Ganglioni inflamati la gat

30-07-2010
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
Buna ziua.De aproximativ o luna acuz dureri de gat in exterior si acum 2 saptamani in urgenta mi s-a spus ca am ganglionii infamati la gat si ca in cateva zile imi trece.Acum trei zile m-am dus din nou la medicul de familie si mi-a prescris antiinflamatorii (ibuprofen) la 8 ore si mi- a spus ca in 3 zile imi trece.Azi m-am trezit cu cel din partea dreapta in special mai inflamat si ma doare.Nu stiu ce sa fac sa continui cu ibuprofen, poate sa dureze mai mult pana se vindeca sau trebuie uat alt tratament.Medicul mi-a zis ca nu e cazul de antibiotice.V-as multumi un raspuns urgent.Mentionez ca nu am fost racita si ca mi s-au facut mai multe seturi de analize de sange si nu mi-a iesit nici o infectie de asemenea o radiografie de plamani ce a iesit normal.Va multumesc
17 comentarii
0
30-07-2010, ora 07:54
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
V-as fi recunoscatoare domnule doctor Flueraru daca mi-ati putea raspunde.Va multumesc
Nu am nici febra.
0
30-07-2010, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la Stomtologie + un consult la ORL.. ar depista focarul infectiei !!!
0
30-07-2010, ora 13:20
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc pentru raspuns..dar de cand au inceput durerile si s-au inflamat ganglionii am fost la stomatologie si mi s-aextras o masea de minte.La ORL am fost acum 3 luni cand mi-a diagnosticat reflux faringolaringeo.Credeti ca aceasta poate fi o cauza?De asemenea mi-a zis si ca am o posibila faringita.Credeti ca mai pot astepta asa 2 saptamani pana ajung in Romania si imi fac un consult acolo?Mentionez ca durerea este continua.Deasemenea sufar si de o contractura foarte puternica a muschiului trapez si un medic de pe salvare mi-a spus cca se poate si din cauza aceasata sa se inflñameze ganglionii limfatici.M-as mai linisti daca as sti ca pot astepta pana vin in tara.
0
30-07-2010, ora 14:14
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
domnule doctor acum vin de la o consultatie cu medicul de familie.Mi-a spus ca nu se simte nici un ganglion inflamat si ca ma poate durea locul unde au fost inflamati sau poate fi din cauza ca sunt putin rosie in gat dar nu am infectie sau de la reflux..Nu stiu ce sa mai cred.Chiar ieri mi s-a spus ca sunt inflamati.Se pot retrage de la o zi la alta?Mi-a spus sa continui cu ibuprofen la 8 ore.Eu continui cu dureri si nu stiu ce sa fac.Daca nu sunt ganglionii atunci ce ma poate durea in ambele parti ale gatului sub mandibula?Mi-a spus ca nu este nevoie de un consult la ORL.
0
30-07-2010, ora 22:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii mariti se vad.. si sa simt sub degete.
daca medicuyl a spus ca nu sunt.. inseamna ca nu este nici o urgenta si poti astepta 2 saptamani.
Durerile in gat pot fi de la reflux si faringita.
1. regim alimentar strict.. fara bauturi acidulate, fructe citrice si acre.. fara muraturi, otet si tot ce poate provoca aciditate.
2. Omez 2 pe zi..
3.Maalox 2-3 pe zi la nevoie de supt
4. inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt.. dupa 10 minute.. gargara cu acelas ceai.
0
30-07-2010, ora 23:07
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc pentru raspuns.Acum stau mai linistita.
0
06-09-2010, ora 09:49
Prem Narcisa
Nu este medic/terapeut
Prem Narcisa
D-le doctor, pe tatal meu l-au diagnosticat cu o tumoare la submandibula stanga inca n-au venit ultimele analize sa putem sti daca e benigna sau maligna.Rezultatele analizelor de la ficat, plamani si gat au iesit bune, nu are greturi, ameteli, nici nu a ragusit, acum i-au facut biopsia si asteptam rezultatele.Per a contrario:il doare spatele, i se umfla piciorul drept si are echilibru instabil in ultmul timp(in cazul asta ce analize trebuiesc facute?poate fi metastaza?) si as vrea sa stiu daca D-ne fereste tumora e de natura maligna si "mama" este ascunsa undeva prin organism, indiferent cat de mica ar fi, e posibil sa nu fie depistata de aparatele astea tehnologice avansate?D-nul doctor are si o alta versiune: "mama" trimite "puii" la gat si ea efectiv dispare.As vrea si parerea d-voastra cat mai repede posibil.
0
07-09-2010, ora 23:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea mea e simpla.
atat timp cat nu se stie..originea tumorilor.. si nimeni in aceasta lume nu aa aflat de ce apar, unde si cand..
nu are rost sa va complicati cu analiza situatiei...
asteptati rezultatul.. si pana atunci.. cautati de ce il doare spatele, motivul ametelilor( hipo sau hiper tensiune, cervicoartroza, ateroscleroza, colesterol marit) toate astea duc la ameteli..s.a
0
02-10-2010, ora 23:59
radu radu
Nu este medic/terapeut
radu radu
buna ziua..as vrea si eu un raspuns la ce medic ar trebui sa merg pt niste analize...am un ganglion dupa ureche, unul pe mandibula, doi sub mandibula, inca 2 umflaturi mai jos mai mari ce par ca urca inspre ureche nu stiu poate amigdalite si mai am si alti ganglioni laterali intre mandibula si gat pe ambele parti si unul pe gat mai in spate.am probleme stomatologice gingii umflate desprinse multe carii am inceput de vreo o saptamana sa merg la stomatolog am intrebat-o pe doamna dr stomatolog si a zis ca sunt de la toate problemele astea stomatologice..dar totusi as vrea sa fac si niste analize ceva pentru ca o sa dureze ceva timp pana termin toata reparatia stomatologica..am citit multe articole si m-am cam speriat si vreau sa ma linstesc.Multumesc
0
03-10-2010, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. infectia dentara poate da asa complicatii la distanta
2. poti sa mergi la ORL
3. La hematologie.. pentru analiza sangelui
0
28-05-2013, ora 00:04
catalinmanuel85
Nu este medic/terapeut
catalinmanuel85
buna ziua. am o problema cu ganglionii la gat. In urma cu 1 an am facut operatia de extirpare a amigdalelor. dupa 2 luni au reaparut simptomele dinaintea operatiei: durere in gat febra, inflamarea ganglionilor, stare generala proasta. am luat antibiotic lunar( zinnat, augumentin, ospem, cexil). dupa ce terminam tratamentul ma simteam mai bine dar la doua trei saptamani simptomele reapareau, insa ganglionii nu se desumflau complet. am facut analize la vreo doua clinici private, dar au fost in parametri normali, nimic grav la analize. ce alte investigatii asa mai putea sa fac sau ce alte medicamente imi recomandati?
mi-a fost recomandat broncho-vaxom, dar nu l-am luat inca pt ca nu am mai fost de atunci perfect sanatos, asa cum scrie pe prospect ca trebuie luat.
Va Multumesc. Momentan sunt plecat din tara si as fi recunoscator pt un raspuns
0
28-05-2013, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pe forum gasiti multe explicatii despre faptul ca problemele gastrice si refluxul afecteaza faringele si dau acelea dureri de gat
2 problemele stomatologice pot da adenopatie
0
28-05-2013, ora 10:27
catalinmanuel85
Nu este medic/terapeut
catalinmanuel85
Va multumesc pt raspuns. Mai vreau sa va spun ca dintii nu ma dor, si ganglionii se inflameaza doar in asociere cu durerile de gat. Dupa operatie am fost la control orl, la mai multi medici dar nu am primit nici un diagnostic concret.decat ca nu ar trebui sa se intample asa ceva si o data era amigdalita linguala.am incercat sa tin regim, tot ce beau si mananc este putin incalzit, doar ca de fiecare data la 2-3saptamani problema reapare. As vrea sa particip la o consultatie online daca se poate. Sunt disponibil la orice ora. Va multumesc.
0
29-05-2013, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici gasiti pasii de urmat
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
21-06-2013, ora 03:20
Connie_Sara
Nu este medic/terapeut
Connie_Sara
buna ziua
as dori sa stiu sfatul dvs daca se poate: acum ~ 4 zile am avut simptome de rosu in gat, febra (38.5), frisoane, care au disparut intr-o zi, insa simt ganglionii inflamati in jurul gatului (dor la atingere), am dureri la inghitire mai ales noaptea (in special in partea dreapta), din aceasta cauza nu pot dormi... Acum mi s-a infundat si urechea stanga... credeti ca e nevoie de antibiotice sau tratamentele naturiste (miere, propolis, comprimate cu salvie, ceaiuri calde) sunt de ajuns? Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate
0
21-06-2013, ora 06:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca trebuie sa vada n med. orl...gatul
2 pe forum gasesti ca rosu in gat poate fi de la un reflux gastric.asa ca schimbi regimul alimentar si faci consult si la gastro
0
21-06-2013, ora 20:28
Connie_Sara
Nu este medic/terapeut
Connie_Sara
multumesc frumos pentru raspuns
va doresc un weekend minunat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •