Ganglion dupa ureche stanga (dantura destul de proasta) raspuns rapid

18-06-2013
george93
Nu este medic/terapeut
george93
Buna ziua am 19 ani! si acuma vreo 2 saptamani am un ganglion sub urechea stanga din cate am citit pe aici poate sa fie din cauza danturii...(da intrebarea mea este de ce a aparut gannglionul sub urechea stanga daca mi sa umflat falca dreapta...)
Am neglijat foarte mult dantura.. azi am sa fac o vizita la medicul de familie...sa vad unde ma indruma(falca mi se umfla in special cand mananc ceva cald )in rest e ok si ma cam doare umaru drept oleaca
Nu prea dorm noaptea si de mancat nu prea mananc sanatos
Am avut si niste dureri de cap usoare..
Pe ceafa e o umflatura mai osoasa nu sunt sigur daca e ganglion dar cred ca e din cauza pozitiei in care stau la calculator...
Uneori am niste arsuri asa pe gat jos de unde incepe gatul mi a aparut dupa ce am mancat niste prajeli
Ganglionul are aproximativ 1 cm nu pot sa imi dau seama ba da inapoi ba se umfla
Ce imi recomanda ti sa fac?(nu prea stau bine cu bani si as vrea sa evit vizita la doctoru de familie si gen sa ma duc direct la stomatolog)
9 comentarii
0
18-06-2013, ora 13:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dar tu cum crezi ca vei rezolva situatia asta?Aici primesti doar sfaturi, insa consultul medicului este necesar.
Eu iti scriu parerea mea, dar nu trebuie sa o iei de buna! Cred ca falca ti se umfla din cauza unei infectii dentare, ganglionul despre care spui ca s-a umflat langa ureche se numeste ganglion limfatic si el se inflameaza/umfla atunci cand ceva nu este in regula in corpul tau, poate sa se fi inflamat datorita infectiei dentare de exemplu.Ganglionii limfatici aluneca sub piele, adica atunci cand ii pipai ei iti fug de sub degete(astia sunt cei care nu sunt periculosi, adica nu sunt maligni).Despre cel de la ceafa nu stiu ce sa iti pun, tot un medic trebuie sa il vada!
Arsurile despre care spui ca te-ai ales cu ele in urma consumului de prajeli, se poate datora unei gastrite sau a unui reflux gastro esofagian.
Consultul la medicul de familie, din cate stiu eu, este gratuit, deci nu ai nevoie de bani ca sa mergi la o consultatie.Nu mai lasa timpul sa treaba pt ca este in defavoarea ta, daca nu tratezi infectia se ajunge la ceva mai grav, deasemeni si stomacul!
Sanatate multa!
0
18-06-2013, ora 22:45
george93
Nu este medic/terapeut
george93
multumesc de raspuns
ei asa se zice ca e gratis consultatia anul trecut cand am avut o raceala etc.. pe langa 30 de lei consultatia ca mia spus in 5 cuvinte ceia ce stiam deja am cumparat si tratamentul 250 de lei si nici nu imi trecuse...si tocmai deasta as fi vrut sa ma duc direct la stomatolog numai sa nu iau pastile cu pumnu
Azi am si o durere de umar suportabila simt de parca e umaru dislocat maine ma duc direct la doctor numai stau...dar cred ca e din cauza ca petrec mult timp la pc
0
19-06-2013, ora 13:11
george93
Nu este medic/terapeut
george93
am fost la medicul de familie da din pacate daca nu am asigurare nici loc de munca liceul l am terminat... (cu totul ca am vrut sa platesc consultatia.. mi a spus ca posibil sa fie din cauza danturi... si sa ma duc la un stomatolog... 5 cuvinte si ma expediat.. e grav nu e grav nimic chit ca am intrebat) doctori din romania
De maine am sa incep cu vizitele la stomatolog
0
19-06-2013, ora 13:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Am sa iti las in mesaj privat adresa unui site de homeopatie, poate gasesti acolo vreo rezolvare, insa nu amana vizita la stomatolog!!
0
19-06-2013, ora 13:31
george93
Nu este medic/terapeut
george93
mersi mult de raspuns ma duc direct maine si fac o radiograma la dantura (macar sa le scot masele..ca dupa imi pun de metal cand imi mai revin cu bani)acuma numai sa fie din cauza danturi si sa nu fie din alte cauza ca mam cam speriat la cate am citit pe net
0
19-06-2013, ora 13:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu te speria ca nu este raul chiar atat de rau, dar nu mai amana pt ca timpul trece si sanatatea ta o sa aiba de suferit!
Intra pe site-ul care ti l-am lasat, sper sa gasesti o rezolvare si acolo !
Bafta
0
19-06-2013, ora 13:45
george93
Nu este medic/terapeut
george93
Mersi mult pentru ajutor
Multa sanatate si sper ca sa se termine cu bine totu...
O zi buna
0
19-06-2013, ora 18:38
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna ziua!Dupa ce am fost piscata de o albina de pielea capului, am observat o umflatura mica (bob de mazare) dupa urechea dreapta si o alta pe gat.Nu stiu sigur daca de la piscatura au aparut, dar nu le-am mai observat si asa am facut legatura.De asemenea am avut ceva probleme cu dantura in ultima vreme si am fost la stomatolog sa ma tratez.O doamna asistenta care m-a vazut mi-a recomandat Ibuprofen si a spus ca ar putea dura chiar si mai mult de 2 sapt pana sa "se traga".Mentionez ca nu ma dor, mai mult ma obsedeaza.Ce ar putea fi si ce as putea face ca sa dorm mai linistita?Multumesc!
0
20-06-2013, ora 05:36
george93
Nu este medic/terapeut
george93
nici pe mine nu ma deranjeaza ganglionul singur nu a trecut de 3 saptamani.(din cate am inteles dupa ce se elimina infectia cam la 3 saptamani o sa dea inapoi si ganglionul...momentan iau niste vitamine si de azi incep vizita la stomatolog..(fa ti o radiograma poate ai vreo masea infectata...inafara de cea care ai tratato.. ca din cate am inteles poate fi si de la maseaua de minte care a crescut putin stramba.. cauze si cauze..)
Incearca sa nu il mai atingi ca am observat ca se umfla cand il zgandaresc... daca il las se micsoreaza..greu..(asa zis dorm pe o ureche)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •