Gaza intestinale eliminate involuntar

01-02-2017
dinu11
Nu este medic/terapeut
dinu11
De vreo 2 ani de zile ma confrunt cu o problema jenanta:

Elimin gaze involuntar. Practic nici nu imi dau seama cand ies, doar simt ca miroase in jurul meu.
Sunt fumator(10-20 de tigari/zi).

Dupa ce mananc, apar gaze mai multe. Daca nu merg la baie, e jale. Daca merg, vreo 1-2 ore e liniste, apoi incep iar gazele...
Cu scaunul nu am probleme, merg de vreo 2 ori pe zi.

Daca mananc mai multisor, adica pana simt ca sunt full, apoi e chiar jale.

Dupa masa, incepe bolboroseala in stomac cu tot felul de sunete, uneori mai tare, uneori mai incet, e in functie de ce mananc banuiesc.
Sunt balonat, si uneori seara, daca mananc ceva mai greu, de exemplu carne de porc, frisca, alune am o durere in partea dreapta, cam pe unde ar fi bila. Totusi uneori ma doare doar in partea stanga, unde nu mai este bila!

Daca beau bere gazele sunt din abundenta...asa ca evit sa beau bauturi carbogazoase, beau cel putin odata pe saptamana vreo 2 beri si cam atat.
Carne de porc nu mai consum.
Dureri de cap nu prea am de fel, am mai citit ca ar fi o legatura...
Am facut un ecograf, si totul pare ok la bila/ficat.

Problema nu e ca am gaze, sau ca sunt balonat sau ca imi mai bolboroseste stomacul. Problema e eliminarea aceea involuntara, care imi creeaza probleme sociale...

Sfaturi, idei?
4 comentarii
0
01-02-2017, ora 22:09
dinu11
Nu este medic/terapeut
dinu11
Revin cu o postare pt ca e seara si e cam trista situatia.

Astazi am mancat urmatoarele:

dimineata 2 banane, cafea

la pranz, 2 oua ferte si cu ardei capia crud

seara: o bucata de friptura de pui si cu niste legume mexicane, sau cum s-or chema(mazare, morcov, porumb si ce o mai fi pe acolo, este o punga gata preparata, doar cat o pui in tigaie si o prajesti putin)

Am fumat vreo 10 tigari si acum la 10 seara, am niste aere de toata frumusetea.
Nu e normal asa ceva, ma poate ajuta careva?
0
09-08-2018, ora 20:46
UnuDintreSoldati
Nu este medic/terapeut
UnuDintreSoldati
ma confrunt de 4 ani cu asa ceva daca inca nu ti-ai luat viata eu sunt cu tine :P. vorbesc zilnic cu oameni din strainatate ce au aceleasi simptome, am incercat aproape totul (teste de la A la Z) diete, produse naturiste ce vrei si ce inca nu ai incercat eu am incercat. scriu acest mesaj sa iti spun ca nu scapi prea repede de asta. solutia ce noi o cautam de un an pare a fi din ce in ce mai greu de gasit. doctorii o sa iti spuna ca ai sindrom de colon iritabil sau ca e doar in capul tau. eu am 11 doctori la care am mers deja. tie cel ce va citit asta iti urez noroc poate e vorba de doar o bacterie si scapi usor cu niste teste de scaun. dar daca ai gaze (de care nu iti dai seama de unde vin ) poate urat mirositaore sau doar normale, uneori le simti ca mici bule intre fese atunci ai ce am eu. pentru informatia ta sindromul de colon iritabil are dureri abdominale mari nu doar niste dureri mici de la balonari. acum sa iti spun pe ce pista merg eu in urmatoarele 3 saptamani (pe langa rahaturile ce le iau pentru constipatie, poti avea diare si sa ai eliminari de gaze involuntar). unul dintre "cei straini " cu care discut si caut solutia in urma unui accident a descoperit o tumoare in zona intercostala. tumoarea nu este una canceroasa si nu are simptome cunoscute se poate manifesta cum vrea ea in mare parte, aceasta tumoare apasa pe tot ce face parte din sistemul digestiv, ce poate duce la acele gaze. asa ca faceti RMN whole adica total sa va asigurati ca nu aveti vreo tumoare pe undeva sau daca nu dispuneti de sumele colosale pt rmn faceti un computer tomograf abdominal superior sau in zona care credeti dvs si doctorul dvs. daca gasesc rezultatul va voi anunta
0
01-03-2019, ora 17:28
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Ai gasit sursa prob tale? De un an ma chinui cu dureri oribile din cauza gazelor care se aduna n stanga sub rebordul costal...imi.vine sa ma sinucid. L toate analiz ok eu praf
0
07-03-2019, ora 00:11
UnuDintreSoldati
Nu este medic/terapeut
UnuDintreSoldati
https://discord.gg/tqKZW8V aceasta este inviatia la grup. Un grup creat de mine pe programul de conversati numit discord. Daca vrei sa lucram in echipa si sa ne ajutam zilnic cu sfaturi despre aceasta afectiune (gaze involuntare) te astept. Sper sa me strangem toti si sa gasim rezultatul dorit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  •