Ganduri...Vreau sa scap! | Forumul Medical ROmedic

Ganduri...Vreau sa scap!

02-09-2008
olimpia_97
Nu este medic/terapeut
olimpia_97
Inainte sa dorm sau in timpul zilei imi amintesc niste lucruri, adica traume cu care am ramas din copilarie(nu as vrea sa le spun nimanui) si ma inchid in mine, plang singura si-mi vine sa mor chiar daca in prezent totul e bine, nu mai e nici o problema, Va rog ajutatima.!!!!
5 comentarii
0
06-09-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Olimpia, adreseaza-te unui psihoterapeut. Oricat de dificil ti s-ar putea parea sa vorbesti despre ceea ce ti s-a intamplat, este infinit mai greu sa continui sa traiesti in acest fel cu acele amintiri.
Daca ai o infectie in organism, ce faci? O lasi asa, in speranta ca va trece de la sine, sau mergi la un doctor care iti ajuta organismul sa lupte?
Asa e si in psihoterapie...
Succes, e mai usor decat crezi!
0
03-11-2008, ora 17:44
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
pentru ca vom intra in detalii si pentru a stabili daca este suficienta discutia online, scrie-mi-
Dr Gheorghiu Mihaela
0
12-11-2008, ora 11:02
petronela-sonia
Nu este medic/terapeut
petronela-sonia
Discuta totul cu persoana de mare incredere sau chiar cu cea care ti-a produs trauma. O sa fie foarte bine.
0
21-02-2009, ora 16:40
n_mirela
Nu este medic/terapeut
n_mirela
poate e bun si consultul unui psihoterapeut, dar daca ai incerca sa aprinzi o candela sau macar o luminare si sa citesti o rugaciune, nu stiu, ceva pentru iertare, ceva ce simti tu ca este pentru sufletul tau? inteleg ca tu stii ce anume traume te efecteza, dar ti-e greu sa le accepti si sa treci peste ele. poate chiar sa vorbesti cu un preot, o maicuta... cind mintea sau corpul ne sunt afectate, da, mergem la doctori. dar cind este sufletul?
0
24-02-2009, ora 12:11
buburuzazuza
Nu este medic/terapeut
buburuzazuza
E de preferat sa vorbesti cu cineva despre problemele care te framanta, o persoana de incredere si care te poate ajuta cu un sfat, dar ai grija sa nu devii dependenta de acea persoana.
Si eu am trecut printr-o perioada in care aveam tot felul de ganduri ( amintiri.. temeri..) si de fiecare data vb cu cineva care ma ajuta cu sfaturi... dar tot nu trecea si am mers la medic care mi-a dat un tratament care m-a ajutat si pe care l-am luat pana cand am simtit ca nu mai e nevoie... acum e totul ok...
cel mai bine e sa mergi ma medic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExperienÈ›ele traumatizante din copilărie influenÈ›ează riscul de a dezvolta afecÈ›iuni fizice sau psihice în viaÈ›a de adult
  • Traumele din copilărie cresc riscul pentru diverse probleme de sănătate fizică È™i psihică la vârsta adultă
  • Traumele din copilărie cresc de 3 ori riscul de boală mintală la vârsta adultă
  • Traumele suferite în copilărie pot afecta recunoaÈ™terea emoÈ›iilor la maturitate
  •