ganglioni inflamati

303 comentarii 1 2 ..... 8910 11 Înainte ›
0
29-12-2015, ora 09:41
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Domnule doctor, revin cu o intrebare si va rog sa imi raspundeti..dupa tratamentul cu augumentin si tantum gatul si a revenit putin, dar de cateva zile am inceput sa simt parca in nod in gat cand inghit chiar si saliva in partea stanga a gatului...parca iar ma ustura si cateodata simt arsuri pe gat...ganglioni latero cervicali sunt tot inflamati pe partea stanga...sunt ingrijorata si momentan nu pot sa merg la medic...va rog sa imi raspundeti
0
29-12-2015, ora 11:22
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Precizez ca atunci cand inghit saliva simt I zgaraietura, o durere in gat in partea stanga..parca as atinge ceva acolo si dimineata cand ma trezesc tot gatul ma ustura
0
29-12-2015, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
usturimea
este simptom a problemelor gastro-intestinale care pot afecta direct( prin reflux_) si indirect.. (prin sistemul nervos_) mucoasa faringelui
de aici o mucoasa faringiana uscata, care nu luneca la inghitit si da senzatia de disconfort
pasii corecti
regim strit alimentar fara acru, acildulat, citric, otet, lamai..
gargara, spreiuri Uleioase pentru faringe
gasesti pe forum mai multe sfaturi
0
29-12-2015, ora 20:37
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Va multumesc mult pentru raspuns...o singura nelamurire am...de ce simt durerea numai pe partea stanga Ia gat?...atunci cand inghit simt durere numai pe partea stanga...si cateodata parca pulseaza durerea in gat...cred ca amigdalita :)
0
29-12-2015, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca refluxul se intampla in somn, cand se doarme pe pertea stanga..logic se poate afecta doar faringele pe partea stanga
sau acolo este o amigdala mai sensibila, mai inflamata si reactioneaza altfel la tot ce tine de acid, acru
0
29-12-2015, ora 22:23
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Multumesc mult pentru timpul acordat
0
30-12-2015, ora 19:31
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
In privinta ganglionilor de pe partea stanga a gatului ce ma sfatuiti sa fac? Nu s au micsorat deloc dupa tratament, parca au aceiasi dimensiune si parca un mai tari
0
30-12-2015, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionul se lasa in pace
nu se maseaza, nu se atinge, nu se palpeaza
schimbi stilul de alimentatie si faci tratamentele corecte pentru problemele gastrice si tratamente locale pentru faringe
0
03-01-2016, ora 06:32
Constantin79
Nu este medic/terapeut
Constantin79
Buna ziua. De foarte multi ani am frecvente inflamatii in zona gatului. glandele salivare le am voluminoase de cel putin 10 ani. De asemenea ganglionul submandibular dreapta il stiu marit cam cat o boaba de fasole de cel putin 3 ani. Acesta de in ultimul an si-a marit volumul de la fiecare dintre cele 2 raceli majore pe care le-am avut. Dupa tratament cu antibiotic si-a revenit la forma initiala descrisa mai sus. Recent am facut o ecografie cu urmatorul rezultat "Numeroase imagini cu aspect ganglionar nespecific, latero cervical bilateral, partea stanga maxim 1, 6/0, 9 cm, cel mai voluminos ganglion 2, 5/1 cm, situat latero cervical superior in imediata vecinatate a glandei subangulomandibulare drepte cu hil vascular, apartinand unui conglomerat ganglionar cu dimensiuni de 1-1, 5 cm". Sincer, nu stiu ce inseamna si ma cam sperie, suna destul de grav. Ce ma sfatuiti sa fac? va rog frumos.
0
09-01-2016, ora 14:21
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Domnule doctor..revin cu o nelamurire...dupa tratament cu augumentin si sumamed mi a trecut durerea din gat...dar cand ma uit in gat vad ceva alb..depozitari..nu pe amigdalite ci pe langa ele...ce ar putea fi?...an fost de 2 ori la orl si nu mi a zis nimic grav..doar ca daca persista durerea in gat ma trimite la o ecografie
0
09-01-2016, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. andreea45
Daca NU ai studii medicale... NU te mai examinezi.. nu te ajuta, dar te baga in panica sigur

Constantin79

consult Stomatolog, ORL, gastrologie si pneumoftizio... obligatoriu
0
09-01-2016, ora 23:08
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
..am baut un pic de suc de portocale si parca iar ma zgaraia pe gat...si de aceea m-am panicat...depozitele albe am obervat ca daca fac gargara dispar si apar dupa iar.nu cred ca e ceva grav...va multumesc ca va faceti timp sa ne raspundeti
0
10-01-2016, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi bine sa.t faci si tu timp si sa citesti tot ce am scris despre faringite provocate de probleme gastro-intestinale si alimentatie incorecta
0
10-01-2016, ora 21:13
Constantin79
Nu este medic/terapeut
Constantin79
Daca nu va suparati si nu cer prea mult, imi puteti spune cum interpretati dumneavoastra acel rezultat? Va multumesc mult.
0
10-01-2016, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai acei medici care o sa te consulte, o sa te palpeze.. o sa poate sa faca o legatura intre ecografie si pacient, problema..
0
18-01-2016, ora 14:29
Adrian g
Nu este medic/terapeut
Adrian g
Buna ziua, am si eu o problema, cam de doua saptamâni sunt puţin umflat sub barbie partea stânga, m-a doare dar nu tot timpul doar dk împing in zona sau dk ma întind sau când mănânc la început, am fost la Orl si au spus ca nu e din cauza ganglionilor, am primit antibiotice dar nu mi-a trecut durerea poate puţin si sunt la fel umflat si parca sub limba in spate e puţin sensibil când vorbesc sau muşc.ce poate sa fie?va mulţumesc!!!
0
18-01-2016, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o zona care tine de maxilo-facial sau stomatoogie
poate sa fie de la radacina unui dinte problema sau de la o glanda salivara daca iesti consumator de acru, otet, citrice
0
30-01-2016, ora 18:08
geo110
Nu este medic/terapeut
geo110
O sa va dau si eu ceva de furca...
acum 5 luni am racit dupa abuz de ac...
Dupa vreo 2 saptamani am avut constant febra 37.2...am ajuns la pneumolig care a zis ca nu am probleme...dupa 2 radiografii...dar ma durea tot...
Am avut diagnostic de sinuzita otita media seroasa parotidita etc...in tot acest timp ma umflam laterocervical si submandibular...

Am facut operatie de deviatie de sept dar problemele persista...ma dor urechile daca nu fac inhalatii cu dexametazona si gentamicina...
si ma umflu sub barba si lateralele mandibulei...
mai nou imi e greu sa deschid gura si sa mananc si imi pocneste articulatia mandibulei...
unde sa ma mai duc nu mai suport...
am facut ct sinusuri in Octombrie
rmn gat in Decembrie...au gasit adenopatii si atat..
s-ar fi vazut tumori ?
Mentionez ca mi se blocheaza gatul dar pateam asta si inainte...
Am vazut doctori orl bmf infectioase... si nu stiu ce am
O alta intrebare am facut
2 radiografii pulmonare in Septembrie
1 ct in Octombrie
cat de tare risc daca mai fac o radiografie dentara...
cine stie cum se calculeaza cantitatea de radiatii pe care o pot absorbi in 5 luni...
multumesc
0
30-01-2016, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 medicii de la radiologie stiu sa calculeze radiatia primita
2 personal cred ca este de Maxilo-facial..
O ecografie a tesutului moale cervical sa facut?
acolo se vede daca sunt glandele salivare de vina sau ganglionii
0
03-02-2016, ora 17:48
Balan Roxana
Nu este medic/terapeut
Balan Roxana
Buna ziuain urma cu aproximativ 3 sapt mi s-au inflamat cv ganglioni laterocervical, sibmandibular, si occipital in urma unui eco parti moi mi s a spus ca am multiple adenopatii cu caracter inflamato, si am fost trimisa la internist care in urma unor analize de sange si anime:fibrinogen =505; vsh =25 ; limfocite =46, 20; neutrofile =38, 70 mi a scris un bilet de trimitere catre Institutul de hematologie Fundeni cu diagnosticul Boala Hodgkin ceea ce m a ingrozit, la Fundeni mi s a spus sa merg la orl sa mi se faca o extirpare a unuia dintre ganglioni in vederea biopsiei...va rog din suflet sa ma lamuriti daca puteti daca asa se poate pune un diagnostic mentionez ca la aparitie ganglionii au durut ca atunci cand iese un cos mare sub piele imi cer scz de eventualele greseli de scriere dar am mari emotii (nu am nici o stare de rau)
0
03-02-2016, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a cauta natura adenopatiilor, se ajunge in ultima instanta si la biopsie
DAR.. initial se face consult la stomatolog si se trateaza toate focarele de infectie
se face consult la ORL.si se examineaza bine amigdalele, ca un potential foacar de infectie
se fac investiagtii la pneumo-ftizio
0
04-02-2016, ora 08:03
Balan Roxana
Nu este medic/terapeut
Balan Roxana
Despre stomatolog nu mi a zis nimeni sa merg, desi am spus ca am o gingivita care ma supara la dantura de sus unde e pusa si sangereaza de cv vreme si mai am si vreo trei carii va multumesc pentru raspuns
0
04-02-2016, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oooo/ sigur acolo e cauza
faci radiografii la radacina dintilor obligatoriu
trebuie sa stii ca. dantura de sus de sub sinus.. poate afecta si sinusul maxilar..cu destule complicatiii
posibil sa fie cazul sa te vada si la maxilo-facial
0
06-02-2016, ora 09:08
Balan Roxana
Nu este medic/terapeut
Balan Roxana
Buna ziua, mi am luat trimitere la orl si voi merge luni la spitalul coltea la bucuresti, crede ti ca imi vor face biopsia sau ma vor mai plimba si pe la alte usi eu chiar sunt speriata si imi doresc sa fac odata biopsia sa aflu ce este acolo caci nu prea scrie de loc de bine la ganglionii astia imflamati si as vrea sa aflu cat mai repede.
0
06-02-2016, ora 09:08
Balan Roxana
Nu este medic/terapeut
Balan Roxana
Buna ziua, mi am luat trimitere la orl si voi merge luni la spitalul coltea la bucuresti, crede ti ca imi vor face biopsia sau ma vor mai plimba si pe la alte usi eu chiar sunt speriata si imi doresc sa fac odata biopsia sa aflu ce este acolo caci nu prea scrie de loc de bine la ganglionii astia imflamati si as vrea sa aflu cat mai repede.
0
07-02-2016, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult si radiografii la stomatolog sau maxilo-facial
0
09-02-2016, ora 09:49
Balan Roxana
Nu este medic/terapeut
Balan Roxana
Buna ziua, am fost programata pentru biopsie la Coltea pe 22 feb voi revenii dupa cu rezultatul, dar de vreo 3 zile iau dalacin 300mg cate 2la 12ore si s-au mai micsorat putin...
0
09-02-2016, ora 11:05
mariana mariana
Nu este medic/terapeut
mariana mariana
Buna ziua,
as dori sa ma lamuriti referitor la un ganglion marit cam cat un bob de mazare, undeva in zona cefei partea stanga, il am de aproximativ 8 ani, aparut dupa o varicela(medicul de familie a zis ca ii normal) si care nu a mai disparut, ce am observat de curand este ca dupa baie fierbinte se retrage, dar reapare dupa o zi, nu stiu ce poate fi si unde sa ma adresez, mai specific ca tatal meu a avut neoplasm de cavun si imi este teama sa nu fie ereditar.nu stiu de unde sa incep sau poate ar trebui sa nu ma ingrijorez si sa ii dau pace, ce ma puteti sfatui?
va multumesc
0
10-02-2016, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se incepe cu examen ORL si endoscopie nazala..sa se examineze rinofaringele
0
10-02-2016, ora 20:22
geo110
Nu este medic/terapeut
geo110
Ecografie de azi contextul cel de sus:



 Lobul drept tiroidian se evidentiaza un chist de 2.8 mm. Lobul stang tiroidian - formatiune cu halou hipoecogen, cu dimensiuni de 4.2/2.7 mm, aspect microchistic in interior si semnal Doppler accentuat in interior. Glande paratiroide vizibile bilateral postero-inferior, hipoecogene, cu contur policiclic, 3 si 3.8 mm. Latero-cervical dreapta mici adenopatii cu hil pastrat, cu corticala discret hipoecogena, cu capsula integra, fara exacerbarea semnalului Doppler, cea mai mare de aproximativ 1.4/0.4 cm. Fara adenopatii supraclavicular dreapta. Adenopatie subangulomandibulara dreapta cu caracter reactiv, cu dimensiuni de 1.2/0.4 cm. Fara adenopatii retroauriculare dreapta. Latero-cervical stanga adenopatie cu caracter reactiv, de 1.5/0.4 cm, cu arhitectura pastrata, capsula integra. Subangulomandibular stanga adenopatie cu caracter reactiv, de 1.3/0.5 cm. Fara adenopatii supraclavicular stanga. Fara adenopatii retroauriculare stanga. Glandele submandibulare omogene, fara dilatatii ductale, fara formatiuni focalizate vizibile ecografic. Glande parotide vizibile bilateral, hiperecogene, omogene, in limite normale, fara dilatatii ductale. N.B.

Bmf zic ca e de ORL
ORL zic ca e de BMF :)
Eu ma tot caut... la psihiatrie inca nu am ajuns.


 
Adaugă un comentariu / răspuns
303 comentarii 1 2 ..... 8910 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •