ganglion dupa ureche la fetita de 2 ani si 7 luni

17-03-2013
cam_29
Nu este medic/terapeut
cam_29
Buna ziua d-le doctor!!! Fetita mea de 2 ani si 7 luni are un ganglion dupa urechea stanga de dimensiunea unui bob de mazare. Precizez ca l-am descoperit astazi si sunt foarte ingrijoraa. Fetita este foarte activa, nu are febra, mananca foarte bine. Nu are alte simptome.
10 comentarii
0
17-03-2013, ora 16:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu va ajuta cu nimic sa fiti ingrijorata.. va creati probleme inutil
ingrijorarea nu rezolva problema
un organism sanatos are mii de reactii de aparare pe minut, capteaza microbi, virusi, micoze de pe mucoasa si cu ajutorul sistemului imunitar si limfatic distruge agentii patogeni
cat organismul nu face febra... situatia e la control
pentru linistea Dvs... mergeti la un medic orl sa vada care ar putea fi focarul de infectie
0
19-03-2013, ora 08:53
cam_29
Nu este medic/terapeut
cam_29
Buna ziua D-le doctor! Am fost cu ea la urgenta duminica seara si mi sa spus sa nu-mi fac griji. Dar cum sa nu nu-mi fac griji cand luni dimineata a mai aparut unul. La medic a controlato la urechi si gat si mi-au spus ca totul este bine. Mi sa spus c esteposibil ca organismul sa lupte cu o infectie. Dac in cateva saptamani nu se resor sa merg inapoi. Speram sa nu fienimic grav si totul sa revina la normal. Precizez ca ma aflu in uk. Va multumesc anticipat ptr raspuns.
0
16-04-2013, ora 19:43
cam_29
Nu este medic/terapeut
cam_29
Buna ziua D-le Dr ! Va scriu din nou in legatura cu ganglionii dupa ureche la fetita mea de 2 ani si 8 luni. ultima data cand v-am scris i-au disparut intr-o saptamana. De 2 zile a aparut din nou in
partea stanga un ganglion micut. Doresc sa stiu daca este normal sau nu. Precizez ca nu are alte simptome.
0
16-04-2013, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este normal
orgfanismul este viu, ikn permanent lupta cu factorii externi, imunitatea lupta cu microbii prin sistemul imunitar
Cum credeti Dvs..ca se apara rganizmul de mii de virusi, microbi, micoze care se afla in aer?
0
16-04-2013, ora 20:00
cam_29
Nu este medic/terapeut
cam_29
Va multumesc D-le Doctor pentru rapiditate cu care raspundeti si pentru intelegere! Va doresc numai bine.
0
06-04-2014, ora 13:24
burcea_andrei
Nu este medic/terapeut
burcea_andrei
Buna ziua,

In urma cu 1-2 saptamanii, mi-a apartut sub urechea din partea dreapta o umflatra cat un bob de mazare, la inceput am crezut ca este un cos.
Nu i-am facut nimica, si acesta a continuat sa creasca pana cand a ajuns ca si marime cat un bob de mazare, tin sa precizez ca nu este dureros absolut deloc.Insa cand dorm seara pe partea dreapta este destul de incomod. Va rog sa imi spuneti daca este cazul sa ma panicez si ce ar trebuii sa fac.
Va multumesc!
0
06-04-2014, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi un chis sebaceu..si necesita consult dermatolog
2.sau un ganglion limfatic.. care poate fi de la robleme dentare sau ORL
0
11-10-2015, ora 10:33
Manu.D
Nu este medic/terapeut
Manu.D
Buna ziua, d nl doctor!acum ceva ani mi a aparut o unflatuta dureroasa in spatele urechii.chiar pe os, am fost la doctor si a zis ca e un ganglion viral, mi a dat tratament dar in sezonul rece apare iar si la cateva zile se retrage...ar trebuii sa ma ingrijotez?
0
11-10-2015, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeai atent ce am scris mai sus
intelegeai ca este obligatoriu
consult ORL si stomatolog
0
24-01-2019, ora 16:14
Tamara S.
Nu este medic/terapeut
Tamara S.
buna ziua.am si eu o intrebare in privinta ganglionului limfatic' fetei mele ea iesit unul dupa urechea dreapta.are 2 anisori si 4 luni.la moment nu o deranjeaza'nu este dureros.Dar se afla acolo de mai bine de 5saptamini fara schimbari.E ceva normal?am consultat medicul de familie'medicu ORL'pediatru'toti imi zic ca va trece de la sine.Oricum imi fac griji.Ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: