Gaze intestinale, balonare, stomac greu imediat dupa ce mananc

09-07-2009
ondine_82
Nu este medic/terapeut
ondine_82
Buna ziua,

Am o singura intrebare poate o sa vi se pare putin anormala.
Este posibil ca mirosul de gaze intestinale sa aiba un miros de ceapa, usturat, chiar nu stiu cum sa va descriu acest miros, avand in vedere ca eu nu manac asa ceva, deci nu-mi descriu acest miros. Am mereu dupa fiecare masa senzatie de balonare, stomac greu, si numai dupa cateva minute dupa ce incep sa mananc deja imi simt stomacul foarte greu si incarcat, chiar daca mananc ceva usor. Am avut de-a randul anilor de mai multe ori gastrita acuta pe sistem nervos.
VA rog sa nu luati in deradere intreabarea mea, pentru mine este fimportant un raspuns din partea dumneavostra si chiar un sfat cui ma pot adresa.
6 comentarii
0
09-07-2009, ora 15:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Intrebarea dumneavoastra este cat se poate de normala si nu are de ce sa fie luata in deradere, cu atat mai mult cu cat ati fost cat se poate de decent/a in descrierea problemei dumneavoastra.

Este posibil sa suferiti de meteorism, care in majoritatea cazurilor produce o astfel de flatulenta fetida (urat mirositoare), plenitudine gastrica etc., dar simptomatologia prezentata succint de dvs. se pliaza peste mai multe afectiuni, tocmai de aceea va recomand sa consultati un gastro-enterolog pt a va face o endoscopie digestiva superioara/inferioara sau orice alt examen in urma caruia sa va poata pune un diagnostic corect si pt a putea primi un tratament pe masura conditiei medicale de care suferiti. Va puteti adresa si unui medic internist, important este sa mergeti la un consult, pt ca simptomele se pot intensifica si implicit agrava si va pot denatura conditia sociala, si nu numai.

Cu multa placere si respect,
NICK:)
0
12-07-2009, ora 18:32
ondine_82
Nu este medic/terapeut
ondine_82
multumesc mult:)
0
17-07-2009, ora 09:53
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Buna ziua! Mirosul fetid al gazelor intestinale poate fi dat si de anumite bacterii care se afla in stomac. Inainte de a merge la gastroenterolog faceti si o analiza de depistare a heliobacter pylori. Se poate face si prin recoltarea de sange. Cea mai sigura metoda de depistare este insa recoltarea de probe prin endoscopie. Sanatate!
0
19-07-2009, ora 14:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hiho, iti multumesc pt interventie, mai ales ca ai precizat ceva ce eu am uitat: HELICOBACTER PYLORI.
Numai Bine;)
0
19-07-2009, ora 22:11
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Nick, te salut ! Am facut precizarea de dinainte pentru ca o parte din simptomele descrise de ondine_82 le am si eu de ceva vreme. Singurul diagnostic pus pana acum, in urma analizelor pe care le-am facut, a fost :infectie helicobacter pylori.Asta dupa ce o perioada am fost tratat ca un bolnav inchipuit. Am facut deja 2 scheme de tratament cu antibiotic si ma simt si mai rau ca inainte. Dar...poate o sa ii dau cumva de cap.Numai bine iti doresc!
0
20-07-2009, ora 14:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Offff, las ca te va ajuta Bunul Dumnezeu sa te faci bine, vei vedea! Si eu iti doresc toate cele bune si multe binecuvantari! ;)) O vara superba si serenica:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.