ganglioni, mancarime, panica

31-08-2013
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna ziua!Problema mea e complexa si o sa incerc sa redau tot.In aprilie a.c. ma durea f tare in dreapta jos.Am facut o ecografie abdominala si s-a concluzionat ca as avea colon iritabil.Am luat pastile si a trecut.
Din mai pana in iunie am avut probleme cu o infectie la masea.Zic ca le-am rezolvat.
Tot in iunie m-a piscat o albina.A doua zi am observat un ganglion micut dupa ureche si unul mai maricel(in jur de un cm si ceva) latero-cervical.Am facut analize si au iesit bune.Am fost la 3 medici ORL-isti si mi-au spus ca poate fi de la albina si ca exista posibilitatea sa nu dispara niciodata.
NU MA DOARE.
Uitandu-ma pe net si vb cu diverse persoane am intrat in panica.Ma gandesc la ce e mai rau.M-am ales si cu o amigdala dreapta urata si cu un gat cu puncte albe.Din cauza stresului n-am mai putut manca, am mai slabit si acum simt si un nod in gat si jena la stomac.In casa renovam si azi noapte ma manca toata pielea.2 saptamani numai am plans.Cum sa fac?O ecografie m-ar ajuta la ceva?
4 comentarii
0
31-08-2013, ora 08:55
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Eu sunt de parere ca majoritatea problemelor tale(variate) sunt de natura psihogena, iata : pruitul psihogen, nodul in gat, anorexia psihogena, iar cauza asociata sindromului iritabil este stresul.Din moment ce esti dispusa sa efectuezi o ecografie, esti de parere ca o (si) vizita la psiholog ti-ar fi de ajutor?
0
31-08-2013, ora 09:05
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
O prietena are limfom Hodkins.Si ei i-a aparut un ganglion, a facut analize care i-au iesit bune si avea mancarimi pe tot corpul.
Ma inspaimanta pt ca desi am fost la ORL si am analizele bune, nu pot fi 100% sigura ca sunt bine.Azi noapte n-am putut dormi din cauza mancarimilor.Acum sunt tot felul de situatii:am avut o vara foarte stresanta pt ca m-am mutat, am o amigdalita care nu mai trece poate si pt ca am praf si curent in casa pt ca facem curatenie.Acum mancarimile astea, nu mai stiu cu ce sa le asociez.
Abia imi mai revenisem din stres, acum iar am ganduri negre.:(
0
31-08-2013, ora 09:13
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Din moment ce singura recunosti ca 'am fost la ORL si am analizele bune, nu pot fi 100% sigura ca sunt bine.' si 'Abia imi mai revenisem din stres, acum iar am ganduri negre.:(' nu esti si tu de parere ca vizita la psiholog nu trebuie amanata?
0
31-08-2013, ora 21:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in nici un caz, si din fericire, nu exista niciun motiv sa postezi pe aceasta sectiune a forumului. e un lucru bun!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce se inflamează ganglionii?
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  • Studiul demonstrează poate fi redusă în siguranță îndepărtarea ganglionilor limfatici la pacienții cu cancer de sân
  •