Gat inflamat tot timpul, nas infundat si stari de oboseala

26-03-2014
Audy
Nu este medic/terapeut
Audy
Buna ziua, incercand sa gasesc cate ceva legat de problema cu nasul infundat am dat peste un topic in care se sugera ca toate aceste probleme ale mele sunt legate intre ele si sper ca descriindule cat mai bine sa ma ajutati in a descoperi sursa lor.

1. Problema cea mai mare pentru mine este gatul inflamat tot timpul. Pana acum am crezut ca este doar din cauza bauturii sau aerului rece, dar acum nu mai sunt atat de sigur. Nu numai ca am renuntat la a mai consuma bauturi de la frigider, dar tot ce este sub 20 de grade imi face probleme, iar cateva exemple ar fi bautura de pe rafturile supermarketurilor sau chiar bautura pe care o tin in camera (mai putin vara). Practic acum beau apa de la dozator combinata cu apa calda sau inainte de a consuma apa acasa, o pun cateva secunde in cuptorul cu microunde.
- am facut un exudat faringian iar rezultatul a fost negativ, iar cand am incercat sa ii cer sfatul medicului de familie sugerandu-i ca as vrea sa scot amigdalele a avut o reactie care m-a descurajat spunand ca nu se poate opera doar asa ca mi se pare mie ca am gatul mai sensibil.

2. Nasul se infunda foarte des si pe perioade lungi, putin diferit fata de gat care este inflamat mai tot timpul. Stiu ca am deviatie de sept la una din nari, dar nu cred ca asta ar fi problema, pt ca se infunda ambele.
- nu am urmat vreun tratament pentru problema asta, am pus-o pe seama racelilor dese, desi nu sunt genul care sa umble dezbracat (ba din contra) si dupa cum am spus si mai sus, nici rece nu beau.

3. Probleme de respiratie si ameteli atunci cand fac efort. Cel mai bine am observat asta cand mergeam la sala de forta dupa o pauza mai lunga si dupa cateva zeci de minute de efort aparea problema. Probabil tot aici ar putea intra si faptul ca la 2 incercari de a dona sange am avut tensiunea prea mica; de atunci obijnuiesc sa consum o cafea si un energizant inainte.

4. Asta pare cel mai probabil sa nu aiba legatura cu celelalte, dar ma balonez foarte repede si foarte tare de la multe lucruri cum ar fi macul si susanul si am diaree daca consum citrice sau fulgi de ovaz. Anul trecut am facut analize si nu mi s-au gasit alte probleme decat o lipsa de fier in sange pentru care am luat tardyferon.

Nu stiu in ce masura aceste 4 probleme sunt legate intre ele, sper sa ma ajutati macar cu sfaturi legat de ce ar trebui sa fac. Va multumesc !
2 comentarii
0
26-03-2014, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. probleme de baza este gastrica sau intestinala..si NU ai voie de loc bauturi acidulate, fructe citrice..s.a Faci investigatiila gastro
2 de la problemele gastrice.. faci reflux..si se afceteaza mucoasa faringelui..sa scris mii de postari pe forum la acest subiect
3 nasul pare sa aiba o problema separat si trebuei vazut si nasul si gatul la ORL..si med. decide ce e de operat s ce nu
0
26-03-2014, ora 23:32
Audy
Nu este medic/terapeut
Audy
Reactia mea a fost bazata in primul rand pe senzatia ca nu avea incredere in ceea ce ii ziceam.
Va multumesc pentru raspuns, o sa cer din nou suportul medicului de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.