ganglioni inghinali.. o fi toxoplasma, sifilis, virusul hiv?

01-02-2007
alinemeth
Nu este medic/terapeut
alinemeth
buna am 26 ani, de 6 ani am aceeasi relatie neavand alte contacte sexuale cu alti parteneri. de ceva timp gangllionii inghinali s-au marit. cautand pe net am dat de foarte multe diagnostice posibile. ce vreau eu sa stiu este: daca e prezenta toxoplasma, sifilisul sau virusul hiv in corp apar cu siguranta parametrii ridicati in analiza VSH-ului? sau se poate ca vsh-ul sa fie in parametrii normali. vreau sa precizez ca inainte de aceasta relatie am mai avut una de 2 ani, si nici unul dintre partenerii mei nu prezinta nici un fel de simptom fiind perfect sanatosi.
Multumesc anticipat
6 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
cezar badale
Nu este medic/terapeut
cezar badale
ati mai observat si alte modificari in afara de marirea ganglionilor inghinali?de cat timp s-au marit? sunt bilaterali, sau numai intr-o parte? mai bine ar fi daca ati cere ajutorul medicului de familie care sa va indrume spre un consult de specialitate unde sa va faceti mai multe investigatii pentru elucidarea problemei. Succes!
0
02-02-2007, ora 00:00
alinemeth
Nu este medic/terapeut
alinemeth
alte modificari nu (nu febra, nu diaree). voi merge la medicul de familie dar ultima data mi-a dat de inteles ca are legatura cu o incizie pe care am avut-o la piciorul drept pe unde introduceau tubul spre a ma hrani (asta la varsta f. mica). ganglionul este marit doar la piciorul drept la cel stang se simte dar in limitele acceptate. nu doare dar este cam mare. alti ganglioni mariti nu. merci de raspuns
0
02-02-2007, ora 00:00
alinemeth
Nu este medic/terapeut
alinemeth
buna! scuze ca ravin iar. dar acum mi-a picat fisa. de ce ma intrebati daca sunt bilaterali. care e diferenta. va puteti da seama cam la ce medic ar trebui sa ma duc in functie de asta. aceeasi treaba cu medicul de familie. spune ca e din cauza inciziei. credeti ca ar trebui sa imi fac si alte investigatii. daca da, unde? va intrebam de VSH ca am inteles ca daca e localizata o infectie in corp aceasta analiza reflecta cu siguranta acest lucru. sa imi fac ceva analize de capul meu sau sa consult alt medic?
0
02-02-2007, ora 00:00
cezar badale
Nu este medic/terapeut
cezar badale
marirea unor ganglioni de cele mai multe ori semnifica un proces de inflamatie localizat in zona invecinata a acestora.VSH este un indicator al inflamatiei indicand un proces infectios bacterian. nu va ajuta cu nimic daca va faceti analize "de capul dumneavoastra", fiecare dintre noi ar trebui sa facem un set de analize anual, recomandate de un medic. urmati sfatul medicului de familie, si daca este de acord, mergeti si la un consult ginecologic.
0
16-03-2011, ora 12:17
aida11
Nu este medic/terapeut
aida11
buna! am niste probleme...pt inceput spun ca mi a venit menstruatia timp de o luna...nu am avut o sangerare abundenta si mi am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. azi am descoperit ca am un ganglion inghinal umflat in partea stanga, am avut transpiratii noaptea, tusesc si ma simt foare obosita si am dureri musculare. as vrea o parere pana vineri cand merg la medic. multumesc!
0
30-03-2020, ora 02:53
AnaF99
Nu este medic/terapeut
AnaF99
Buna! Aceasta problema cu ganglionii o am si eu din luna noiembrie. Doar ca la mine au aparut dintr-o data, dar foarte durerosi. In urma unei ecografii si a unui consult la un chirurg mi s-a dat antibiotic si supozitoare. Durerea si inflamatia a trecut, insa am fost socata ca dupa ce am terminat tratamentul in urma altei ecografii sa vad ca ei nu s-au micsorat acestia avand diametrul tot de 3 cm. Am fost la ginecologi, chirurgi si urmeaza sa merg la un hematolog dupa ce se termina cu acest virus. Am facut toate analizele legate de bolile cu transmitere sexuala (fiind in aceasi situatie cu tine, partener sexual stabil de 4 ani de zile), le-am facut pentru a fi linistita cu toate ca au fost destul de costisitoare. Inca nu am gasit cauza lor si ma gandesc mereu daca este un limfom. Un singur chirurg mi-a spus ca daca nu trece sa fac biopsie, insa alti doctori mi-au spus sa nu fac pana nu fac si alte investigatii. Medicul de familie dupa parerea mea nu te va ajuta, eu dupa f multe controale nu am dat de un doctor care sa ma aiute cu un raspuns cat de cat mai sigur. Acest sa treaca aceasta pandemie ca sa pot merge la Bucuresti sa vad un hematolog si in urma analizelor efectuate acolo sa urmez si biopsia. Daca ai auzit alte pareri, mi-ar fi si mie de folos.
P.S: Vsh-ul este bun, doar Proteina C reactiva este f putin marita. In rest toate analizele perfect ok la mai multe centre de recoltare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.