. M, 49 ani, 1, 72/82 kg. Pina acum un an practicam sporturi de echipa. In antecedente de peste 25 de ani am parasutism, arte martiale. Pina acum un an: basket la sala; si fotbal pe teren sintetic-unde mi-am rupt anul trecut tendonul ahilian drept. Deci ruptura a fost la tendonul ahilian drept. Am efectuat kinetoterapie din aug 2010 pina in feb.2011-refacerea este ok, sunt multumit, si cred ca evolutia buna continua cu mers pe jos si miscarile zilnice. Cred ca peste 1-2 luni, daca voi relua kineto, as putea relua sport de echipa (?). Merg normal si pot alerga usor. Tendinita si sensibilitatea le-am avut acum citeva luni la celalalt picior-sting. La stingul am aceasta senzatie de furnicaturi-sporadic-de obicei dupa efort fizic sau mers mai mult pe jos, dar nu la ahilian ci deasupa labei labei piciorului, o linie dreapta de la tibie la haluce. Si o vaga jena, tot sporadic, la tendonul sting. Ma ingrijoreaza o eventuala sensibilitate a tendoanelor (?) Multumesc.
0
03-04-2011, ora 20:29
qbass
Nu este medic/terapeut
qbass
scuze: in completare, deci in afara furnicaturilor, jena e la tendon sting ahilian sting- la care am fost tratat 1 luna pentru o lama de lichid de 4 mm si rezultatul a fost ok; ceea ce ma ingrijoreaza de asemenea este daca nu cumva e vorba de probleme de circulatie ( poate fi fumatul cauza?)
0
03-04-2011, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mai curand este vorba despre o suprasolicitare prin supra-greutate sau/si fizica-sportiva, cauza a 99% din tendinopatiile calcaneene (arhaic, "achiliene").
Doar un examen clinic direct poate solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: