Ganglioni submandibular inflamaţi de peste 2 luni

15-11-2015
Ariuna
Nu este medic/terapeut
Ariuna
Bună ziua. Am o problema cu care ma confrunt de peste 2 luni. La începutul lunii septembrie în timp ce mâncăm am simţit o zgarietura în gat. Presupun ca m-am zgâriat cu coaja de pâine sau ceva. a doua zi după incident mi s-a inflamat în ganglion submandibular, am fost la doctorul de familie care mi-a dat bioparox şi mi-a spus ca am o iritaţie în gat. Desi am luat acel spray nu mi-a trecut senzaţia de iritaţie din gat, mai mult decât atât am făcut o faringita destul de grava imediat după, şi mi-a dat zinat, antiinflamatoare şi homeopate. Mi-a trecut faringita însă ganglionul era tot umflat. După o săptămână am simţit iar iritaţia în gat, am fost la 3 doctori orl şi toţi mi-au zis ca am doar o iritaţie care îmi va trece cu homeopate, ultimul doctor mi-a dat strepsil. Cat despre ganglion toţi au spus ca este normal sa se inflamează dacă am infecţie şi sa nu ma îngrijorez ca o sa treacă. Am făcut şi analizele: exudat - negativ pentru streptococ. Hemoleocograma - toate bune. VSH- limite normale, chiar la mijloc. Proteina C reactiva - în limite normale. ASLO- la fel de bine. Va rog ajutaţi-mă cu un răspuns! De ce mai am încă ganglionii inflamaţi sub mandibula (2 de mărimea unu Bob de mazare Fiecare), de ce la una- doua săptămâni, depinde cat de frig este afara mi se irita şi inflamează faringelui şi amigdalele?!
Menţionez ca nu pot respira pe nas de când ma ştiu, asa ca respir pe gura. Multumesc anticipat pentru răspuns.
5 comentarii
0
16-11-2015, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cand se intra pe un forum se mai citeste ce sa scris despre acest subiect
2 am explcicat la multe persoane.. cauza iritatiei in gat este refluxul gastro-esofagian si alimentatia incorecta
de aici si racelile dese
3 med de Familie a gresit total tratamentul de asta si sa acutizat faringita
era suficient un antacid si solutii uleioase pentru a hidrata faringele
4 este BIne orice problema nas, gat, urechi de tratat NUmai la medicii ORL
0
16-11-2015, ora 14:21
Ariuna
Nu este medic/terapeut
Ariuna
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Citesc de pe acest forum de peste o luna de cand am inceput sa ma ingrijorez, insa nu am simtit ca relationez cu vreo situatie a celorlalti pacienti.
Cei trei medici nu au fost de familie ci ORL, medici respectati in Sibiu si foarte cunoscuti, atat din spital privat cat si din spital de stat.
Am citit despre refluxul gastro-esofagian, insa nici unul din acesti medici nu a mentionat aceasta boala asa ca nu as fi putut sa-mi pun eu acest diagnostic.
Mentionez, de asemenea, ca senzatia de iritatie este localizata in partea dreapta, iar partea stanga nu este afectata.
0
16-11-2015, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.sistemul nervos autonom vegetativ are 2 componente separat ( dreapta si stanga)
2 problemele gastro-intestinale pot afecta faringele prin 2 cai
A. direct prin refluxul gastro-esofagian si acidul care ajunge in esofag si faringe
mai cu seama noapte, dupa unele greseli in alimentatie
B. indirect prin sistemul nervos vegetativ care poate sa arate ca problema din abdomen este tot pe partea dreapta ( ficat, fiere, intestin )
0
16-11-2015, ora 19:35
Ariuna
Nu este medic/terapeut
Ariuna
Va mulţumesc pentru răspuns.
O ecografie abdominala ma va ajuta sa vad dacă am probleme la oricare din organe?
0
17-11-2015, ora 09:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la fiere, ficat DA
la intestine NU.. acolo se fac alte investigatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: