gat rosu si secretii in urma unei coblatiei

06-08-2011
alex51
Nu este medic/terapeut
alex51
Am facut Coblatie in urma cu 6 zile pentru reducerea unui cornet hipertrofic pe partea dreapta in ideea de a elimina secretiile albe pe care le aveam si care imi infectau gatul. ( gat rosu in permanenta ). Aceasta era si explicatia medicilor, gatul rosu este rezultatul secretiilor care se scurg, secretii ce apar datorita faptului ca nu se realizeaza aerisire din cauza cornetului ingrosat.

Oare de ce nu dispar secretiile, coblatia a fost recomandarea mai multor medici spunandumi-se ca odata cu realizarea ei vor disparea si secretiile.

P.S V-am trimis si eu e-mail cu poze.
3 comentarii
0
08-08-2011, ora 10:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
coblatia..doar inbunatateste respiratia !
trebuie sa treaca multe saptamani pana se reface si mucoasa si dispar secretiile
1 regim strict alimentar fara acru, acidulate, fructe citrice si lapte dulce
2INhalatii + spalaturi nazale + gargara de 3-4 ori pe zi
0
08-08-2011, ora 13:09
alex51
Nu este medic/terapeut
alex51
Va multumesc frumos pentru raspuns.. Am totusi o nelamurire. Secretiile albe de care am zis curg in continuare din partea de sus, se preling abundent pe peretele posterior al gatului. Credeti ca daca aerisirea se va face mai bine vor disparea? In ceea ce priveste alimentatia nu mananc acru, nu beau lapte dulce, nici citrice. nici acidulate. Beau doar ceai de fructe de padure. Asta sa fie o cauza pentru un reflux gastro-esofagian?

Chiar si dupa operatie nimic nu vine pe nara chiar si cheagurile de sange vin in partea posterioara.

Cand ma curata medicul sau cand mi-a scos la un moment dat un tampon din nara am avut o respiratie foarte buna, simteam cum mi se raceste fata si fruntea, si chiar am ametit ( mi-a fost frica sa nu fie chiar si hiperventilatie ) dar dupa o ora doua aceasta dispare.

La ce interval de timp de la operatie se pot face inhalatiile si spalaturile nazale.
0
08-08-2011, ora 13:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 7 zile de la operatie..s epot face inhalatii si spalaturi nazale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.