Gat inflamat, dificultati de deglutie - cauza necunoscuta, tratament ineficient

13-07-2017
Soldea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Soldea Dragomir
http://imgur.com/a/01tNS

Buna ziua, am atasat o imagine cu starea actuala a gatului meu. Stare care se perpetueaza de ani intregi. Am fost din doctori in doctori unde am aflat ca am faringita cronica. tratamentul in general este pe baza de antibiotic (in ultimul timp nu il mai iau caci ameliorari nu sunt in schimb stomacul protesteaza). Cauza exacta nu am aflat-o datorita multitudinilor de pareri: de la "gat foarte larg" la sinuzita, deviatie de sept, sau amigdale atrofiate.
In perioada in care gatul incepe sa faca probleme imi apar broboanele si gasesc si o substanta care imi curge dinspre nas spre gat (sinuzita?!). Broboanele am observat ca nu dispar ci doar se micsoreaza atunci cand gatul nu imi face probleme. Cu durerea si arsurile m-am obisnuit insa problema cea mai mare o reprezinta dificultatile de deglutie care se manifesta in timpul afectiunii. Dificultati care ma impiedica sa ma hranesc corect.
Mentionez ca aparitia durerii in gat o pot lega in afara de factorii termici (frig-cald) si de prezenta A/C-ului sau mancarea spicy.
Daca ma puteti indruma sau aveti o opinie specializata va rog frumos sa ma ajutati. Am ajuns cu psihicul la pamant.
Va multumesc.

PS. Mentionez ca nu am fumat niciodata si nici nu am consumat bauturi alcoolice.
2 comentarii
0
16-07-2017, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt sute de postari pe forum.. unde explic
asemenea simptom in gat au doar personele cu reflux gastro-esofagian
ai ciitit ce sa mai scris???
ai facut investiagtii la gastrologie???
Era foarte simplu sa renunti la cateva alimente care provoaca reflux gastro-esofagian in somn... si rezolvai problema
Acele granule...de pe poza..sunt tesut limfatic normal.. putin marit in volum de la acidul gastric.
se pot usor micosra cu radiofrecventa
0
16-07-2017, ora 19:48
Soldea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Soldea Dragomir
Buna seara.

Imi cer scuze pentru repetarea intrebarii, din disperare am citit putin pe forum inainte sa postez (intre timp am parcurs intrebarile si raspunsurile din forum). Singurele investigatii gastro au fost facute acum mai bine de 20 ani cand mi s-a descoperit o gastrita dar care conform doctorului ar fi disparut la urmatoarea investigatie de control. Neavand dureri de stomac nu am mai repetat investigatiile.

Incep sa se lege mai multe dupa ce am citit explicatiile dvs, senzatia de presiune in piept dupa ce mananc anumite alimente gen fast food sau gatul uscat si senzatia de arsura/usturime dimineata sau dupa ce consum apa minerala si citrice. Din nefericire nici un medic nu m-a indrumat pana acum catre investigatii gastro si probabil in loc sa localizez problema am luat medicamente care mai mult rau au facut.

Va multumesc mult pentru indrumare, am sa va urmez sfatul si am sa fac investigatii gastro.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •