Ganglioni pe gat lateral la copilas de 1 an

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua!

sper sa pot obtine un sfat, o idee despre ce pot reprezenta acesti ganglioni palpabili de pe gatului copilasului meu. Se simt la palpare 2 micuti, cam cat un bob de mazare, pe gat doar pe partea dreapta lateral.

Mi i-a semnalat pediatra la controlul de rutina dinaintea vaccinarii si cand am intrebat-o a spus ca "e o usoara adenopatie si crede ca nu are nimic. Stiu ca medicii nu sunt zei dar nu ma astept cand e vorba de un copilas sa iti dai cu parerea despre ce crezi ci sa incerci sa explici parintelui cat mai concis despre ce e vorba, nu sa ridici din umeri daca mai insista.

Copilasul nu a fost racit pana in prezent niciodata si nici alta boala nu a avut, Slava Domnului.

Mananca bine, e energic, vesel, acum invata primii pasi.

Ma ingrijoreaza ca de 2 saptamani cel putin de cand mi-au fost aratati acei ganglioni, nu s-au retras. Nu stiu insa de cand ii are. La 9 luni nu ii avea cand am mai fost la controlul de rutina.
Multumesc
1 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Faceti-i un set de analize ale sangelui, in special hemoleucograma si consultati un hematolog; el cu siguranta va avea mai multe idei despre aceasta adenopatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •