Galma langa gaura pentru cercei

06-02-2011
andreeaa.alexandra
Nu este medic/terapeut
andreeaa.alexandra
Buna ziua, azi dimineata am observat ca am o galma de marimea unui bob de piper undeva intre gaura de la cercel si intersectia urechii si a gatului. Daca apas pe ea este foarte dureroasa. As vrea sa stiu ce ar putea fi si la ce medic ar trebui sa ma duc prima oara. Tin sa precizez ca am de asemenea noduli la sani.. se poate sa fie legat de asta? Sau de lipsa de calciu care provoaca si senzatiile de sufocare (concluzie trasa de un medic, nu de mine).

Multumesc anticipat.
9 comentarii
0
06-02-2011, ora 12:00
andreeaa.alexandra
Nu este medic/terapeut
andreeaa.alexandra
Ah... si am si urechile infundate tot timpul si zilele trecute m-a si durut partea stanga a fetei... cred ca de la un curent de undeva sau de la o masea...
0
06-02-2011, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa mergi la ORL..dar e posibil sa trebuieasca si la Stomatolog
0
12-10-2012, ora 11:42
alexflo
Nu este medic/terapeut
alexflo
Buna ziua domnule fvaleriu am si eu o problema.Mi-a iesit in ureche o galca si un coleg mia dat din greseala peste ureche si a inceput sa curga sange si coptura si dupa 1 ora sa format la loc galga.Ce ar trebui sa fac?Ajutor
0
12-10-2012, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL
cred ca e vorba de un chist suprainfectat si trebuie scos.
cu antibiotice si cu alcool iodat.. se poate vindeca temporar dar revine..si iarasi se inflameaza asa ca mai bine de scos
0
12-10-2012, ora 11:57
alexflo
Nu este medic/terapeut
alexflo
Multumesc ce bine am crezut ca e puroi..Dar nu este grav nu?
0
12-10-2012, ora 20:51
alexflo
Nu este medic/terapeut
alexflo
Prin ce metode se poate scoate domnule fvaleriu !poate fi vorba de operatie?
0
13-10-2012, ora 16:57
adared
Nu este medic/terapeut
adared
Buna ziua domnule doctor.
Am racit acum 1 saptamana, am luat nurofen raceala si gripa, un ceai de raceala si Trachisan pentru gat, asta in prima faza. M-am ales a2a zi cu o tuse puternica, a3a zi a evoluat, mi se rupea ceva din gat cand tuseam. La 4 zile am inceput sa am dureri in urechea dreapta, mici intepaturi, destul de rare, chiar la nivelul lobului urechii in fata o umflatura de marimea unui bob de mazare, la fel si in spatele urechii dar ceva mai jos. Am ajuns la orl mi-a spus medicul ca este ceva viral, mi-a dat paracetamol, ibuprofen, aerinaze, nexium pt stomac si pt durerea de ureche alcool boricat. Am 3 zile de tratament, acele mici umflaturi nu s-au micsorat, durererile de ureche la fel, cu raceala stau mai bine, nasul e ok, gatul la fel, mai tusesc cand si cand. Ce e de facut? Ce ma sfatuiti?
Si mai vroiam sa va spun ca atunci cand folosesc acest alcool boricat pt ureche parca mi se intetesc acele intepaturi. E normal?

Va multumesc !
0
13-10-2012, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal.
trebuie sa te intorci la med. orl.. sa vada cum se prezinta timpanul.
acele formatiuni, posibili ganglioni..pot sa se retraga in 2_3 saptamani
0
13-10-2012, ora 20:12
alexflo
Nu este medic/terapeut
alexflo
Domnule Doctor.Am aici in interiorul urechi o galga iesita de la ce poate sa fie, ca eu in urechi am cosuri negre (puncte negre)de la astea poate fi, sau e ceva mai grav?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.