Gaze

13-10-2017
Vlad^
Nu este medic/terapeut
Vlad^
Buna ziua ! De cand am inceput scoala, din cauza stresului si a schimbarii programului, invat de dimineata, am avut probleme cu aceste "gaze". Din cauza faptului ca la ora 6, nu ma pot elibera de acestea, gazele vin in timpul scolii. Problema este ca odata ce le simt nu mai pot scapa de ele toata ziua, pana ajung acasa si ma relaxez. Sunt o fire foarte incapatanata, perfectionista si tot odata rusinoasa, dar nu suport ideea sa ma "scap" in public. Astfel am capatat aceasta frica de a nu ma scapa si la prima senzatie de "gaz" incep sa transpir tot, tinandu-ma si incep sa elimin un pic de miros prin transpiratie... Pare o intreaga poveste, dar lucrul acesta mi se intampla mereu la finalul zilei de scoala... stresul ma termina... va rog doar spuneti-mi daca este posibil sa am colon iritabil, sau daca este doar cauza de stres si daca aveti recomandari,... Va multumesc !
11 comentarii
1
13-10-2017, ora 19:26
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Daca ai mers la medic si fizic esti ok, atunci:
-invata sa inspiri mereu pe nas, indiferent cat esti de agitat
-mananca mestecand fara sa vorbesti, sa nu introduci aer in stomac odata cu inghititurile de mancare
-fa miscare inainte de merge la scoala (elimini gazele acasa si apar mai putine situatii jenante)
-doar gaze nu sunt simptome de colon iritabil
-invata (eventual cu un psiholog) sa fii mai relaxat.
Calm si spor la scoala!
1
17-10-2017, ora 11:36
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Mergi la medicul de familie si cere niste calmante, gazele sunt determinate de tensiunea psihica prea mare, de emotii exacerbate ! Daca nu poti incerca calmante pe baza de plante de la farmacie normala sau naturista !
In paralel e utila si o discutie cu psihologul scolii !
0
21-10-2017, ora 08:01
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Nu este adevarat, nu dezinformati, gazele nu sunt date de creier ci din fermentatia din stomac si intestine, ai putea baga un ochi mai.jos sa vezi ce si cum
0
21-10-2017, ora 08:01
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
In primul rand ma adresez persoanelor care se ocupa de acest sait si ii rog INSISTENT sa nu stearga postarile mele pe diferite intrebari pentru ca multi bonavi au nevoie disperata de ajutor si daca nu ii intrepti concret in directia spre care ar putea primi ajutor adica spre unele saituri atunci le taiati sansa vindecarii lor.

Oameni buni tocmai ce am dat de un grup din america in care mii de persoane sunt afectate de CANDIDA si medicii lor de familie, gastro si altii pe la care merg le spun ca nu au nimic si din punct de vedere medical, fizic si analize de sange sunt sanatosi tun. Am inteles ca unii dintre voi de pe aceste forumuri ati cautat informatii si raspunsuri si in saiturile straine si nu ati gasit nimic. EU AM GASIT REZOLVAREA majoritatii problemelor noastre. O sa va las un link cu zeci de clipuri pe youtube cu marturiile persoanelor care si-au recuperat viata dupa o infectie cu candida ce dateaza la unii chiar si de 20 ani, va spun ca la mine sincer am peste 12 ani de suferinta in care am inghitit tot felul de medicamentede stomac, de psihiatrie, de endocrinologie, suplimente de vitamine, carbune activ, motilium, nexium, am fost la medici homeopati, am cheltuit aproape 200 000 000 milioane de lei vechi sau 20 000lei noi pe tratamente, analize, consultatii si altele fara nici o rezolvare. Mi-am promis ca atunci cand voi descoperii ce am voi intra pe toate forumurile din romania si voi face public tratamentul cu care m-am pus pe picioare si MI-AM RECAPATAT VIATA. Cine nu se descurca, nu stie sau din orice alt motiv il pot ajuta cu cu achizitionarea medicamentului din america o pot face doar sa imi dati un mail -----*

Va spun cat se poate de sincer ca nu sunt samsar de medicamente, nu ma ocup de intemedieri de medicamente, nu fac reclama platita acestui medicament, si nu vreau sa sune a cliseu de forma: eu mi-am gasit remediul tu ce mai astepti?

Eu am gasit informatia, am expuso public, voi stati si digeratio si daca credeti ca este ceea ce aveti nevoie faceti in asa fel si recuperativa sanatatea.

-----*

(*modificat de admin)
1
23-10-2017, ora 12:12
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Eu sunt convinsa ca gazele au legatura cu starea psihica.

daca sunt relaxata, nu am prea multe gaze.

Intestinele sunt in legatura stransa cu creierul.
0
23-10-2017, ora 14:57
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Cautati despre.enzime.si detoxifierea ficatului
2
23-10-2017, ora 15:45
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Daca nu sunt date de o afectiune digestiva, gazele sunt produse de aerofagie (inghitirea aerului prin hiperventilatia din starile de anxietate si/sau prin mancatul grabit, mestecatul de guma pe fond de tensiune)
Starile de iritare sau anxietate cresc nivelul de adrenalina cu toate transformarile care decurg de aici: cresterea secretiei de acid clorhidric in sucul gastric, miscari intestinale tip crampe (prin influenta asupra muschilor mici din peretele intestinelor), se schimba concentratia salivei, care devine mai vascoasa si greu de inghitit.
0
26-12-2017, ora 07:10
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Eu sunt florentima serdin si am probleme cu gazele pt ca am un inceput de gastrita de un an de zile, asta s a vazut la endoscopie, mi s a dat nexium si famotidina am tinut si regim atat cat se poate cu mici exceptii cand de pofta mai gust ceva acru sau rosie sau dulce si mi revine diareea, starea de uscaciune a buzelor, limba alba si durere apasare ca un pietroi pe stomac sub coaste.Eu am o unghie la un picior cu micoza, sa fie oare candidoza? Ca am din cand in cand si mancarimi jos pe partea exterioara, candida ajunge la stomac si ficat prin sange? Cu ce pot sa ma tratez?
0
26-12-2017, ora 08:20
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Flory777 poti sa imi scrii pe nicoaraalexandru@yahoo.com
0
10-04-2018, ora 16:03
Vlad^
Nu este medic/terapeut
Vlad^
Buna ziua !

Va multumesc pentru ca ati raspuns unui mesaj pe care l-am postat in octombrie, anul trecut. ( http://www.romedic.ro/forum/gaze-103793 ).
Din pacate, am ramas cu aceleasi probleme, recunosc ca am progresat si am inteles multe lucruri ( m-am deschis fata de familie care mi a dat sfaturi utile )Din punct de vedere medical, nu am un diagnostic.

https://ibb.co/mvHq4x
https://ibb.co/gms1Bc
https://ibb.co/nynq4x

Nu sunt prea mandru de mine ca ma impotmolesc intr-o problema asa penibila... am incarcat 3 poze pe site-urile de mai sus, care reflecta in totalitate ce mi se intampla...
Ma vad un pic fara speranta... m-am cam saturat de framantarile acestea inutile ( traiesc intr-o familie de extrovertiti si particip ff des la intalniri de grup cu multi prieteni ) Nush cum a ajuns sa imi fie frica de asa o "prostie", dar problema parca ma urmareste.
Sunt o persoana iubita, prietenoasa, cu o minte foarte agera, logica, IAR aceasta problema imi pare singura bariera spre o viata de vis.
Nu a existat nici un moment in care sa imi schimb deciziile in functie de frica. ( ex: am ales sa merg la orice intalnire si sa stau pana la final, indiferent de starea interioara )
Va multumesc mult pentru ca ati avut rabdare sa cititi intreg mesajul, mi-as dori sa aud de la dumneavoastra un motiv de incurajare ca boala nu va persista toata viata ca daca imi inving frica este posibil sa nu ma mai infrunt niciodata cu asa ceva ! ( totusi spuneti adevarul :)) )
Astept cu drag raspunsul !!
0
11-04-2018, ora 11:24
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Poti sa.folosesti adresa de mail de mai sus ca sa putem tine legatura in timp.real, pe.forum.intru mai.rar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  •