ganglion dureros la axila dreapta

05-07-2010
gwyneth
Nu este medic/terapeut
gwyneth
de curand si foarte brusc m-am trezitcu o durere puternica la axila dreapta. Va scriu care banuiesc eu care ar fi cauzele si va rog sa ma corectati acolo unde e cazul:
1. de la ras sa mi fi ramas un fir care n-a mai iesit SAU
2. ieri m-a "gadilat" cineva mai tare(oameni care nu stiu sa gadile delicat) la axila. noaptea m-am trezit cu o durere puternica
tin sa mentionez ca am mult tesut adipos la axila (desi in rest sunt slaba) si fire mai sensibila
E posibil ca de la un gadilat mai tare sa mi se inflameze ganglionul? pot sa dau in ceva mai urat gen cancer?
ce mi se sugereaza in afara de controale cat mai dese la ecograf? extirparea ganglionului din faza incipienta?
1 comentarii
0
06-07-2010, ora 13:03
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
De la ras puteţi rămâne cu astfel de simptome- gen durere, mai ales dacă este la nivelul pielii- ganglionul axilar nu se palpează la nivelul pielii, sau ţesutului adipos, se simte mai în adâncime
Nu se poate face cancer de la astfel de incidente- gen gâdilatul mai puternic- şi nici să se inflameze ganglionul- dacă ar fi inflamat ar indica mai degrabă o infecţie.
extirparea unui ganglion din acea zonă nu are niciun rost! mai ales dacă v-aţi dus la control la sâni acest an şi nu a existat nicio problemă care să indice ceva la nivelul sânului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul