Ganglion umflat?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna. Am si eu o problema. De cca 6 luni simt in partea stanga sub maxilar o umflatura cat un bob de fasole. Nu este dureroasa dar ma "streseaza" si tot acolo ma gandesc. Am fost si la doctor (de vreo 2 luni) si mi-a spus ca este un ganglion umflat. Mentionez ca doctorul mi-a pus diagnosticul doar prin palpatie fara a mi se face o radiografie. Intrebarea mea este cat poate sa ramana un ganglion umflat? Ar trebui sa consult alt doctor? (mai mentionez ca am observat umfltura la scurt timp dupa o extractie de masea, prin luna septembrie)
4 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Adenopatie submandibulara

Asa cum a zis si medicul dvs acela este un ganglion. Nu este nevoie de o radiografie pentru confirmare. Acesti ganglioni apar in general in zonele in care exista o infectie si reprezinta o modalitate de aparare a organismului. Probabil aveti niste carii. Nu va faceti griji in privinta ganglionului. Este inofensiv. Poate ar trebui sa mergeti la un stomatolog care sa va rezolve eventualele probleme dentare.
0
29-10-2005, ora 00:00
rockora
Nu este medic/terapeut
rockora
Am fost diagnosticata cu adenopatie cervicala dreapta din cauza unui stafilococ auriu.Problema este ca acum cativa ani am avut un stafilococ care s-a manifestat prin aparitia unor bube f mari pe picioare.As dori sa stiu daca am luat atunci un tratament ar fi trebuit sa scap de stafilococ sau il voi avea toata viata?imi este frica ca data viitoare se va manifesta si in alte locuri, va rog sa-mi spuneti cum as putea scapa definitiv de acest stafilococ, va multumesc.
0
09-09-2009, ora 14:11
ciupsz
Nu este medic/terapeut
ciupsz
Buna ! Am o problema ce ma macina si nu gasesc raspunsul. De la un timp ( cam o saptamana ) mi s-a umflat ganglionul din zona unde sta slipul, adica intre picior si organele genitale. Nu stiu exact cum se numeste zona. Imi puteti spune din ce cauza, va rog? Sunt virgina, nu stiu din ce motiv ar fi o infectie... Astept raspuns, va rog !
0
12-10-2009, ora 13:14
merdenel
Nu este medic/terapeut
merdenel
Buna ! am si eu o problema:de vreo 3 luni mi-au iesit niste ganglioni in zona genitala, unul este mai umflat are cam 2, 5 cm lungime, ganglionii sunt intre picior si penis.Va rog frumos sa-mi spuneti daca este ceva grav!Va multumesc si astept un raspuns de la dvs!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •