Furuncul dureros

26-04-2007
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca se poate mai multe despre "furuncul".
Regulat, la intervale mai mici sau mai mare de timp de obicei in perioada cu caldura, vara. Astfel in zone ca membrele superioare sau inferioare apare o unflatura rosie dureroasa. Din ce m'am documentat pare a fi furuncul Ideea e ca acesta tot apare si nu e un sentiment placut. Doresc sa stiu cauza aparitiei si eventual ce trebuie facut pentru a scapa de el.
Mentionez faptul ca tatal meu are aceeasi problema, zonele de aparitie la el finnd in deosebi membrele inferioare

Va multumesc,
ALex
8 comentarii
0
26-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ceea ce faci tu vara sunt mai mult niste "cosuri", adica o foliculita superficiala. Daca aceste cosuri sunt "stoarse" infectia se poate propaga in periferie si apare o colectie purulenta de dimensiuni mai mari (2-3 cm diametru) care este denumita "furuncul".
Agentul etiologic al furunculului sau foliculitei superficiale este de obicei stafilococul, un microb care se gaseste pe pielea noastra, si care patrunde in tesut atunci cand gaseste o solutie de continuitate ( adica o mica leziune).
Aceste mici leziuni pot aparea prin frecarea lenjeriei de corp, prin grataj (scarpinat), zgaraieturi, intepaturi, etc.
Factorii care favorizeaza infectia sunt scaderea imunitatii, boli asociate (diabet, TBC, etc), factori de mediu (lucru in mediu cu pulberi sau praf), etc.
In faza acuta piodermitele se trateaza cu antibiotice si dezinfectante locale, evacuarea puroiului si pansament local.
Pentru prevenire este de la sine inteles ca trebuie identificati factorii favorizanti, pastrarea igienei locale, dezinfectarea micilor leziuni, etc.
0
26-04-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
Va multumesc,
Am inteles ce spuneti dumneavoastra...ideea e ca din totdeauna am avut corsuri.Nu obisnuiesc sa le sparg.Acest FURUNCUL a aparut de la sine. O durere zonala, apoi umflatura rosiatica, apoi intarirea zonei si aparitia durerilor si apoi transformarea intr'un cos/cosuri mai mari care se coloreaza in negru. De obicei nu ma tratez cu nimic ci il las sa isi faca treaba si sa dispara de la sine.
Trebuie facut vre'un set de analize pentru a verifica problema?
Nu sufar de diabet..nu lucrez intr'un mediu "ostil" [mizerie, praf] am o igiena normala.sufar doar de suprapoderabilitate [sunt mai plin :)]

Va multumesc.
0
27-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Persoanele "mai pline" sunt expuse riscului de a face diabet. Ar fi bine sa iti verifici o glicemie, dar si cateva analize de rutina nu ar strica (hemoleucograma, TGO, TGP, imunograma serica).
0
27-04-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
va multumesc foarte mult,

cu prima ocazie voi rezolva si problema asta.

o zi cat mai buna,
Alex
0
26-05-2007, ora 00:00
olimpus12
Nu este medic/terapeut
olimpus12
nu incerca sa te tratezi singur !!!
NU LE SPARGE SINGUR !!! TE POTI INFECTA RAU DE TOT !!!
LASA-L PE MEDIC !!! ACESTA ITI VA FACE SI ANALIZE DE SINGE!!
eu am pus "dupa ureche" diverse substante de la farmacie si era
sa...fie ceva foarte grav.
sansa de la d-zeu ca am intilnit la spitalul din arad, dermato, medici
exceptionali, care m-au vindecat...IN 10 ZILE.
SA-TI DEA BUNUL D-ZEU SANATATE, SA TE VINDECI !!!
0
27-01-2010, ora 18:47
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
te rog olimpus zi-mi si mie la ce doctori ai fost si cat a costat, sunt de langa arad si mie mi-a aparut o umflatura care era cam cat un bob de mazare si am incercat sa o tratez singura, am pus alifie de galbenele si a crescut f mare ma doare destul de tare dar nu are punct, nu stiu daca e furuncul ca dureaza de la 1 ianuarie. maine am examen si eu nu ma simt deloc bine.cat cat dureaza un furuncul si poate fi si sub piele? mersi astept un sfat
0
02-03-2010, ora 11:26
nethan
Nu este medic/terapeut
nethan
Buna ziua! O problema asemanatoare am si eu. de vreo saptamina mi-a iasit la subsiori un furung...am mers la medicul de fam si mi-a dat un tratament cu Oxacilina...mi sa spart in 2 zile sar la vreo 3 zila mi-a reaparut pe antebratul miini si pe coapsa.si a inceput sa faca un punct cam la fel si la subsioara, un pic mai jos decit celalalt.Am pus si ceapa calda si iod.si nimik ce asi putea sa fac sa scp.
Multumesc...
0
22-10-2010, ora 23:45
aea
Nu este medic/terapeut
aea
nu vad pe nimeni zicand de IHTIOL sau de crema Fucidin, problema cu care ma confrunt e tesutul intarit ce ramane dupa furuncul, dar la ultimile 2 care le-am avut nu am avut puroi la ele sau retras dar a ramas tesut intarit inestetic ///
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: