Gat uscat de cam 2 saptamani

17-06-2013
ClaraM
Nu este medic/terapeut
ClaraM
Buna ziua! Problema mea este gatul uscat de vreo 2 saptamani, cu usoara sensibilitate la inghitire. Fiind in strainatate, inca astept programarea la medicul ORL. V-as fi recunoascatoare pentru o parere si un sfat. Mentionez ca am fost fumatoare, dar in ultimii 5 ani decat ocazional. Din cate am reusit eu sa vad, gatul nu este rosu sau inflamat. Problema este decat uscaciunea si parca lipsa salivei, uneori. In urma cu o luna am facut si un rmn la cap si gat. presupun ca o alta problema, mai grava, s-ar fi observat atunci...Imi cer scuze, dar internetul este plin de cancere in gat, esofagiene sau faringiene...sunt foarte speriata...Va multumesc!
5 comentarii
0
17-06-2013, ora 22:08
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Ceea ce descrieti D-voastra par a fi manifestari ale xerostomiei ("gura uscata") in contextul unei cantitati insuficiente de saliva.Disconfortul la deglutitie (inghitire) se datoreaza acestei "uscaciuni" a cavitatii bucale. Cauzele pot fi multiple, printre care si reactii adverse ale unor medicamente. Daca se asociaza si uscaciune ochilor, poate fi vorba despre sindromul Sjogren. Nu ati mentionat pentru ce s-a recomandat RMN cap si gat. Oricum, pana la efectuarea consultului ORL. incercati sa consumati multe lichide Multa sanatate!
0
17-06-2013, ora 22:17
ClaraM
Nu este medic/terapeut
ClaraM
rmn a fost facut din cauza unor dureri de spate si mana stanga, cu amorteala pe partea stanga, insa nu au gasit nimic. amorteala a disparut de la sine, doar cu un surplus de vitamine si minerale. medicamente nu am luat in ultima vreme. am uitat sa mentionez si o tuse usoara, din cand in cand. Va multumesc!
0
17-06-2013, ora 22:24
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Multumesc pentru informatii. Si tusea poate fi tributara "uscaciunii" mucoasei la nivelul faringelui. Ramane sa vedeti ce rezultat aveti de la evaluarea ORL. Toate cele bune!
0
17-06-2013, ora 22:27
ClaraM
Nu este medic/terapeut
ClaraM
Multumesc, d-na doctor! sa inteleg ca temerile mele in legatura cu un posibil cancer sunt neintemeiate, nu?
0
17-06-2013, ora 22:46
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Ca fosta fumatoare, temerile D-voastra cu privire la patologia mentionata vor mai persista probabil, dar sa speram ca nu vor fi justificate. Aspectul normal al RMN-ului face putin probabila prezenta unei tumori maligne la nivel cranio-cerebral si cervical. Consultul ORL ramane esential in stabilirea cauzei xerostomiei. Pot fi necesare si alte evaluari...Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: