Gat Rosu vezicule transparente in gat si puncte albe?!

11-02-2018
thessa
Nu este medic/terapeut
thessa
Bunaaa!! Am nevoie de putin ajutor cu pareri macar pana ajung la un mèdic, sunt in străinătate și e mai complicat puțin! In urma cu o luna, imediat 2 am muncit intr’un loc mai rece, nu stiu dacă are vre’o legătura însă imediat după aceasta peste o săptămâna a început sa îmi patineze oarecum vocea..nu stiu de ce dar din instinct m’am uitat in gât și aveam amigdalele foarte inflamate, gât roșu, și câteva bubițe 4 mai exact 2 in dreapta și 2 in stânga in fundul gâtului care erau oarecum mai roșii decât pielea de acolo..bun, am băut ceaiuri, mi’a trecut faza cu vocea însă încă aveam gatul roșu și amigdalele inflamate..in câteva zile mi’a apărut și puțin puroi pe amigdale, foarte puțin..am luat 2-3 antibiotice ce aveam acasa și in 2 zile mi’a disparut puroiul de pe amigdale dar aveam încă bubitele acelea roșii și am observat ca aveam și niște vezicule sau ce or fi transparente, foarte multe in fundul gâtului. Tot n’am mers L.A medic și mi’am făcut rost oarecum de niște antibiotic pentru 10 zile, l’am luat..bubitele roșii s’au retras..cele 4..le mai am așa puțin dar parca încă continua aa se retragă, mi s’a dezrosit gâtul și amigdalele au revenit L.A normal. Însă Veziculele acelea de pe fundul gâtului sunt tot acolo..mai dispar..după iar apar...dar nu se retrag de tot..și am și in fata amigdalelor niște punctulețe așa albe mici..acum parca iar mi se înroșește iar gâtul..și am simțit oarecum ai o durere in urechea dreapta..am și fost pe afara kn vânt și nu stiu dca se relationeaza, și mai nou simt ca am și nodulii inflamați pe prtea dreapta a gâtului.ah..și limba parca e așa in valuri pe margine..ce poate fi?! Nu am febra nu ma doare in gât nu nimic..nu ma deranjează când mănânc..o fi ceva bacterie?! Nu trebuia sa treacă de tot de L.A antibiotic? Sau ar fi trebuit sa iau și ceva antimicotic?! Va dog sa ma ajutati ca simt ca o iau razna pana ajung la medic. Va multumesc
2 comentarii
0
11-02-2018, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti multe postari si sfaturi despre
1 Doar personele cu REflux gastro-esofagian si alimenttaie increcta au amigdalele mari in volum
asa ca citesti despre refluxul gastro-esofagian si alimenttaia corecta
2 citesti despre Amigdalita cronica cu Cazeum
0
11-02-2018, ora 12:49
thessa
Nu este medic/terapeut
thessa
Domnule doctor, va multumesc pentru raspuns! Volumul amigdalelor s’a redus după antibiotic, am citit despre amigdalita cu cauzeum dar eu nu am puncte albe pe amigdale ci in fata lor pe pielea aia din fata lor..nu stiu cum se numește..sunt niște puncte mici cam cât un vârf de ac, nu am gust ciudat in gura și nici respirator urat mirositoare..intr’adevar am niște găuri in amigdale, poate fi tot același lucru?! Dar fără puroi?am avut niște dureri abdominale care eu cred ca sunt cauzate de o intoleranta L.A lactoza, medicul m’a trimis L.A o ecografie abdominala însă pana ma cheamă L.A vizita durează foarte mult, deja astept de 3 săptămâni, dar am exclus laptele și in mare parte lactatele și durerea s’a redus, Veziculele acelea ar putea fii pe undeva relaționate cu intoleranta ? Tot dispar și apar când ma uit cu lumina telefonului uneori vad ca sunt mai multe, alteori pot sa vad acel luciu al gâtului, când se retrag. Nu am nicio durere in gat, doar când ies L.A frig parca simt putina jena și de câteva zile am simțit și acești ganglioni ca s’au inflamat, aceștia sunt din cauza amigdalelor, nu? Uff e foarte greu cu medicii L.A public aici in străinătate pana te diagnostichează ei...va multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •