Ganglion Umflat Chiar Sub Lobul urechii

07-05-2015
utilizator_168990
Nu este medic/terapeut
utilizator_168990
Buna Ziua Domnul Doctor, m-am hotarat sa va scriu in urma vizualizarii raspunsurilor prompte oferite de dvs in mod constant pe acest forum. Va multumesc in numele tuturor pentru ajutorul oferit de dvs.

Acum sa va spun, , problema " mea...

In anul 2003 am fost operat de otomasotoidita cronica supurata ( acesta a fost diagnosticul ) la Clinica de Fonoaudiologie Panduri ( chiar langa Hotel Marriot Bucuresti ) de catre Domnul Doctor Radulescu Marian. Din pacate, infectia a fost provocata de o otita netratata la timp mi-a spus Dl Radulescu, eu fiind copil mic si facand baie intr-un rau murdar de la bunicii mei care stau la tara. A fost intr-o stare foarte grava asa ca a fost nevoie sa imi scoata toate organele afectate de aceasta infectie ( scarita, ciocan, nicovala etc ), ba chiar puroiul incepuse sa imi manance si din os si mi-a slefuit cam 5mm din os... eram un copil pe vremea aia, aveam 14 ani. M-am ferit mereu de apa asa cum mi s-a spus, dar acum vreo 2 ani, cineva m-a impins in piscina si mi-a intrat apa... Am fost de mai multe ori la control si doctorul mi-a spus ca urechea este ok si ca nu este caz de operatie si ca e normal sa curga, sunt celule epiteliale moarte si se curata...

Mentionez ca in 10 ani de la operatie urechea nu mi-a curs deloc, a inceput sa imi curga dupa ce am fost impins in piscina. Mi-a spus ca nu este caz de operatie si sa stau linistit.In ultimele dati cand am fost la spital la control, mereu m-a vazut acelasi rezident al Domnului Doctor si mi-a spus ca este ok urechea

De cateva saptamani, am observat ca sub lobul urechii operate mi-a aparut un ganglion cam cat un bob de mazare, tare la atingere, care nu se deplaseaza deloc. E chiar sub lobul urechii la 0.5cm sub lobul urechii. Apare pentru cateva zile, dupa care se retrage, desi il pot simtii acolo, cu toate ca nu se mai simte aproape deloc cand se retrage. De cateva saptamani tot asa. Mentionez ca pe partea respectiva am o masea plombata, iar maseaua de minte este ok, fara nicio carie.

Imi este tare frica sa nu fi facut din nou puroi la ureche si din cauza asta sa imi apara acel ganglion, din cate am inteles ganglionii lupta cu infectiile, iar mie imi e teama sa nu am din nou infectie la urechea operata. Am facut o radiografie panoramica la dinti in momentul cand mi-am plombat maseaua, dantura mea fiind foarte proasta, iar stomatologul meu nu mi-a mentionat nimic de vreo masea infectata la acel moment.

Nu mai stiu ce sa mai fac, tocmai marti o sa ajung la medicul meu ORL care m-a operat, Radulescu de la clinica Panduri Bucuresti, pana atunci stau cu teama sa nu fie din cauza unei infectii la urechea operata.

As vrea sa stiu si parerea dvs... Va multumesc mult

Pot atasa si o fotografie cu ganglionul in cauza daca este nevoie
2 comentarii
0
07-05-2015, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nu are legatura cu urechea
poate fi de la infectie dentara...
0
07-05-2015, ora 08:55
utilizator_168990
Nu este medic/terapeut
utilizator_168990
Si ce ma sfatuiti sa dvs sa fac ? Sa ma duc la medicul meu stomatolog inca odata ? Am sa revin marti cu un raspuns, dupa ce ma duc la Medicul ORL care m-a operat la ureche...

Va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.