genunchi drept dus intr-o parte

02-10-2013
calin cocoleta
Nu este medic/terapeut
calin cocoleta
buna ziua.tin sa mentionez ca joc fotbal la o echipa din satul meu.intrun meci de fotbal am avut un contact cu un alt jucator, am dat cu picioru in picorul lui in acel moment piciorul mi sa dus intro parte in aer si am cazut.mam dus la medic si mia pus piciorul in ghips.am stat 2 saptamani.si miau spus sa fac un rmn.am facut rmn.concluzia de la rmn este urmatoarea:leziune grad2/3menisc extern corn anterior.edem osos cu leziuni condrale asociate la nivelul condilului femural extern.hidraetroza in cantitate medie.va rog frums sa imi spuneti ce as putea face in acest caz.daca exista un traatament.va multumesc anticipat
4 comentarii
0
03-10-2013, ora 12:30
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
buna ziua

tratament chirurgical, arthroscopie de genunchi.
trebuie exclusa o lesiune de ligament incrucusat anterior (rmn) caci daca acesta e lezat trebuie operat.
i dunca
0
03-10-2013, ora 17:10
calin cocoleta
Nu este medic/terapeut
calin cocoleta
mai pe intelesul meu, deci daca nas avea cva la liganetuk incruscisat, va trebuie sa fiu operat prin artroscopie?va durea aceasta operatie?
0
03-10-2013, ora 23:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pentru aceasta afectiune ghipsul este contraindicat
in prima faza ar trebui un consult ortopedic competent. daca se confirma leziunea de menisc si prin examen fizic atunci este indicat rezolvarea lui pe cale chirurgicala. meniscul este un cartilaj in articulatia genunchiului cu forma de semiluna care are o capacitate minima de autovindecare, de acea leziunile meniscului cu timpul se maresc (si nu se vindeca) distrugand si cartilajul articular.
in ziua de azi metoda preferentiala este artroscopia, care este o operatie prin doua incizii mici de cate 1cm. este o operatie care necesita indemanare pentru asa ceva, de acea este indicat daca se ajunge la operatie sa alegeti un ortoped cu experienta in acest domeniu
0
04-10-2013, ora 13:48
calin cocoleta
Nu este medic/terapeut
calin cocoleta
va multumesc.am luat legatura cu un doctor ortoped din cluj pe nume filip de la spitalu mare, am auzit ca e bun
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: