ganglioni retroauriculari

21-06-2011
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
in urma cu 2 saptamani am observat ca in spatele urechii stangi mi-au aparut 2 ganglioni( cam de marimea unor boabe de orez, dar rotunde). acestia nu au fost insotiti de durere, roseata sau alt simptom...pana acum 1 saptamana.cand am observat ca am rosu in gat si un mic disconfort cand inghit saliva( nu si cand mananc), iar cand fumez o tigare am senzatia ca respir fortat. de altfel, de vreo 3 zile mi s-au umflat si gingiile din jurul a 2 masele cariate si pe partea dreapta( partea opusa urechii dupa care au aparut ganglionii) simt ca s-a marit glanda salivara( este de consistenta diferita de ce am depistat dupa ureche, si mai mare). mentionez ca aceasta glanda submandibulara...este marita de vreo 3 ani( in urma unei raceli)...dar acum pare a fi mai mare. ce poate fi ?
3 comentarii
0
21-06-2011, ora 08:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1.
rezolva-ti problema cu cariile,
apoi clateste gura cu CORSODIL (30 lei) pt. infectia gingiilor
si la final badijoneaza-ti gingiile cu PLANTAGINGIVAL (20 lei).
2.
trebuie sa te vada si un medic ORL-ist.
...asta in cazul in care nu-ti raspunde cineva pe forum...

Sanatate
si
O zi buna.
0
21-06-2011, ora 08:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
revin cu o intrebare;
- ai fost cumva la medic si mai doreai o parere?!?

stii de ce?
m-a mirat expresia de "ganglioni retroauriculari "...care..neuzuala fiind pt. noi, nefiind medici...
ma intreb DE UNDE ai auzit-o ??????????

cele bune,
"
0
21-06-2011, ora 13:08
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
iti multumesc pentru incurajari si sfaturi. nu am fost inca la ORL-ist( maine am programare), dar ma sperie simptomatologia avuta...si doream si parerea dnului Funeriu, pt ca in urma cu ceva luni m-a ajutat in cazul unei otite medii. AM UITAT SA MENTIONEZ MAI SUS ca am dureri de cap cand stau in curent.
PS. Nu sunt medic, denumirea de RETROAURICULAR am dat-o pt ca acei ganglioni sunt situati chiar in spatele pavilionului (pe pielea capului).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.