Galme in jurul anusului

23-01-2017
Andreimmarin
Nu este medic/terapeut
Andreimmarin
Buna ziua.Mi au iesit de ieri cateva galme de marimea unui bob de fasole in jurul anusului.Sa fie oare hemoroizi/fisura anala?Va trece de la sine?
4 comentarii
1
23-01-2017, ora 19:02
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, va recomand sa consultați un medic, gastroenterolog sau chirurg, poate fi vorba despre hemoroizi dar nu pot fi excluse si alte cauze precum polipii anali. Aveți nevoie de un examen proctologic.
0
24-01-2017, ora 14:00
Andreimmarin
Nu este medic/terapeut
Andreimmarin
Buna ziua.Multumesc pentru raspuns.Am fost la doctor si am fost diagnosticat cu tromoflebita hemoroidala externa.am tratament cu detralex si o crema unguenta.Puteti sa mi dati si alte sfaturi ce tin de regim, si de grabirea procesului de vindecare?Multumesc anticipat!
0
26-01-2017, ora 07:48
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, dieta recomandata in boala hemoroidala este una bogata in fibre. Cel mai important este sa evitati constipatia, deci consumati multe fructe si legume, eventual tarate de psyllium cu multa apa.
0
26-01-2017, ora 15:01
Andreimmarin
Nu este medic/terapeut
Andreimmarin
Multumesc enorm.Mai am o ultima intrebare.Eu sunt gurmand de fel si mi place diversitatea in farfurie.Dupa vindecare imi voi permite mici scapari spre anumite alimente?sau bauturi?va trebui in permanenta sa mentin o dieta cu fibre si fructe si legume?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Discuție: cea mai bună intervenție pentru hemoroizi (ligatura, scleroterapia, capsarea, extirpare chirurgicala, etc.)
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  • Tratament și remedii constipație
  •