Gat si nas iritat

19-11-2017
payne
Nu este medic/terapeut
payne
Buna seara, in urma cu o luna si jumatate am racit.Cu toate ca am scapat repejor de majoritatea simptomelor, gatul inca nu mi-a trecut.Am luat tratament cu antibiotic de 2 ori, o data cu cefalexin si dupa cu cexyl.Primul antibiotic mi l-a dat doctorita de familie si al 2-lea un medic de la ORL.Problema e ca gatul meu e la fel si acum si incep sa imi fac griji si apar atacuri de anxietate.Nu inteleg de ce nu mai trece odata gatul.Durerea nu e foarte mare, uneori chiar nu o simt, dar daca mananc ceva, beau, ies afara si respir o gura de aer rece etc. incep sa simt putina usturime in gat si jena.Am fost diagnosticat la ORL cu rinofaringita acuta cauzata de o infectie virala, dar nu inteleg de ce nu vad nici un semn de imbunatatire.Momentan iau si niste picaturi de nas RHINOIL si de fiecare data cand le iau, mi se scurge din nas in gat o substanta alba(seamana cu puroi, dar cred ca e mucus amestecat cu picaturile) si cand ajunge in gat ma ustura gatul.Am uitat sa mentionez ca am 21 de ani si nu am nici un alt simptom, decat aceasta senzatie de gat uscat, iritat si putin dureros.Ma uit cu lanterna in gat si in nas zilnic sa vad imbunatatiri si intotdeauna vad aceeasi chestie.In nas e iritat, in gat e foarte iritat, cu pete portocalii si multe vene.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
2 comentarii
0
19-11-2017, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.ai un reflux gastro-esofagian.. care irita gatul rin acidul gastric
e cazul de consult la gastrologie si regim alimentar corect
2 NU te mia uit ain gat.. daca nu ai studii mediace si nu stii cum trebuei sa fie
asta duce la stres inutil. pana la psihiatru
0
19-11-2017, ora 21:47
payne
Nu este medic/terapeut
payne
Multumesc de raspuns, dar iritatia la mine este si in nas(conform doctorului orl).E posibil ca refluxul sa irite si mucoasa nazala?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: nasul iritat