Genu varum

18-06-2015
raluca1979R
Nu este medic/terapeut
raluca1979R
Buna, as vrea sa stiu daca exista pe aici vreo mamica ce a avut bebe cu Genu varum. Al meu pitic are, din pacate, si ma cam sperie sa-i vad piciorusele in forma de paranteze... am auzit cum ca, kinetoterapia este cel mai bun tratament! Asa e???
2 comentarii
0
21-06-2015, ora 09:12
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Pana la varsta de 3-4 ani genu varum sau valgum este fiziologic si tratamentul NU intra in discutie, in afara cazului, putin probabil, in care este vorba de o anomalie de picior, un rahitism sau osteocondroza deformativa(maladia Blount).
0
22-06-2015, ora 18:05
teodora1987
Nu este medic/terapeut
teodora1987
Domnul doctor Baciu are totala dreptate, evident. Pana la o anumita varsta afectiunea se poate corecta de la sine, dar daca totusi nu se corecteaza, te asigur eu ca tratamentul de tip kinetoterapeutic va da rezultate excelente! Bebele unei prietene a avut genu varum si l-a tratat intr-un cabinet specialiat, undeva pe la Victoriei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul