Gat inflamat

12-06-2008
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Buna, sotul meu in varsta de 30 de ani se plange de cca. 6 luni de o presiune in ceafa si de gat inflamat la inghitire. A consultat un medic neurolog pentru o alta problema-tulburare tranzitorie de vorbire, i s-a facut un CT cranian si nu i-a gasit nicio problema. A consultat si un medic orl care i-a recomandat o ecografie cu bariu(nu stiu daca am inteles bine) pe care nu a efectuat-o.la consultul orl nu i-a gasit nimic. Mentionez ca de cativa ani (4-5) foloseste zilnic picaturi de nas Olinth, in special inainte de culcare pt. ca nu poate dormi cu nasul infundat. Este fumator si bineinteles este supus stresului zilnic. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo legatura intre toate aceste simptome, care ar putea fi cauzele si ce investigatii ne recomandati?
4 comentarii
0
12-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Olintul...este un vazoconstrictor...Adic contracta vasele sangvine, nu numai local...dar si in tot organizmul..mai cu seama cerebral!
Presiunea la ceafa si tulburarile tranzitorioi sunty de origine vasculara.
Intrerupeti..urgent Olintul...monitorizati tensiunea arteriala!
Cu bariu..se face..Tranzit baritat esofagian..pentru a descoperi probleme de deglutitie sau formatiuni la nivelul esofagului!

Urmatorul pas..este sa mergeti in Clinica ORL..pentru tratamentul chirurgical a Rinitei cronice!
0
13-06-2008, ora 00:00
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Buna ziua d-le doctor. Va multumesc mult pentru raspuns. Mai am niste completari. Am omis sa va scriu ca sotul meu a facut si un ecodopler la carotida (inainte de examenul CT) care deasemenea era bun.Din ce am inteles din raspunsul dumneavoastra este ca presiunea din ceafa este de natura vasculara si poate fi provocata de administrarea Olinthului. Corectati-ma daca gresesc. Mai ramane sa aflam cauza gatului inflamat-nu simte nicio durere doar infalmatia. A renuntat si la aerul conditionat din masina.
Tensiunea arteriala este buna ; de cate ori i-a fost masurata a fost 12/7. Imi puteti spune ce ar putea folisi in locul Olinthului? Asta pentru a putea respira normal pe nas in timpul somnului. Va multumesc.
0
16-01-2012, ora 20:22
Motrea
Nu este medic/terapeut
Motrea
Salut. De doua luni am angina acuta eritematoasa si am facut tratament cu ospen(7 zile) Cefaclor (7 zile), si nu imi trece.Va rog sa-mi dati un raspuns.Mersi.
0
16-01-2012, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poti avea angina acuta..timp de 2 luni
este o eroare de diagnostic
angina acuta dureaza 5-10 zile dup acare sau se vindeca sau se complica cu angina purulenta, flegmon periamigdalian si alte complicatii mai grave
cred ca ai rosu in gat de la o problema gastrica, iritativa prin refluxul gastric
aici antibioticul NU ajuta.. face si mai rau la stomac
faci un consult la ORL.. si un consult la gastrologie cas aafli sigur ce probleme ai.. atunci o sa stii ce sa tratezi si cum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •