Ganglioni durerosi in zona inghinala, partea stanga.

05-04-2018
Utilizator fara nume
Nu este medic/terapeut
Utilizator fara nume
Buna ziua. Tin sa mentionez ca am incercat sa dau toate detaliile pentru a ma putea ajuta cat mai mult.. Azi am observat o umflatura putin mai jos de soldul stang, acolo unde pot indoi piciorul, cred ca e zona inghinala. Am cautat pe internet posibile cauze si tratament, dar as avea nevoie de sfatul cuiva care m ar putea indruma catre rezolvare. Am aproape 17 ani. Mi am inceput viata sexuala de curand insa am facut o de doua ori, protejat ! Prietenul meu are leucemie.. Are experienta in viata sexuala si m am asigurat ca nu are nici o boala cu transmitere sexuala, cel putin asa mi a spus. Cat despre mine, ciclul menstrual imi vine neregulat (asa si la mama) prima data mi a venit pe la jumatatea lui 2016, aveam 15 ani (mi a venit intarziat, la fel si mamei, ei i a venit la 17 ani). Cateodata imi vine la interval de o luna, iar cateodata o luna stopeaza, adica mi vine la interval de 60-65 zile. Sufar de scolioza congenitala, cervico-dorso-lombara si am 1.48. Azi dimineata am observat acest ganglion umflat, dureros (dar suportabil) posibil sa nu fi bagat de seama zilele trecute insa nu simteam nimic, pana azi. Resimt durerea cand ma aplec sau cand indoi genunchiul spre abdomen. Am facut acum cateva saptamani analizele la sange, la urina. La sange am avut cateva probleme, monocitele si hemoglobina erau crescute, dar nu foarte mult. Si aveam putin calciu in organism. Ce i drept, nu prea mananc. Trec si printr o situatie financiara precara si nu prea avem bani :) mi s a recomandat sa mananc mai multe lichide, de tot felul, si sa ma feresc de raceli. De asemenea, mi s a mai recomandat sa fac niste analize daca am vitamina d, si altele, care sunt cu plata, insa nu le am mai facut, le am amanat. Analizele la urina au iesit bune. Eu sunt constipata mai mereu, nu prea fac scaun. Azi spre ex am avut nevoie de supozitor pentru a mi face tranzitul intestinal. Ar trebui sa ma ingrijorez? Inca nu mi am facut curaj sa i spun mamei ca mi am inceput viata sexuala, pentru ca nu urla hormonii in mine, ma pot controla si daca e nevoie o sa intrerup activitatea sexuala daca e vreo problema. Am citit ca e posibil sa ma fi infectat cu virusul hpv insa am discutat cu prietenul meu si mi a zis ca nu are nici o boala cu transmitere sexuala. Doar leucemie... De asemenea am bunica mi a spus ca poate fi o acumulare de grasime, insa eu am ceea ce spune ea la piciorul drept, in zona gambei, care se simte doar cand stau in pozitia de genoflexiune, ca sa zic asa, insa nu doare ca la ganglionul din zona inghinala. Ce ar putea fi? Respect pentru toti medicii si sper din tot sufletul sa ma ajute cineva, e prima data cand cer ajutor pe un site online.
1 comentarii
1
05-04-2018, ora 19:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un medic de boli infectioase pentru ganglion inflamat. Prietenul dv nu are de unde sa stie daca e infectat sau nu cu hpv decat daca va arata o analiza care se numeste genotiparea hpv care costa 350 lei sau mai mult. Ma indoiesc ca a facut asa ceva. Va cam face din vorbe prietenul dv si nu va arata nici o analiza. Poate fi purtator de boli, fara ca la el sa se manifeste. Asta nu inseamna ca nu le are. Cereti-i analizele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.