Ganduri ca as avea ceva si as fi bolnav

23-08-2013
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Buna seara de mai bine de-un an am suferit un atac de panica si de-atunci a inceput calvarul pentru mine am perioade cand sunt ok si am perioade ca acum cand chiar nu sunt ok si nu stiu ce sa fac.De-atunci am inceput sa-mi fac tot felul de analize cum simteam ca ma doare ceva sau ma injunghie cum direct la control.Si tot asa pana cand m-am trezit in iarna cu un pneumotorax spontan stang(spart plamanul) si cu rdiografie recenta facuta nu s-a observat nimic.Bun m-am documentat despre boala, am inteles care este treaba cu ea am iesit din spital totul ok...am zis sa incerc sa-mi refac viata care o aveam inainte adica si daca ma durea nu bagam de seama.De-atunci pana in ziua de azi asociez durerea mea cu tot felul de forme de cancer + ca mai am si ceva cunostinte care au avut si nu mai sunt s-au au si sunt pe stadiu final.De vreo doua luni am probleme cu spatele inca nu stiu exact de la ce vin si cu toate cautarile mele pe net, sau cum toate cautarile pe net duc la cancer..incep sa ma tot gandesc daca am daca n-am sigur am si nu l-au depistat...etc tot ganduri si ganduri...am mai avut si un deces in familie(mi-a murit bunicul)si asta m-a marcat..si s-au adunat toate gramada.noci nu stiu ce sa mai cred daca durerea exista sau mi-o provoc singur, doar gandindu-ma.Daca a mai patot cineva ca si mine sau e cineva care poate sa ma indrume as fi recunoscator.Tin sa precizez ca mi-e si rusine sa-i spun medicului de familie sau sa-l intreb cand ma duc oare am cancer oare asa se manifesta.oricum incerc sa ma tin tare dar nu stiu cat mai rezist...am 30 de ani si sunt muzician.
18 comentarii
0
23-08-2013, ora 09:47
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
eiiii. nu are de ce sa iti fie rusine. e viata ta pana la urma si medicul e dator sa te informeze si sa iti raspunda la intrebari. stiu cum e cu atacurile de panica. mama mea sufera de asa ceva de la 27 de ani. eu am 22 si mi s-a intamplat si mie de cateva ori din cauza unei depresii majore. am fost la psihiatru si am citit tot felul de carti despre gandire pozitiva si acum sunt bine. nu ai decat sa renunti a mai cauta pe internet despre boli si sa mergi la o clinica sa iti faci toate analizele posibile indiferent de cat ar costa. e vorba despre linistea ta. cand or sa iasa bine o sa te linistesti. si incearca sa nu te mai gandesti la rau indiferent de ce ai avea. mintea omului are o capacitate extraordinara. daca am sti cum sa folosim creierul, am putea misca lucrurile din loc. ce sa mai vorbesc despre influenta ei asupra organismului nostru. multa bafta!
0
23-08-2013, ora 12:26
constantin2012
Nu este medic/terapeut
constantin2012
Salut radupro...Am citit postarea ta...Stiu cum este sa te gandesti la tot felul de boli.De la niste atacuri de panica...am intrat in panica si mai tare pot sa spun...Astfel au inceput durerile si jenele ciudate in diferite parti ale corpului...Cele mai "periculoase" culmnau cu dureri in piept ce ma duceau cu gandul la pb grave cu inima...Infine, durerile se tot mutau...greturi stari de slabiciune, tensiune uneori oscilanta.Dar am zis ca totul are o cauza si explicatie psihologica.Doctorii au zis ca am tulburare de somatizare..adica psihicul trimite niste impulsuri iudate corpului...Trebuie sa avem insa multa rabdare. P.S.la ce instrument canti??
0
23-08-2013, ora 12:47
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Salut, sunt solist vocal si orga.Sper sa fie asa ca eu unul m-am saturat de vesnica inteebare...oare ce am?azi m-am trezit cu candul sa-mi fac o radiologie dar, pe teaseu m-am razgandit...am zis sa mai continui tratamentul ce l-a dat doctorita de famililie...5 zile cum a zis ea.Tu cum ai reusit sa treci peste asta??
0
23-08-2013, ora 12:53
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Poti incepe cu niste sedinte la psiholog, vei intelege mai bine tot ceea ce se petrece si cum gandurile ne pot afecta fizic si psihic extrem de mult! Eventual poti da o vizita la medicul de familie si sa iti recomande ce sa faci mai departe..Sa nu iti fie rusine ca ai probleme, oricine poate trece prin astfel de incercari, cel mai bine e sa incepi cat mai repede sa te tratezi! O sa te simti mult mai bine! Mult succes!
0
23-08-2013, ora 13:28
constantin2012
Nu este medic/terapeut
constantin2012
Radu...nu exagera cu medicii...nu e bine sa te iradiezi atata.Sa stii ca nici eu nu am scapat inca de simptome...am umblat si eu pe la medici.Acuma nu imi ramane altceva decat sa lupt cu mine insumi...Nu-i chiar usor..incerc sa ma conving ca nu-s chiar asa de bolnav precum par.si m-am inscris la un bazin de inot..prinde foarte bine:)P.S. si eu am terminat pianul:)
0
23-08-2013, ora 16:46
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna ziua, radu

Din cate vezi panica sau frica de boala are o intentie profund pozitiva fata de tine, este un comportament invatat de organism...pe care toti il avem si care este un semnal ca ceva avem de facut pentru noi...te-a facut sa te duci la doctor sa te cauti..in cazul tau..

Cand eram in anul 3 la medicina invatam semnele bolilor si...ca un facut ne apuca pe toti colegii toate simtomele invatate !.

Ea nu ne mai este utila cand o mentinem foarte mult timp si o mentinem in corpul nostru si fiind un comportament invatat putem sa il dezvatam...sa eliberam tot ce nu tine de sanatate., , , , de siguranta..fie ca este voba de emotii, comportamente...ganduri!.



Am cateva intrebari.:Cand a murit bunicul...inainte de atacul de panica ?

si.pentru ca esti muzician.Cum "canta" corpul tau cand e sanatos si in siguranta?

SI cum este viata ta diferita cand tu iti traiesti sanatatea si siguranta?

SUCCES SI PERSEVERENTA!

Mihaela
0
23-08-2013, ora 20:21
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
A murit dupa.In legatura cu corpul meu si cu psihicu chiar eram un om de viata, distractie si pana anul trecut in viata mea nu am fost la doctor sa ma caut nici macar o analiza pt ca am zis cat timp ma simt bine nu are rost sa ma vait.Adica sincer as vrea sa-mi revin cat de putin.Luni mi-am facut o programare la pneumolog la mures sper sa fie totul ok.Deci sper sa fie pt ultima oara cand ajung la pneumologie...si asta din cauza disconfortului care-l am in spate in zona plamanilor in special cel stang.
0
23-08-2013, ora 21:06
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
radu, Ce s-a intamplat in viata ta anul trecut s-au anii trecuti..?


tu sti ca nu poti comanda subconstientului tau sa te elibereze de tot ce nu este sanatate..chiar acum...!

daca nu ar fi disconfortul in spate..cum ar fi diferita viata ta..?.Ce as vedea eu la tine diferit ?...cum ar fi viata ta diferita ?

Ai planuri de viata...de relatie, distractie, cariera..ai un proiect chiar acum?

este Ok pentru tine sa-mi povestesti?

Aceste intrebari sunt foarte puternice. pentru a orienta subconstientul tau in directia sanatatii si vindecarii...si chiar daca nu imi raspunzi pe forum...este ok...important este sa-ti raspunzi tie...intr-un moment de sinceritate..

sa afli...cum este diferita viata ta cu sanatate si plin de viata si sa vezi ce pasi ai de facut...pentru ca primul pas este foarte important !






sanatate si impliniri!

Mihaela
0
23-08-2013, ora 22:49
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Deci ce pot sa spun ca undeva anul trecut in postul sfintei marii am fost la o cantare totul ok...putin obosit ca n-am dormit prea mult si putin stresat ca nu eram cu colegii mei...eram cu altcineva si sa iasa treaba buna.Daca stau bine sa-mi aduc aminte pot spune ca cu o saptamana in urma lucram mult la studio am si un studio si intr-o seara de la atatea tigari si atata cola pe la 12-1 noaptea m-am trezit cu furnicaturi in mana si piciorul stang posibil si de cum stateam pe scaun si.era un prieten cu mine m-a dus la urgente tensiune 16-10 mi-qu facut ceva nu stiu ce si am venit acasa...urmatoarea sapt a fost cantarea de care incepusem sa vb si dupa vreo 7-8 cafele am zis ca se intoarce pamantul sub mine asta a fost pana in or 14-15 amiaza.Am iesit afara aer...nimic sun la ambulanta...m-a adus la spital mi-au bagat din nou o perfuzie si eu din momentul ala pot sa zic ca n-am mai fost om...sa zicem.Am inceput ba acolo ba dincolo.tot timpul am impresia ca ceva se petrece in mine...si binenteles gandul ca am cancer..sau cel putin cuvantul acesta ma obsedeaza.acum cum am avut problema cu plamanu.am avut o perioada cand mi-a trecut...uitasem dupa care vad ca a revenit...orice durere o asociez cu ce e mai rau.si acum sunt la cantat incerc si ma rog sa se termine odata sa pot sa merg acasa ce o sa fac...probabil iar am sa iau tot felul de medicamente sa pot sa adorm.am o relatie dar, cred ca s-a saturat si ea...a ingropat doi parinti bolnavi dr cancer si ma bucur ca are taria de caracter sa nu se gandeasca.dar, ma gandesc eu...poate urmez poate nu.poate pana aici mi-a fost...chiar mi-ar parea rau ca am o groza de proiecte incepute nu potsa le termin din cauza gandurilor...nu-mi lipseste nimic...deci e ok.
0
23-08-2013, ora 23:17
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Am inteles, radu...

Eu observ ca tu nu dormi, fumezi mult, (cate kg si ce inaltime ai)bei multa cola...si organismul tau iti semnaleaza ca nu rezista la acest regim...tu sti ca fiecare om e diferit la rezistenta..la tine asta e semnalul...de alarma...

Nu stiu daca sti de experienta lui pavlov...cu asocierile astea...sigur tot timpul se petrece ceva in corpul nostru.


Ce asteptari ai de la pneumolog...maine ?

ce crezi ca ai nevoie sa te simti in siguranta ?
0
23-08-2013, ora 23:41
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
De cand am avut pneumotoraxul nu mai fumez din ianuarie si nici cola nu mai beau incerc sa duc un regim de viata echilibrat adica am schimbat mult de-atunci...cu noptile e treaba veche de 15 ani cred ca s-a obisniit organismul..cred...oricum nu fortez foarte tare mana
0
24-08-2013, ora 02:14
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
In legatura cu asteptarile mele de la medic vreau sa stiu si eu ce se intampla in plamanii mei daca totul e ok.
0
24-08-2013, ora 13:07
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
si daca plamanii tai ar fi ok...cum ar fi diferita viata ta de acum inainte ?
0
24-08-2013, ora 15:29
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Sa zicem ca m-as mai linisti...dar, astazi e o noua zi si simtomele mele sunt la fel cu toate ca urmez un tratament de doua zile...nici o ameliorare
0
24-08-2013, ora 15:36
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Ce ar insemna pentru tine ameliorare ?
0
24-08-2013, ora 16:26
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Sa nu mai tina asa de tare pieptul..imi simt foarte tare iritata traheea si plus senzatia pe care o am de tuse...plus ca am disconfort si in spate.In momentul de fata sunt la o cantare...de aceea raspund doar in pauze.
0
24-08-2013, ora 16:46
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Radu, inteleg...

Acum...am sa apelez la creativitatea ta... si am sa te rog sa transformi toate simtomele intr-un rezultat pozitiv !

De ex.: " tine asa tare pieptul " poate deveni :. pieptul meu este usor si degajat!

simt traheea foarte tare iritata...devine..simt traheea eliberata...!..

senzatia de tuse.poate deveni.imi eliberez gatul.

discomfortul in spate..spatele meu e din ce mai degajat si usor.eliberez tot ce nu este legat de confort


si te intreb.Cum este cantarea ta ?

Tot ce ti-am scris sunt doar exemple...tu alege cuvintele cu care te simti cel mai confortabil in relatie cu rezultatul pe care il doresti !

Sti sistemul nostru nervos vrea sa stie o Directie clara...si nu ce nu-ti doresti !

Apropo Cum este cantarea ta ?

Am sa intrerup conversatia pentru ca plec !

succes si perseverenta!
Mihaela
0
25-08-2013, ora 22:57
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
constantin ti-am lasat un mesaj privat, astept sa vb pwp


deasemenea si tie radupro ti-am lasat mesaj privat, astept sa vb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: