furunc de la patru ani

08-04-2008
Catallina
Nu este medic/terapeut
Catallina
buna ziua!stiam ca iubitul meu are furunculi dar tocmai am aflat ca ii are de la 4 ani(acum are 22).i se sparg in fiecare saptamana si stiu ca pt el este foarte dureros.Problema mea cea mai mare este ca ii este frica de operatie.stiu ca trebuie operat si scoasa radacina.nu stiu ce sa-i fac pt ca nu-l pot obliga sa mearga la doctor dar eu sunt constienta ca este foarte grav mai ales ca este in zona anusului.cum sa-l ajut,.cum sa fac ce nu au facut parintii lui cand trebuia?va multumesc
9 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
stuparudoina
Nu este medic/terapeut
stuparudoina
Cauta raspunsul in urma cu cateva zile. Cineva avea probleme la axila. Remediul este: dezimfectare cu alcol iodat si ungere cu MIBAZON un produs de la farmacia veterinara ce contine multe antibiotice.
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Catalina ! IN ce zona are prietenul... furuncule?
Ce tratament a urmat pana acum?
A facut analiza microbiana a secretiei purulente din furuncul...si antibiograma???
0
08-04-2008, ora 00:00
Catallina
Nu este medic/terapeut
Catallina
dl Flueraru, prietenul meu nu a facut nici un control.l-am dezinfectat cu apa oxigenata, rivanol si uneori tinctura de iod.a luat si antibiotice(cand avea dureri mai mari)doar atat pt ca dupa cum am spus nu se lasa convins sa mearga la medic.furunculii(2 la nr)sunt in zona anusului.va multumesc pt raspuns.P.S:nu a facut nici o analiza
0
09-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai face bine sa.l convingi sa mergeti la Dermatolog, ii explici ca dermatologul nu opereza si nu taie nimic la primul consult!
Este foarte important..fiindca este posibil sa fie furuncul(cum zici tu)... dar la fel de posibil este sa fie altceva..mai grav. Si atunci o sa fie necesar consultul unui chirurg!
0
10-04-2008, ora 00:00
Catallina
Nu este medic/terapeut
Catallina
va multumesc pntru sfaturi dl valeriu.nu stiu sigur dar cred ca furunculoza este o forma canceroasa a pielii.sper sa nu fie ce cred eu...cat despre medic nu poate fii vorba pt ca asta inseamna sa renunte o perioada la munca si asta este o piedica in a-l convinge.cred ca mai mult frica de medic decat jobul lui atarna mai greu dar oricum este f greu sa-l conving.ere mai usor pt el cand avea 4 ani...atunci trebuia dus la medic acum e cam tarziu.pt ca e foarte incapatanat.va multumesc ca sunteti intr-un fel sau altul langa noi.
0
10-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in asa caz. mergi la un laborator...ceri o eprubeta sterila pentru secretii(cu un betisor cu vata in eprubeta!)... Cu bilet de trimitere de la med.de familie..sau contracost..sa va faca flora microbiana..+ ANTIBIOGRAMA..si peste 5 zile o sa stii ce antibiotic ttrebue sa ii dai...10 zile. cu tratament dezinfectant local!
0
21-01-2010, ora 21:23
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Va rog sa ma ajutati si pe mine, mi-a aparut in zona anusului o umflatura dureroasa, o am de 3 saptamani, cand am purtat niste tanga care m-au incomodat in acea zona.Sa fie furuncul?Poate dura asa de mult? Am mai avut furunculi dar f demult si erau in alte zone.Sunt f recunoscatoare pt ajutor!
0
22-01-2010, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent mergi la consult la un medic Chirurg !
sau in policlinica.., sau la triaj la spital !!!!
0
22-01-2010, ora 16:18
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Multumesc de sfat dar n-am cum ca sunt la c... de azi, m-am tratat cu crema de galbenele si nu ma mai deranjeaza asa tare.multumesc ca mi-ati raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.