Gastrita; ulcer duodenal, "nervii stomacului"

16-04-2010
drika
Nu este medic/terapeut
drika
Am 25 de ani si inca din liceu aveam probleme cu stomacul. Am fost pe atunci si am facut o analiza cu bariu si am fost diagnosticata cu gastrita duodenala. Insa nu mi s-a dat nici un tratament sau regim. Acum mai mare problemele au inceput mai frecvent. Am mai facut o analiza, de aceasta data doar o ecografie cand eram in febra examenelor si a fost iarasi un rezultat in doi peri de genul ulcer duodenal, nervi ai stomacului, pe fond nervos etc. Iar am sfarsit fara tratament si doar cu cateva recomandari insuficiente din punctul meu de vedere. As un sfat in ceea ce ma priveste. Asadar am dureri, in ultimul timp mai frecvente, de stomac, exact in zona centrala sub coaste. Durere acuta, care se intinte cam pe un cerc de diametru 7 -10 cm. Tatal meu, nu stiu daca are relevanta, are ulcer duodenal, el din pacate a vomitat sange intr-o noapte. (A mers la medic si face tratament si e pe calea cea buna din fericire). Durerea spuneam ca e puternica, am uneori senzatia ca imi da dureri si in alte parti - gen junghiuri inima. Am luat din medicamentele tatalui de cateva ori Omeran si ma simteam mai bine, dar mereu dupa ce ma doare asa am sensibilitate mai mult timp, imi este teama sa mananc si nu stiu ce anume sa mananc. Mentionez ca imi vin foarte des pe gura gaze. Am facut in anii trecut si analiza cu bacteria respectiva si a iesit negativa. Astept un sfat vis a vis de un mod de viata, nu as vrea sa ajung sa vars sange ca tatal meu, de asemenea daca stiti un medic bun in Iasi si ma pueti indruma catre cineva astept cu drag. De asemenea nu stiu daca fac bine cand iau Omeran, daca trebuie luat si el cu o logica dar imi face bine cand ma doare stomacul. Pana sa descopar aceasta pastila imi trecea durerea cu o fiola de agocalim bauta, dar asta era acum cativa ani.
1 comentarii
0
16-04-2010, ora 13:43
drika
Nu este medic/terapeut
drika
Si mai am doua intrebari - banana este benefica pentru ulcer, pe mine ma calmeaza ori de cate ori o mananc.
Am citit undeva ca zeama de lamaie face bine, desi mie mi se pare ciudata. Cand beau limonada nu ma simt prea bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici