ganglioni la ureche de marimea unui bob mic de fasole

09-02-2007
simona100
Nu este medic/terapeut
simona100
buna ziua, sotului meu i-a aparut dupa ureche o umflatura cam de marimea unui bob mic de fasole, a fost la un consult si i s-a spus ca e ganglion. Medicul a cerut analizele si acum asteptam rezultatele. Nu il doare deloc, nu s-a inrosit, nu are febra sau altceva, are o stare generala f buna, dar as dori din partea dvs. cateva detalii, ce ar putea fi? ma puteti ajuta cu un raspuns?
va multumesc.
7 comentarii
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Persoana aflata in cea mai buna pozitie pentru a da un raspuns calificat este chiar medicul la care ati fost si care a indicat analizele. Un ganglion marit este intotdeauna un motiv de a cere sfat medical, chiar daca in majoritatea cazurilor, din fericire, nu e vorba de ceva grav.
0
20-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Buna ziua! Cum imi pot da seama daca ganglionii de sub ureche sunt inflamati?acum cateva zile mi-a vorbit cineva despre acestia si cand ii pipai se simt duri.Simptome cum ar fi ca as avea o boala nu am dar m-am speriat putin
0
20-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
am uitat sa mentionez ca la persoana respectiva nu se simt absolut deloc iar la mine da.va multumesc si astept raspuns
0
20-02-2007, ora 00:00
simona100
Nu este medic/terapeut
simona100
Inflamarea se poate observa usor, se simte la atingere o umflatura cam de marimea unui bob de fasole; ganglionii sunt cei de la baza urechii (jos) nu sus in spatele urechii. In primul rand tb sa se clarifice daca sunt sau nu ganglioni. De multe ori sunt acumulari de grasime sau mici chisturi care ori se opereaza, ori se reabsorb in timp.
La sotul meu au iesit f bine analizele, se pare ca medicul a dat diagnostic eronat. E un mare semn de intrebare, tb neaparat analizele VSH, noi ne-am speriat, pt ca marirea ganglionilor de obicei e un semn de dezechilibru; neaparat analize va recomand, si repetate in fiecare an.
Simona.
0
21-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Va multumesc mult pentru raspuns.Dumnezeu sa va dea sanatate
0
07-03-2007, ora 00:00
Doomy
Nu este medic/terapeut
Doomy
Buna ziua. Am 18 ani si de curand (cateva saptamani) mi-a iesit o umflatura in zona gatului (un ganglion). Am fost la cativa doctori nu prea au stiut ce este mi-au dat niste antibiotice si umflatura s-a micsorat dar nu a disparut. In plus dupa ceva timp mi-au mai iesit doua umflaturi pe ceafa si nu stiu ce sa fac. Astept parerile d-voastra.
0
02-11-2010, ora 11:57
miryutza
Nu este medic/terapeut
miryutza
Buna ziua. Imi iese retroauricular mereu o umflatura, apoi se mareste se vede in varf un cap, si in final se sparge singur si curge puroi din el.. Nu stiu ce este. Ma gandeam sa nu fie au ganglion..sau foliculita..sau furuncul..IMi iese de vreo 3 4 ori pe an Ce credeti ca ar putea fi. MUltumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.