Gaura in plamani

09-05-2017
Claudiu George
Nu este medic/terapeut
Claudiu George
Buna seara, Romedic.ro. In urma cu o luna de zile, am vrut sa ma angajez cu sotia mea in Republica Ceha, la un alt loc de munca, la care controlul medical sustinut de radiografie, au depistat la ea o gaura de 25 de mm, cu o mare posibilitate de TBC. Am ajuns in tara si impreuna cu doctorita de la sectia de pneumologie am mers intai pe premiza ca este o pneumonie netratata. 10 zile a luat antibiotic, anume Augmentin, care nu a dat absolut niciun rezultat. IDR-ul a fost pozitiv si a masurat 16 mm, intre timp a aparut si o a doua gaura. De doua saptamani i se recolteaza sputa, iar rezultatul este negativ. Doctorii spun in continuare ca nu inteleg care este diagnosticul corect, insa folosesc tratamentul pentru TBC, deoarece sunt sanse foarte mari. Singurul semn de care a dat dovada sotia mea a fost pierderea in greutate, care nu a fost chiar brusca. De la ce sa ma pot astepta ? Tensiunea si noptile nedormite isi amprenta pe viata mea cotidiana, va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
03-07-2019, ora 22:31
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Cavernele pe radiografie pot fi tuberculoase sau neoplazice. În ambele cazuri există scădere în greutate. Ar trebui să facă fibrobronhoscopie cu biopsie de la nivelul leziunii pentru a pune diagnosticul corect. Oricum, dacă nu răspunde la tratamentul cu medicație antituberculoasă, înseamnă că acea cavernă (gaură) are altă cauză. Trebuie văzut cum răspunde la tratament. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •