Gastita, Heliobacter piroly

08-09-2011
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Am facut o endoscopie miercurea trecuta si am fost diagnosticat cu gastrita si infectie cu heliobacter piroly.
Fac tratament cu 2 antibiotice de 6 zile, durerea nu mai era pana astazi cand durerile de stomac si balonarile au reaparut.

E OK sa se manifeste asa?

Cand se manifesta gastrita mai puternic?

De la ce poate fi?

Ce ar trebui sa mananc sa ma simt bine.

Va rog ajutati-ma.
5 comentarii
0
08-09-2011, ora 18:46
bulinake
Nu este medic/terapeut
bulinake
Pentru durerile provocate de gastrita iti recomand sa mergi la farmacie si sa ceri antiacide sau antisecretorii sau pansamente gastrice.Totusi doctorul trebuie sa iti dea si un regim mai special..Eu iti voi scrie aici in mare ce nu este recomandat sa mananci.

NU ai voie sa mananci: fripturi din carne de porc, oaie, miel, gasca, raţa, vanat, peşte gras prajit, grasimi animale, slanina, untura, mezeluri, carnaţi, afumaturi, conserve, peste oceanic (sarat sau afumat), supe concentrate de oase sau carne, ciorbe, sosuri cu rantaş, prajeli, icre, maioneze, ochiuri si omleta prajita, sare în exces, cartofi prajiti, branzeturi framantate, grase, sarate si afumate, chefir, condimente iuti si iritante (piper negru, boia iute, ardei iute, hrean, mustar, muraturi. oteturi), fructe tari (alune, nuci, migdale), paine neagra (bogata în celuloza grosiera), coaja de paine, aluaturi proaspete, foietaje, prajituri de cofetarie, cozonac, gogosi, dulceaţa, marmelada şi alte produse zaharoase, îngheţate. Iti recomand 4-6 mese mici, care sa contina porţii cantitativ egale iar ultima masa se consumă înainte de ora 20. In timpul mesei este necesara o ambianţă placută, liniste, fara a manca în graba, evitand discuţiile tensionate in timp ce se mesteca bine mancarea. Te rog si sa eviti sa beti lichide in timpul mesei.
Dupa fiecare masa, iti recomand sa stai in pat si sa folosesti o compresa cu apa calda pe care sa o tii pe stomac pana se raceste.

Sper sa citesti cu atentie tot, regimul alimentar trebuie sa il tii cel putin 2 3 luni.Stiu ca este greu dar acest virus dupa cum bine stii poate provoca cancer gastric.Ai sa vezi ca dupa 2 3 saptamani in care eviti aceste alimente cu care virusul se hraneste si alte efecte vor disparea nu numai durerea.(aici ma refer la mirosul si gustul neplacut din gura, etc)...Ai grija de tine si insanatosire grabnica !
0
08-09-2011, ora 19:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Imi primul rand...pt. helycobacter am primit 4- sau chiar 5 antibiotice ca tratament timp de 10 zile...iar durerile au disparut..incetul in incetul, NU dintr-odata.
- de ce ai facut endoscopie?..aveai dureri?.
- durerile apar, dispar si reapar (asa a fost la mine)..
dar,.cu timpul si dupa tratamentul soc-cu atatea antibiotice- am reusit sa scap...in final...
te intrebi:De la ce poate fi?
- pai..cam 60 % din adulti..au asa ceva..-zicea un medic la TV...poate raspunde pe forum-un medic si vei afla.
te intrebi: Ce ar trebui sa mananc sa ma simt bine.?
- intra pe Google..scrie helycobacter p.si vei afla TOT ceeace doresti sa stii.
Iti doresc multa sanatate.
Cele bune,
0
08-09-2011, ora 19:31
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Fa un test la BIOREZONANTA unde vi se va da medicamente antibacteriiene naturale ca Oregano oill, Paraprotex..
sau incercati GASTROFIX Mastic gum-toate pentru Helicobacter pylori
Sanatate!!!
0
27-09-2011, ora 20:48
miriam86
Nu este medic/terapeut
miriam86
buna, dragii mei! am facut ecografie, analize sange, urina etc. Mi-a iesit H PYLORI. Eu am si simptome: dureri abdominale, partea superioara sub coaste, in centrul abdomenului, dreapta si in spate (ca durerile de rinichi), tot dreapta. Sunt dureri gen jena, iritare, ca si cahd s-ar rupe ceva in mine, dureri surde, dar suparatoare. Inca nu am fost la doctor pt tratament. Mi-e frice de ceva mai grav, dar daca nu mi-a iesit nimic la analizele de sange si eco, banuiesc ca nu tr sa ma panichez, nu? (p.s.: am 25 de ani)
Impartasiti-mi, va rog, daca ati avut/aveti asa ceva, cum se manifesta etc...
Multa sanatate va doresc!
0
28-09-2011, ora 16:55
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Exact aceleasi simptome le am si eu.
Eu te sfatuiesc sa mergi cat mai repede la medic gastroenterolog si sa faci poate si o endoscopie.

Dureri de stomac ai?

Balonari ceva?

Ai grija ca se poate agrava foarte repede nu vreau sa te speri dar e bine sa mergi la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici