Gandacii misuna prin bucatarie si camera! Ajutor!!

13-09-2012
roxycell24
Nu este medic/terapeut
roxycell24
Sunt studenta si urmeaza sa merg intr'un alt oras sa locuiesc. Mi'am luat in chirie o garsoniera, si cand intru in ea gandacii misuna prin bucatarie si camera... Cand i'am vazut m-am panicat, am inceput sa plang, sa tremur toata, abia mai putem respira. De atunci nu mai pot sa dorm, ma gandesc intr'una la ceea ce am vazut acolo. Nu mai stiu ce sa fac, doar gandul ca urmeaza sa stau acolo ma inspaimanta, incep sa ma panichez si sa plang. Va rog mult sa imi dati un sfat, sa pot sa dorm si eu linistita!! Si sa pot sa trec peste aceasta fobie!
11 comentarii
0
13-09-2012, ora 09:39
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Te inteleg foarte bine, probabil e si teama de necunoscut, de schimbare a mediului. De fapt problema cea mare nu sunt gandacii ci faptul ca tu iti vei schimba practic viata sociala. In primul rand trebuie creat un mediu cat mai prielnic si prietenos acolo unde vei sta, apoi tu esti singura care poate ameliora consecintele schimbarii. Trebuie sa ai o gandire pozitiva, optimista, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, locuri frumoase, prieteni noi. Si nu in ultimul rand trebuie sa stii ca daca nu te vei acomoda absolut deloc (desi este extrem de improbabil acest lucru), pana la urma se gasesc oricand solutii sa revii acasa sau sa stai la camin cu colegele. Cea mai importanta e sanatatea ta psihica si din fericire asta o poti controla destul de bine. Viata studenteasca e frumoasa, e amuzanta. Eu acum ma gandesc cu dor cand ne stresam pt toate prostiile si acum cand totul s a terminat parca lipseste ceva:) Iti doresc mult succes si bucura te de studentie!
0
13-09-2012, ora 09:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
draga mea
DACA ai vazut CE ai vazut,
tu mai vrei sa te muti ACOLO?
1. orice proprietar este obligat sa de-a in chirie o locuinta CURATA;
2. ai tacut? cand ai vazut?
3. DE CE? nu ai refuzat...doar NU-I gratuit..si daca ar fi asa, i-ati pe cineva, faceti curat.si apoi, te muti;
4. ASTA-I motiv sa TE ingrijorezi?..vei vedea CHIAR in unele camere pe la camine stud...tot asa..si? ce vei face?
NU
ai decat 2 variante:
a) RENUNTA la acea chirie...o fi singura?
b) ii zici proprietarului sa-ti de-a garsoniera curata.
Iti doresc sa-ti faci ASA cum vrei si sa-ti fie bine!
TU esti sanatoasa..situatia e ciudata pt CA o accepti!!
Un an BUN sa ai!
0
13-09-2012, ora 11:10
roxycell24
Nu este medic/terapeut
roxycell24
Eu sunt in anul 2 de facultate, nu ar fi o problema cu acomodarea. Chiar asteptam cu drag sa merg inapoi.Garsoniera nu pot sa o refuz deoarece e a rudelor mele care au cumparat'o expre ptr mine, sa imi fie aproape de facultate, si ei sunt plecati in alta tara, au venit doar sa cumpere garsoniera ne-au dat cheile si au plecat. Noi cand am fost prima data sa o vedem fiind renovata arata foarte bine. Gandacii s-au aparut dupa ce a stat o noapte acolo. Ei au tras la mancare. Ei cand au cumparat'o a fost foarte groaznica, era mucegai, mizerie. Acum au renovat'o, arata foarte bine dar atata ca sunt gandaci. Parintii mei au spus k o vor curata, vor crea un mediu prielnic pentru mine, cu siguranta daca nu vor disparea ma voi muta. (si ei sunt foarte dezamagiti, dar nu o refuza deoarece cei care au luat'o au luat'o ptr mine) Problema mea sunt gandacii, eu credeam ca mi'e frica doar de paianjeni pana ce i'am vazut pe gandci in locul in care eu voi dormi. Eu asta incerc sa fac, sa ma incurajez cu lucrurile frumoase care sunt acolo, dar nush dc nu pot sa vad doar partea rea. Am citit mult pe internet despre gandaci, cum sa scapi de ei, si doar citind cat de greu se scapa, mi se ridica parul pe mana.
Va multumesc pentru raspunsuri!
0
13-09-2012, ora 11:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU mai comentez.
o zi buna.
calul de capatat...
0
13-09-2012, ora 12:15
roxycell24
Nu este medic/terapeut
roxycell24
Iti multumesc de ajutor, si de incurajare... E mai usor sa scapi de un necunoscut decat de cineva apropiat. Poate crezi ca nu suntem intregi la minte de o acceptam, sau nush ce sa cred din reactiile tale si comenturile pe care le'ai postat. Cateodata nu e asa usor precum pare. O zi faina!
0
13-09-2012, ora 15:58
roxycell24
Nu este medic/terapeut
roxycell24
Oricum, as avea nevoie de un sfat de la cineva!! Sa ma ajute cum sa scap de fobia asta de insecte, care ma termina psihic!!
0
13-09-2012, ora 21:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
IERTARE daca ti s-a parut ca am dorit sa vb ca unui necunoscut.asa...?!?..
1.
te citez:"Mi'am luat in chirie o garsoniera, si cand intru in ea gandacii misuna prin bucatarie si camera.."
si
raspunsul meu:
"ai decat 2 variante:
a) RENUNTA la acea chirie...o fi singura?
b) ii zici proprietarului sa-ti de-a garsoniera curata."

2.
te citez: "Garsoniera nu pot sa o refuz deoarece e a rudelor mele care au cumparat'o expre ptr mine, "
si
raspunsul meu:
"NU mai comentez.
o zi buna.
calul de capatat..."


ACUM,
scrie TU unde, am gresit eu DACA..tu NU stii sa te exprimi CORECT de la BUN inceput.?!?
O seara faina!
0
13-09-2012, ora 21:53
roxycell24
Nu este medic/terapeut
roxycell24
Deci eu am intrat aici, si am postat pentru a primi un sfat in legatura cu fobia mea legata de GANDACI!! Chestia cu garsoniera va fi rezolvata, am discutat cu ai mei si o vom refuza! Daca esti un psiholog bun sti cum sa vorbesti cu oamenii si ce sfaturi sa le dai!! Nu sa raspunzi ironic. Iar cand am scris: "E mai usor sa scapi de un necunoscut decat de cineva apropiat." era vorba de noi, (parintii mei si cu mine) care trebuie sa refuzam un lucru pus la dispozitia noastra de catre niste oameni apropiati noua! Sa fim seriosi e mai usor sa ii spui unui necunoscut NU, decat unui prieten. Iar mesajul meu se adresa si celeilalte persoane care a postat.
Greseala ta se afla in atitudine! Deci daca ai sa imi oferi vre-un sfat legat de fobia pentru insecte te rog frumos sa mi'l acorzi! Daca NU te rog frumos sa iti controlezi atitudinea!
0
13-09-2012, ora 22:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
IERTARE din nou!
facerea de bine.
si
mi-a mai scris cineva LA FEL.
iti multumesc!
Ca varsta, SIGUR poti sa-mi fi nepoata.
dar
ASA voi face, CUM mi-ai scris.
Numai bine,
0
14-09-2012, ora 21:18
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Roxana incearca sa urmaresti pe canalul Animal Planet o emisiune despre vindecarea fobiilor fata de diverse animale ! Este ff interesanta si cred ca te poate ajuta sa iti faci o idee despre terapia fobiei tale !
0
15-09-2012, ora 08:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu are rost sa refuzi o garsoniera deja renovata si pregatita pentru tine pentru cativa gandaci si paianjeni.ai sa constati pe oriunde cauti ca singurul remediu de a scapa de o fobie este infruntarea acesteia, a ceea ce iti provoaca acesta spaima..Sa fim seriosi, insecte vei intalni oriunde, nu trebuie sa te sperii, exista spay-uri eficiente pentru asa ceva, poti solicita o dezinsectie/ deratizare in garsoniera si in scara blocului unde vei sta [ gandacii vin pe traseul conductelor din subsolul blocurilor ], vezi sa fie tencuit bine orificiile de intrare a tevilor in casa etc...Traim cu microbi, insecte, animalute de tot felul, asta este, exista metode de combatere si de eliminare a acestora din ambientul nostru. dar niciodata nu le vom putea elimina complet.Frigiderul in care pui mancarea sa fie nou, la fel si aragazul...Controleaza baia, debaraua, camara, tot ce exista in garsoniera, curata, nu lasa gunoiul mult timp in casa, nu lasa vase nespalate zile intregi, mentine igiena peste tot, preia controlul in micuta ta casa si nu permite nimanui sa te dea afara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: