furunculi sau ce? trebuie neaparat sa fie operat?

17-02-2009
dayana
Nu este medic/terapeut
dayana
in urma cu ceva timp, la incheietura piciorului cu zona pubiana, mi-a aparut un nodul cu varf alb.A spart, s-a vindecat pentru moment, iar peste ceva timp a aparut din nou. Coace intr-una. Ce m-a pus pe ganduri este ca undeva cam la 1cm de acesta se simte un nodul tare((sub piele), cat un bob de fasole care corespunde cu celalalt printr-o vinisoara(se simte la pipait) si este dureros, mai ales in perioada premergatoare menstruatiei. Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce poate fi si dak trebuie neaparat sa fie operat. E posibil sa fie ceva cancerigen, iar in urma operatiei sa se agraveze?
5 comentarii
0
17-02-2009, ora 19:14
larisu
Nu este medic/terapeut
larisu
incearca sa folosesti crema numita "ictiol"cea neagra.pe baza de petrol.aplic-o local...panseaza!!scoate toata infectia!!!iti coace pana scoate tot!!nici macar nu e dureroasa.multa sanatate..
0
17-02-2009, ora 19:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti un chist sebaceu suprainfectat si o adenopatie satelita. Ar trebui excizat chistul si urmat un tratament cu antibiotice.
0
17-02-2009, ora 19:25
dayana
Nu este medic/terapeut
dayana
va multumesc din suflet, m-ati mai linistit putin. Am 30 de ani si un copil de 7 ani. Ce am uitat sa va spun este ca asa ceva am mai avut, dar dupa ce am ramas insarcinata mi-a disparut.Nu stiou dak are legatura, dar am considerat necesar sa va spun.
0
09-10-2010, ora 16:16
crina055060
Nu este medic/terapeut
crina055060
buna ziua. Am si eu o problema, asemeni tuturor celor care va deranjeaza cu intrebarile lor. De 2 zile mi-a aparut un furuncul in zona inghinala si farmacista mi-a recomandat o crema pe baza de ichtiol si oxacilina, insa va rog sa imi spuneti daca pot sa incep tratamentul cu ontibiotic pana cand furunculul nu s-a copt, sau sa astept ca aceasta crema sa il coaca, si abia dupa aceea sa incep administratrea de oxacilina. Multumesc frumos.
0
17-10-2010, ora 19:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incepeti tratamentul cu antibiotic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: