ganglion inflamat, fibrinogen marit

29-12-2008
lliliana
Nu este medic/terapeut
lliliana
buna ziua,

am o fetita de 15 ani careia, acum aproape o luna, i s-a marit foarte mult un ganglion sub maxilar, in dreapta (umflatura e de 2-3 cm). Am fost la medicul de familie si i-a prescris un antibiotic, pentru infectie in gat si ne-a recomandat si cateva analize.
Dupa tratament, ganglionul s-a micsorat, dar dupa 2 saptamani s-a inflamat din nou. Copilul nu are dureri, nici macar in gat, nu are febra si nu pare sa aiba nicio problema cu dintii; spune ca se simte foarte bine.
Am primit si rezultatul analizelor: fibrinogen - 379, PMN segmentate - 51.6, Monocite - 8.74. In rest, toate sunt in limite normale (ASLO, VSH).
Din ce am citit pe forumul dumneavoastra si pe alte site-uri de pe net, mai rau m-am speriat; cauzele posibile pot ajunge si la tumori maligne.
Va rog frumos sa imi spuneti parerea dumneavoastra. Este cazul sa fac investigatii mai amanuntite?
Voi merge astazi si la medicul de familie, dar o parere in plus e binevenita.

Va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
29-12-2008, ora 13:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Sfatul meu este sa consultati in medic internist!

Medicii de familie sunt competenti dar cei mai multi sunt depasiti de situatie si au numai anumite medicamente pe care le prescriu (nu se informeaza cu privire la noutatile aparute in medicina mondiala).

Nici pe departe nu am sa va sfatuiesc sa ii mai administrati antibiotice, pentru ca administrarea antibioticelor persoanelor sub 21 de ani, maresc predispozitia catre dereglari psihice (de la depresie pana la elemente psihotice)...

Cel mai bun tratament natural pe care l-ati putea face este tratamentul cu argila albastra de Raciu.
Am sa va dau numarul de telefon al argiloterapeutului Ioan Covaciu, incercati sa il sunati si sa ii explicati cat mai amanuntit starea de sanatate a fiicei dvs.
In functie de ceea ce ii veti spune si de ceea ce considera dansul, veti primi un regim personalizat pe care il veti urma sau nu, ramane sa decideti dvs. !!!

Ioan Covaciu - 0788 406040, 0749 299 717;
-------------*

Numai bine si multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
29-12-2008, ora 15:16
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Buna ziua,
Unori, in perioada pubertatii, mai ales la fete se poate intampla acest lucru. Nu are legatura antibioticul, dinpacate si asta e prima gafa facuta ingeneral de medicii de familie!
Un consult la un medic internis, si eventual la oncologie nu are ce strica! Nu va fie teama; o consultatie nu e atat de traumatizanta - chiar daca pe usa scrie "oncologie", nu atat de mult ca ideea ca trebuia sa o fi facut la timp!
bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.