Ganglioni mariti

09-01-2009
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
De 4 luni de zile tot umbu pe la ORL-isti cu o senzatie ciudata in gat. Am fost la un prim control unde am fost diagnosticat cu amigdalita cronica si medicul mi-a recomandat ampicilina si o cura cu moldamin. Dupa aceasta am fost la un alt doctor care mi-a zis ca trebuie sa fac operatie la nas pentru ca am respiratia "deficitara" si a descoperit ca am si spasmofilie marcata. Am facut tratament pentru spasmofilie cu calciu. Acesta a zis ca nu am nimic la gat si toata senzatia se datoreaza spasmofiliei. In toata aceasta perioada racesc foarte repede, ba ma doare gatul si am urechile un pic infundate. Ultima raceala a fost acuma 3 saptamani si am luat biseptrim dupa care mi-a trecut destul de repede. Senzatia in gat inca o mai am. O jena, tusesc tot timpul din cauza asta si respir destul de greu pe nas. De la ultima raceala mi-au ramasi niste ganglioni de sub mandibula si la baza mandibulei un pic inflamati. Nu ma dor si nu se vad doar daca se palpeaza. Intrebarea este daca e normal sa am ganglionii imflamati atat timp si daca e normal sa fie imflamati in cazul unei amigdalite cronice. Nu am febra sau alte simptome. Ce ar mai trebui sa fac? Deja incep sa ma satur. Mi s-a zis ca numai in vara imi pot scoate amigdalele si sa fac operatia la nas. Ar trebui sa ma ingrijorez din cauza ganglionilor? sau e normal?
12 comentarii
0
09-01-2009, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara !
sunt multe lucruri controversate in mesajul tau..
adic dece pot sa te operezi tucmai la vara?
O amigdalita cronica.. are indicatii clare cand trebue operata.
dac ai amigdalele hipertrofiate, faci amigdalite cel putin 4-5- ori pe an. la exudatul faringian esti purtatoare de un microb patogen. ai VSH si ASLO marite. se poate opera.. IN orice anotim la 3 saptamani dupa ultima acutizare. Ca sa se evite complicatiile infectioase.. interventia se poate face sub protectia Moldaminului.
Clarifica clar diagnosticul prin analize siu consult la ORL.. si daca este indicatie..opereazale fara sa eziti.
La nas.. poate fi o deviatie de sept.. care intradevar se poate rezolva numai chirurgical.
daca este vorba de o rinita cronica.. sunt posibilitati de tratament si fara interventie.
Senzatia ciudata din gat.. intradevar poate sa se datoreze spazmofiliei. !!!
DAR.. deasemenea.. poate fi o faringita cronica.. iritativa ca rezultat a unui reflux gastroesofagian.
Nu ai probleme gastrice... dureri? arsuri pe esofag?
esti consumator de bauturi acidulate? ardei iute? acru?
0
09-01-2009, ora 21:22
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Nu am probleme gastrice nici dureri sau arsuri. Am facut si VSH si ASLO la primul consult si mi-a iesit ASLO la limita. Atunci am luat moldamin. De atunci nu am mai facu analize doar de calciu (care a iesit OK in sange). La nas doctorul zicea ceva de cornete (nu stiu daca am zis bine) ce trebuie operate.
Am sa ma duc la Cluj la un consult mai amanuntit in zilele astea.
De ganglionii mariti imi puteti zice ceva? E normal? Sau poate fi si din alta cauza?
0
10-01-2009, ora 03:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. nu este normal sa ai ganglionii mariti,
Este bine sa refaci toate analizele. hemoleucograma, VSH, ASLO, Fibrinogen.
sa mergi la ORL cu toate analizele la zi.
0
11-01-2009, ora 12:14
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
De cateva zile a inceput sa ma doara din nou gatul. Dimineata este in special mai rau.peste zi parca imi mai trece si nu simt aproape nimic. Si parca ma doare in zona umerilor inspre gat (ca si o nevralgie) si spatele in unele momente (asa s-ar putea datora spasmofiliei). Gangionii imi sunt tot umflati (cateodata se mai retrag...nu ii simt...dupa aceea iarasi apar). Am facut o programare la un medic endocrinolog si trebuie sa ma duc din nou la un medic ORL -ist. Ce imi recomandati sa fac pana atunci pentru a calma durerea sau a scapa de ea? In prezent ma fac cu albastru de metilen in gat si iau tantum lemon si e mai bine dupa ele.
0
11-01-2009, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti recoman sa tii regim alimentar (fara bauturi acidulate, condimente, acru si rece)
sa faci gargara dupa fiecare masa.
continui cu tab. de supt.
0
11-01-2009, ora 16:00
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
M-am mai linistit in privinta ganglionilor. Eram foarte nelinistit pentru ca erau mariti si nu ma durea gatul si nu aveam semne de infectie. Dar se pare ca nu a fost asa. Ma doare destul de rau cand inghit gatul pe zi ce trece si e clar o infectie. Imi sunt infundate si urechile. Asa ca e normal sa ii am mariti.asa patesc tot timpul cand ma doare gatul. Dupa aceasta va urma o raceala din nou mai mult ca sigur. Am sa respect ce mi-ati zis sa fac in privinta gatului pana ce ma voi duce DIN NOU la un ORL-ist.

Am uitat sa precizez ca am si niste masele cariate (moarte.fara nerv). Ar putea avea si ele un rol in infectiile ce le fac?
0
11-01-2009, ora 17:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
maselele rtrebuesc tratate. cat se poate. dac NU.. atunci trebue darte afara fara regret.
sunt un focar de infectie.. si poentru cavitatea bucala si pentru ganglionii din jur si pentru intreg organizm.
0
11-01-2009, ora 21:40
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Ar trebui sa imi fac probleme din cauza ganglionilor? Stiu ca ei se umfla in cazul unei finfectii dar eu nu am febra nici macar cand ma doare gatul. Ar trebui sa ma gandesc la ceva mai grav? Stiu ca ei pot sa prevesteasca o serie de boli mai grave printre care si cancerul. Ati mai intalnit cazuri de ganglioni umflati si simptome persistente cum am eu?
0
11-01-2009, ora 22:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iti recomand.. sa nute gandesti.. la ce poate fi.. asta nu schimba nimic.
est cazul.. sa mergi al stomatolog.. si sa tratezi focarele de infectie..
peste 3 saptamani dupa tratament.. mai vorbim despre ganglioni.. daca or mai fi.
0
12-01-2009, ora 20:44
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Maine am sa ma duc la ORL din nou si am sa ii zic ce probleme am mai intampinat. Speram ca dupa un tratament isi vor reveni acesti ganglioni.

Dupa aceea primul lucru e sa merg la un medic dentist sa pentru a-mi scoate maselele cariate (sunt cariate pana la gingie).

In prezent fac gargara cu apa cu sare si sper sa imi fie mai bine si gatul (desi nu e o durere foarte mare.o intepatura in partea dreapta unde e amigdala si cateodata inspre ureche).

Am sa revin dupa ce voi face niste analize cu rezultate.
0
18-01-2009, ora 13:19
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Am fost la un consult ORL si intradevar am avut o infectie din nou la una din amigdale. Am luat Augmentin timp de 5 zile si durerea a disparut...la fel si ganglionii au revenit aproape la normal.

Am ramas insa cu senzatia de "ceva in gat" care nu vrea sa treaca. In plus ma dor destul de tare umerii, spatele si ceafa.

Maine am sa ma duc sa imi fac un exudat farinigian deoarece incep sa ma gandesc la o infectie cu un stafilococ. Tot maine am sa plec in Cluj la un consult ORL mai amanuntit.

Pot aceste simptome sa fie cauzate de infectia cu un stafilococ?
0
22-01-2009, ora 14:51
fane1476
Nu este medic/terapeut
fane1476
Buna Ziua!!! Am si eu o problema cu gatul. In partea dreapta a gitului, amigdala palatina este umflata??? Aceasta problema ma deranjeaza doar cind inghit in gol, nu ma doare gitul, nu am febra, nu tusesc insa am gitul uscat si cind inghit am senzatia de nod in gat, iar respiratia e ingreunata putin. Ce e de facut? Va rog frumos sa-mi spuneti. Va multumesc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •