Gatul, mereu cu probleme

17-02-2008
electronu
Nu este medic/terapeut
electronu
Buna ziua, am o problema persistenta cu gatul.. acum un an si ceva am avut laringita cronica, acum vreo jumate de an faringita acuta, acu vreo luna mi-au zis ca am o inflamatie urata a faringelui si a laringelui si nah.. Bun cu astea e okay, cred eu, numai ca am o durere in gat ( nu prea ma pricep eu cum vin lucrurile pe acolo, dar e o durere pe verticala ce tine tot gatul ) si atunci cand cant ma doare ceva nasol rau pe acolo cand incerc sa iau notele de sus. si acum simt parca vor sa se rupa corzile sau nush ce pe acolo. Vreun sfat.. va rog frumos.numai sanatate
2 comentarii
0
17-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o faringita sau o laringita cronica este mentinuta sau provocata de regimul tau alimentar si de o problema gastrica (reflux gastro-esofagian)
Inteleg ca ai nevoie de voce curata si fara probleme ? Cum totul in aceasta lume are un pret ! O sa renunti la tot ce poate irita faringele
(NU acidulat, rece, condimentat, acru). Tot ce consumi trebue sa fie cald, placut, moale.
Trebue sa mergi la un gastrolog pentru un consult si investigatii in vederea Refluxului gastro-esofagian.
In caz ca nu este de la reflux...mergi la ORL si urmeaza.i sfaturile!
0
18-02-2008, ora 00:00
doctorC
Identitate neconfirmată
doctorC
Asa cum zicea fvaleriu, cele mai frecvente dureru in spatele sternului sunt date de refluzul gastro-esofagian (dureri ale esofagului, de obicei legate de alimentatie - mai mari dupa mancare, sau pozitie - mai mari cand esti intins pe spate), dar pot fi date si de traheobrinsite (inflamatia cailor aeriene - de obicei insotite de tuse). Laringitele implica obligatoriu prezenta RAGUSELII!!!, pentru detalii despre laringite poti cauta pe blogul meu cu acelasi nume...sper sa-ti fie de folos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.