Ganglioni palpabili la gat

16-06-2016
ZlataNIbrahimovic
Nu este medic/terapeut
ZlataNIbrahimovic
Buna ziua! In urma cu doua luni si jumatate m-a zgariat sau taiat frizerul pe gat cu briciul, dar nu stiu daca a schimbat lama sau nu(acel tip de taietura/zgarietura care in 3 zile se vindeca si nu se mai vede nimic in locul respectiv), iar eu m-am stresat foarte tare si m-am uitat pe net la toate bolile posibile. Am un ganglion palpabil de marimea unei alune, nedureros si mobil pe partea dreapta, care nu se vede si mai am trei tot de marimea unei alune, nedurerosi si mobili pe partea stanga. Mentionez ca am pansinuzita cronica, mai tusesc din cand in cand deoarece se acumuleaza mucozitati in gat(tuse productiva).Am facut RMN cranian si a iesit pansinuzita cronica mai accentuata maxilar si bilateral etmoidal. La 9 saptamani si jumatate de la intamplarea de la frizerie am facut analizele urmatoare:
Hemoleucograma:
Hemoglobina putin marita, in rest totul a fost ok
ASLO a fost ok,
Ac anti HCV- negativ
Ag HBs-negativ
Test HIV de generatia a 4-a - negativ

Am 17 ani si nu am avut contacte sexuale sau sa-mi injectez droguri. Care este cauza acestor ganglioni? Este oare intamplarea de la frizerie sau testele acestea sunt concludente?
3 comentarii
0
16-06-2016, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii apar de la infectii dentare, infectii a amigdalelor sau faringelui..s.m.a cauze
Dar cred ca este cazul urgent sa mergi la Psiholog..sa rezolvi problema cu frica
e cazul sa stii ca NU exista persoane complet sanatoase.si te.ai nascut pentru a muri...
tre sa fii pregatit pentru asta moral
stresul nu ajuta la nimic..doar te incurca sa traiesti corect acea clipa dintre nastere si moarte
0
16-06-2016, ora 22:32
ZlataNIbrahimovic
Nu este medic/terapeut
ZlataNIbrahimovic
Deci de aici sa cred ca am HIV? Am acesti ganglioni cam de doua luni(atunci am inceput sa ma palpez cu ocazia intamplarii de la frizerie). Ma sperie foarte tare aceasta ipoteza. Exista posibilitatea ca ganglionii sa se datoreze acestei cauze si testul sa fie fals negativ?
1
17-06-2016, ora 01:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test la 3 luni si test la 6 luni si va calmati.
Veti avea certitudinea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •