ganglioni inflamati

303 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 10 11 Înainte ›
0
29-08-2011, ora 19:57
radu vasile cristian
Nu este medic/terapeut
radu vasile cristian
Cu respect domnule doctor,
am facut un RMN in zona gatului in februarie 2011 si am primit urmatorul rezultat. Ambele glande parotide de dimensiuni si structura normala, glandele submandibulare normale. Multipli ganglioni latero-cervicali bilaterali si submandibulari cu diametrul maxim de 2, 5 cm cu aspect nespecific, sinusuri normale, fara formatiuni tumorale faringiene, tiroida cu aspect RM normal. concluzia aspect RM in limite normale.
Am fost la un control ORL dar mi-a spus ca nu este nici o problema.Totusi de circa 3 ani imi simt gatul amortit iar in zona urechei din partea dreapta la o palpare mai puternica simt o durere. la schimbarea vremii ma doare capul iar in prezent uneori simt dureri difuze in zona gatului pe partea dreapta
ce ar putea fi ?
VA MULTUMESC
0
29-08-2011, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibile. probleme de la coloana cervicala ( investigatii la REumatologie)
0
13-09-2011, ora 00:47
MRpukla
Nu este medic/terapeut
MRpukla
Am si eu 3 ganglioni limfatici cu dimensiuni de 2 cm jumatate si respectiv 3 cm de forma ovala ocazional durerosi
se misca la atingere si trebuie sa precizez ca sunt in italia si nu am acces la un doctor foarte bun ganglioni ii am de 1 luna am luat antibiotice pe timp de 3 zile dupa care am asteptat o saptamana si doctorul de aici mia mai dat tratament
cu antibiotice pentru o saptamana si am facut analize de sange au iesit toate bine doctorul mia recomandat dupa ce termin tratamentul cu antibiotice sa refac analizele inca ceva ganglioni sunt situati in locuri diverse unu de altu 1 si primul care sa umflat in se afla in zona inghinala si sa mai dezumflat cat de cat al doilea sub brat si ultimul este la gat sub mandibula aproape de ureche ce ar putea fi va rog frumos un raspuns cat de rapid nu pot dormi noaptea la cat ma ingrijorez si mai pun comprese cu apa calda sperand ca se desumfle. multumesc mult si astept raspuns

MRpukla
0
13-09-2011, ora 07:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu mai ei antibiotice aiurea.. ca nu actioneaza asupra ganglionilor.. care nu sunt inflamati si durerosi.
2 nu mai masesi, nu mai atingi si nu mai cauti acei ganglioni.. ca nu faci decat sa.ti directionezi gandirea in directie gresita.. si sa te stresezi inutil
3ganglionii limfatici.. fac parte din un sistem integru limfatic.. cu multe vase limfatice care colecteaza toate reziduurile din organism.. deasemenea in ganglioni se cumuleaza si limfocitele care distrug acolo virusii si microbii distrusi de sistemul imunitar
4. daca analizele au iesit bine.. si nu ai focare de infectie ( dentare, pe piele..s.a).. nu e cazul sa te ingrijorezi
5 unica solutie de a afla ce este in ganglion.. este scoaterea lui chirurgical si analiza anatomo-patologica dar se face numai in caz de ganglioni multi mai mari si analize modificate.
0
14-09-2011, ora 00:07
MRpukla
Nu este medic/terapeut
MRpukla
va multumesc foarte mult domn doctor miati luat o piatra de pe inima dar mai este ceva au mai crescut 2 sub mandibula sau cred ca sunt ganglioni limfatici dar nu sunt sigur toate cele bune si numai bine
0
26-11-2011, ora 23:54
laca_si
Nu este medic/terapeut
laca_si
domnule doctor am si eu o problema ma doare partea dreapta a urechii...nu e umflat dar ma doare...mi-e frik sa nu fie vreun ganglion..ce poate fi? am sa ma duc sa imi fac niste analize la sange.
0
27-11-2011, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele de sange?
tare! si cum crezi ca ele op sa arate ce ai la ureche?
nu crezi ca e mai logic sa te vada initial un medic ORL, un stomatolog.. ca sa excluzi posibilele probleme?
0
17-12-2011, ora 00:59
Criclevit
Nu este medic/terapeut
Criclevit
Buna ziua!

Numele meu este Criclevit Mihail si am 23 de ani, pana acum am fost la 3 medici ORL pana acum pentru ca de obicei mi se usuca gatul si dimineata elimin o flegma de culoare galbuie, pe care o am de ceva timp, undeva la 1 an iar in timpul zilei are o vascozitate mare care reapare tot timpul la perioade de 30-40 de minute, o amigdala marita fara puroi, dificultati respiratorii, lipsa poftei de mancare, insomnii.

Spre surprinderea mea este cu cata indiferenta trateaza medicii pacientii.Primul medic ORL doar sa uitat in gat a precizand ca nu arata bine si am nevoie de injectii la 6 ore sau sa iau pe cale orala CEDAX timp de 7 zile.
In final am ajuns la o clinica private unde am facut niste analize si ASLO a iesit 384 si VSH 6 la 2 h.Mi sa recomandat sa iau pe cale orala ZINNAT 500 mg timp de 7 zile apoi sa fac moldamin timp de 3 luni, 1 la 2 saptamani.

Diagnosticul pus de medic este sindrom post strectopscpic.

Acum sunt la a 3 injectie cu moldmamin si sincer ma simt la fel de rau ca inainte, nu simt ceva modificari ale starii mele de sanatate si observ si doi ganglioni mariti sub mandibula probabil de cateva luni de zile pe care nu am dat mari importanta, iar marul lui adam mai mare decat de obicei

Ceva sugestii de la dumneavoastra?

Cu respect
0
17-12-2011, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este nevoie si de un consult la gastrologie pentru a exclude refluxul gastric si carezultat acea iritatie a faringelui si acele flegme
2 este nevoie de un consult la Pneumoftizio.. pentru a exclude o problema traheo-bronsica
3. amigdalele trebuiesc tratate corect.. cu inhalatii si gargara ( inafara de moldamina)
sau amigdalele trebuie micsorate in volum prin criptolizis cu radiofrecventa sau laser
0
27-12-2011, ora 00:11
balanm89
Nu este medic/terapeut
balanm89
va rog sa ma lamuriti intr-o problema.Nepotul meu are o umflatura exact unde este marul lui adam nu stiu ce sa cred umflatura este rotunda si nu ascutita cu este la unele persoane si el are doar 1 an si 9 luni.am fost aici in londra la spital de l-a consultat un pediatru si ne-au spus ca dupa parerea ei este normal, dar mine nu mi se pare deoarece el este foarte micut.Ce credeti ca ar putea fi?sper sa nu fie grav?multumesc mult.Tin sa mentionez ca e destul de mare umflatura si nu se misca la atingere.
0
27-12-2011, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la aceasta varsta. ma duce gandul la un chist de canal Tireoglos
trebuie vazut la ORL..sau un chirurg pediatru
0
09-01-2012, ora 18:49
Dant75
Nu este medic/terapeut
Dant75
Buna ziua.

Am 36 de ani si am o problema de vreo 3 luni si poate ma ajutati cu un sfat: simt ca si cum ar fi tensionata zona de sub barbie, nu am umflaturi, nu ma doare cand inghit. Din cand in cand, atunci cand inghit parca trozneste ceva in gat (in zona marului lui adam). Acest disconfort nu este mereu prezent. Uneori sunt zile cand nu am nimic. Am facut si o ecografie la tiroida acum vreo 3 luni si nu am nimic. Am fost si la ORL tot acum vreo 3 luni si mi s-a spus ca nu am nimic. Multumesc pentru timpul acordat.
0
09-01-2012, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie excluse si tratate orice probleme dentare
deasemenea e bine sa vada un medic de la maxilo-facial.. glandele salivare
0
01-03-2012, ora 18:19
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
buna seara.as vrea si eu un raspuns de la domnu flueraru.prietena mea mia spus k aveti un site foarte interesant si mam gandit sa va pun si eu o intrebare d pe adresa ei.am 27 de ani.cu mai multi ani in urma am descoperit doi ganglioni.unul submandibular stang care este mobil si unul lterocervical tot stang, k o boaba de mazare dar acesta nu e mobil.se simt doar la palpare.in acea vreme nu am dat prea mare importanta pt ca eram copil si nu stiam ce se intampla, dar de curan miam amintit de ei si nu pot sa dorm noptiile din cauza gandurilor negre, ma gandesc la ce e mai rau, sunt foarte stresata il, , pipai" din cinci in cinci secunde.cu cel submandibular am fost la orl sa uitat in gat si mia pus mana pe ganglion, raspunsul:probleme stomatologice.de cel laterocervical am uitat complet.oare sa fie si acesta tot o problema stomatologica?sau am ceva grav?mentionez ca toate maselele de jos imi sunt stricate de can eram copil, nu leam tratat niciodata.nici nu se mai pot salva, doar scoase.va rog un raspuns.si va multumesc.
1
01-03-2012, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da.. ganglionii sunt de la problemele stomatologice..si ma mir ca asa linistit povestesti ca nu ai facut nimic cu ele de multi ani.
deasemenea sunt uimit ca nu ai facut mai multe complicatii de la acel focar de infectie.. si ganglionii au ramas asa de mici
n.o sa dureze mult asa. daca nu mergi urgent la stomatolog lucrurile o sa se complice.
2 NU trebuie sa masezi ganglionul.. nici nul atinge !!!
pot sa.ti spun sigur ca daca ai masa articulatia unui deget fiecte 5 minute mai multe zile..sar inflama articulatia...
3. Afirmatia.. " nu pot sa dorm noptiile din cauza gandurilor negre.. "
releva o alta problema.. Frica de Boala.. este in sine.. o boala aparte si tine de mental..
nu ajuta la nimic sa.ti fie frica, dincontra bagi organismul in stres si ii blochezi activitatea normala...
daca intradevar iesti ingrijorata de starea ta de sanatate.. 1 pas este sa mergi la stomatolog
0
02-03-2012, ora 20:43
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va multumesc pentru raspuns.sunteti un om de milioane.am fost la stomatolog, dar miam tratat doar partea de sus, cea de jos a ramas asa din cauza problelelor financiare.o sa merg cat de curand posibil, macar pentru extractii.va multumesc inca o data si o seara placuta sa aveti.
0
16-03-2012, ora 15:40
aufban
Nu este medic/terapeut
aufban
Domnule doctor,
Am 24 de ani. De trei luni am observat cresterea in dimensiune a doi ganglioni limfatici cervicali (o sa-i numesc dupa cum am gasit pe internet), cel de pe partea stanga a gatului fiind mai mare. Sunt imobili, tari si se observa destul de greu (doar atunci cand intorc gatul si muschii se incordeaza) dar la palpare se simt imediat. Totodata toata iarna am avut ganglionii submandibulari umflati cu durere la inghitire si uneori dificultari de vorbire. Am fost la ORL am facut tratamente usoare pentru faringita dar nu a rezolvat nimic. Analizele de sange indicate de medicul de familie au iesit toate foarte bune.
Stomatogul a constatat o infectie cronica la doua masele pe care le-am scos acum 10 zile (masele erau cariate, dar nu m-au durut de multi multi ani). El s-a mirat ca nu ma dureau avand in vedere ca radacinile erau pline de infectie.
De atunci ganglionii submandibulari nu m-au mai deranjat aproape deloc, dar cei cervicali nu dau semne sa se retraga. In plus de cateva zile simt un alt ganglion situat exact deasupra marului lui adam pe partea stanga, pe care pana acum nu l-am stiut.
Cat trebui sa astept dupa tratamentul stomatologic pentru a vedea daca cauza era de natura stomatologica?
Subliniez ca am un sistem imunitar destul de slab (racesc repede, infectii dese) dar in aceasta perioada nu prezint alte simptome (febra, stare generala proasta, scadere in greutate) iar ganglionii sunt nedurerosi.

Va multumesc frumos,
0
16-03-2012, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trei saptamani tre sa astepti
nu folosesti deloc sucuri acidulate, fructe citrice, otet s.a mancare acra
0
16-03-2012, ora 18:46
aufban
Nu este medic/terapeut
aufban
multumesc pentru raspuns:)
0
25-03-2012, ora 13:04
aufban
Nu este medic/terapeut
aufban
buna ziua,

revin cu o intrebare: e posibil ca dupa extractie unor masele cu infectie ganglionii limfatici din zona gatului sa se inflameze si mai mult?
la o saptamana dupa extractie am simtit aparitia unui ganglion submandibular iar apoi a unui ganglion occipital si mai multi cervicali. Nu sunt mari, majoritatea sunt mai mici decat un bob de mazare dar am doi aproape de un cm..
multumesc:)
0
26-03-2012, ora 15:11
anthonyhsp
Nu este medic/terapeut
anthonyhsp
Buna ziua domnule doctor,

Am 20 de ani si cam de o luna am ganglionii laterocervicali drepti umflati. Am urmat un tratament timp de 7 zile cu Augmentin/Nurofen si Strepsils incheiat miercurea trecuta, dar inca nu am observat nici o amelioarare.

Am facut analize de sange tot dupa terminarea tratamentului, o hemoleucograma completa si o mononucleoze infectioasa, toate iesind in limitele normale sau ft putin sub limita inferioara, iar anticorpii negativi.

Din ce am citit in acest thread o sa incerc sa reduc traumatismele locale si totodata o sa fac o vizita la stomatolog saptamana viitoare. Ce analize as mai putea face sapt viitoare, tinand cont ca o sa am posibilitatea de a le face gratuit in orasul de domiciliu?
-O electroforeza a proteinelor serice ar putea sa ma ajute si sa imi arate cauza adenopatiei?
-O ecografie cervicala? Medicul meu de familie care face ecografii abdominale ar trebui sa poata face si una cervicala?

Multumesc!
0
26-03-2012, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu e cazul sa.ti oui mari sperante ca gasesti cauza numai cu ajutorul analizelor
repti gresala multor pacienti care arunca banii pe analize multe fara indicatii concrete a unui medic care stie ce cauta si de ce analiza are nevoie.
analiza in sine... este doar un mic ajutor pentru medic...in a face diferenta in unele cazuri neclare. sibtrebuievsa fie indicata de medicl carevte consulta.
2. dupa stomatolog mergi neaparat si la orl
0
26-03-2012, ora 23:07
anthonyhsp
Nu este medic/terapeut
anthonyhsp
Multumesc de raspuns,

Analizele mi-au fost prescrise de medicul ORList la care am fost care mi-a dat si tratamentul cu augmentin. O sa incerc sa ajung inapoi la dumnealui cu rezultatatele cat mai curand oricum.

O seara buna!
0
27-03-2012, ora 19:55
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Buna seara dle. doctor! Acum o luna de zile, din cauza curentului, am racit la gat. Tusea era cand seaca, cand productiva, eram ragusita, dar nimic mai mult. Acum 2 sapt., greseala mea, am baut ceva un pic mai rece si din nou tuse, expectoram o secretie verzuie si am luat 5 zile antibiotic (eficef). Problema este ca am descoperit, cam tot atunci, un ganglion in partea dreapta a gatului ( nu este dureros, nu ma deranjeaza, nu este vizibil, numai in momentul palparii ii simt prezenta), si unul mult mai micut in partea stanga.De cateva zile mai tusesc foarte putin, dar ganglionii nu s-au retras. Sa-mi fac griji sau sa pun pe seama racelii? Ultimele analize le-am facut acum 2 luni, au fost ok. Eco abdominal am facut acum o luna si splina era si ea ok, deci as exclude o boala de sange. Ce ma sfatuiti?
Multumesc mult!
0
28-03-2012, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci un consult la stomatolog si unul la orl
0
16-04-2012, ora 17:43
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua domnule dr si Cristos a inviat!Ultima mea vizita la orl a fost acum 2 ani pentru o faringita tratata cu ciprofloxacin, atunci mi-a aparut pe limba ceva alb pentru care dr nu mi-a dat nimic, a zis ca e candida.Timpul a trecut si acum limba mea e la fel de incarcata, cu senzatie de gura uscata si mai nou cu senzatie de dres gatul, gat uscat, nas infundat, ba o nara, ba alta, care se desfunda in momentul in care ma ridic din pat dimineata si raguseala f usoara.Precizez ca am deviatie de sept.Sunt f speriata de ce tot simt nevoia de a drege vocea si raguseala asta care nu e permanenta, apare mai ales dimineata sau dupa un repaus vocal mai mare.Adevarul e ca abuzez de voce zilnic, am un copil f rau, ii mai si cant.Pe langa toate astea acum 4 zile m-am spalat mai dur in ureche si m-a apucat o usoara durere de ureche stanga, cu senzatie de infundat.Am luat otis-t de la farmacie si s-a ameliorat, in sensul ca nu ma mai doare decat la apasat dar senzatia de infundare persista. ce semnifica toate acestea?este ceva grav?va doresc o zi frumoasa si astept un raspuns.
0
16-04-2012, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu urechea tre sa mergi sa te vada la orl
dar problemele cu faringele este din cauza unei probleme digestive
tre sa mergi la gastrologie, fci investigatii, tratamrnt si regim foarte strict minim 3 luni
0
20-04-2012, ora 16:58
Geanina1982
Nu este medic/terapeut
Geanina1982
Buna ziua Dn-lui Dr F.Valeriu! Am si eu o intrebare, va rog frumos daca ma puteti ajuta, mI-a aparut de aproximativ o luna un ganglion in parte dreapta sub maxilar sus asa spre ureche. Probelam mea este ca am si amidalele scoase de la varsta de 8 ani si ma gandesc ce poate fi? Am fost la ORL, mi sa dat tretament cu AGUMENTIN timp de 7 zile. La fel de bine mi-a spus sa fac o radiografie panoramica sa nu care cumva sa fie de la vreo masea, ok am facut toate acestea si m-am dus cu radiografia la domnul doctor stomatolg..ideea e ca acolo pe radiografie apare si acest nodul ca o pata alba mica de marimea 5 mm. Ce credeti ca poate fi? AAA apropo de durut ma doare doar daca pun mana.. adik daca palpez. Va multumesc !
0
20-04-2012, ora 17:02
Geanina1982
Nu este medic/terapeut
Geanina1982
Buna ziua Dn-lui Dr F.Valeriu! Am si eu o intrebare, va rog frumos daca ma puteti ajuta, mI-a aparut de aproximativ o luna un ganglion in parte dreapta sub maxilar sus asa spre ureche. Probelam mea este ca am si amidalele scoase de la varsta de 8 ani si ma gandesc ce poate fi? Am fost la ORL, mi sa dat tretament cu AGUMENTIN timp de 7 zile. La fel de bine mi-a spus sa fac o radiografie panoramica sa nu care cumva sa fie de la vreo masea, ok am facut toate acestea si m-am dus cu radiografia la domnul doctor stomatolg..ideea e ca acolo pe radiografie apare si acest nodul ca o pata alba mica de marimea 5 mm. Ce credeti ca poate fi? AAA apropo de durut ma doare doar daca pun mana.. adik daca palpez. Va multumesc !
0
20-04-2012, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi de la o radacina dentara ( daca nu apar probleme..) varianta 2este
2 O probema la glanda salivara ( parotida).. e nevoie de un consult la Maxilo-facial
3 daca ganglionul este mai jos.. spre clavicula.. e nevoie si de un consult la Pneumo-ftizio.. unieoi ganglionii au legatura cu problemele pulmonare
4 faci si o hemo-leucograma
Adaugă un comentariu / răspuns
303 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •