ganglion axilar

16-11-2011
ramona Vasile
Nu este medic/terapeut
ramona Vasile
buna.am si eu o problema.am un ganglion inflamat la axila dreapta.azi am facut o mamografie si au zis k nu trebuie decat sa fac un tratament medicamentos si daca nu se retrage sa merg la chirurg sa il scoata.cam ce medicamente se iau pt asa ceva?
5 comentarii
0
16-11-2011, ora 23:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DOAR medicul care te-a indrumat spre acel tratament medicamentos, POATE hotara..
Mergi IAR la el si intreaba-l.
Sanatate si O seara buna.
0
17-11-2011, ora 00:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai ganglion umflat la axila, insemna ca ai o infectie in corp care urca.
Cel mai des se intampla cand ai o infectie vaginala.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va spune si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Dupa tratament, ganglionul ar trebui sa se retraga cam in 2-3 saptamani.
Daca simti ca ai ceva probleme la urinat, ai putea sa faci si o urocultura cu antibiograma.
0
22-11-2011, ora 12:29
ramona Vasile
Nu este medic/terapeut
ramona Vasile
AM FOST LA GINECOLOG SI TOTUL E IN ORDINE.NU AM SPECIFICAT K AM ACEST GANGLION DE 5 ANI SI PANA ACUM NU M-A DERANJAT, A FOST FOARTE MIC.DOCTORII LA CARE AM FOST SPUNEAU K NU E NIMIC SI MA TRIMITEAU ACASA.DE 2 SAPTAMANI S-A UMFLAT SI E DUREROS
0
22-11-2011, ora 13:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ganglionul nu se inflameaza degeaba. Trebuie sa fie ceva in zona.
Ai carii? Sinuzita? Probleme la ovare? Ai alunite multe sau care si-au schimbat culoarea si forma?
Spui ca ai facut un control la ginecologie. Ai facut si analiza sau doar s-a uitat doctorul?
Daca sunt bacteriile pe care le banuiesc eu (streptococ, enterococ, e-coli), in general nu se vede nimic, nici macar scurgere nu este. Poate fi un miris mai urat in timpul ciclului. Nu este ceva cu transmitere sexuala.
Acum ca s-a inflamat mai mult ganglionul, , in scurt timp o sa ai simptome si la locul de unde provine cauza.
Fii atenta la ce simti in corp, ca sa gasesti zona cu probleme...daca doctorii nu au putut-o gasi.
Poate ar trebui sa faci si alte analize la san, poate la plamani sau abdomen, este posibil sa fie ceva pe acolo.
Ai facut o ecografie de san? Poate o ecografie Doppler color, sunt mai multe analize care se pot face.
Trebuie tu sa te lupti si sa cauti, daca vezi ca nu exista interes...
Chiar daca se excizeaza ganglionul trebuie sa aflii de unde vine problema.
Poate trebuie sa faci un RMN sau tomografie.
Vorbeste cu doctorul sa te indrume si cauta sa faci un control si la alt medic, mai aflii si alte opinii.
Chiar nu este asa de simplu cu acest ganglion inflamat.
0
19-02-2012, ora 22:10
culturismfitness
Nu este medic/terapeut
culturismfitness
Nu stiu ce sa spun.Ganglionii se umfla deobicei de la o infectie.Incearca ca medicamente Mameldin si Femicur.Dute si fa mai multe investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.